Tarnobrzeg to niewielkie miasto znajdujące się w województwie podkarpackim, w południowo-wschodniej części Polski. Nazwa miasta w żadnym wypadku nie jest dziełem przypadku – jest ukłonem w kierunku rodziny Tarnowskich, która była głównym fundatorem miasta powstałego w 1539 roku. Miasto jest usytuowane na prawym brzegu Wisły i w wieku XX stało się głównym ośrodkiem wydobycia siarki.
Gdzie warto się wybrać, będąc w Tarnobrzegu? Oto kilka wybranych propozycji.
1. Pałac Tarnowskich
Przy ulicy Sandomierskiej 27 w Tarnobrzegu znajduje się przypuszczalnie jedna z najważniejszych atrakcji całego miasta. Mowa oczywiście o Pałacu Tarnowskich, choć funkcjonuje również nazwa Zamek Tarnowskich w Dzikowie. Budowla powstawała w XV wieku , choć kolejne przebudowy na przestrzeni lat znacząco wpłynęły na jej ostateczny charakter. Obecnie można powiedzieć, że budynek odznacza się neobarokowym stylem. Początkowo budowla miała być dworem obronnym. Tarnowscy zmodyfikowali koncepcję i bardzo szybko w budynku zaaranżowali własną rezydencję. Gromadzili tutaj wspaniałe dzieła sztuki, posiadali imponujące archiwum oraz bibliotekę. Co ciekawe, w zbiorach znalazło się również miejsce na rękopis Pana Tadeusza spod ręki Adama Mickiewicza. W latach siedemdziesiątych w piwnicach pałacu znaleziono kolekcję sreber. Od ponad dekady w pałacu znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.
2. Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego
Przy ulicy Profesora Pawłowskiego znajduje się Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Co ciekawe, muzeum znajduje się w dawnym spichlerzu dworskim, który został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Projekt budynku został stworzony przez Jana Bogdana Tarnowskiego. Zbudowano go z cegły, ale ciekawym rozwiązaniem są ceramiczne dachówki. Na miejscu dowiemy się, jak wyglądało wydobycie siarki na przestrzeni lat i będziemy mogli z bliska przyjrzeć się zabytkom związanym z kopalnią żółtego złota.
3. Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej
Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej to zdecydowanie miejsce, do którego warto się udać. Nawet jeśli nie należymy do grona entuzjastów historii. Kościół robi ogromne wrażenie. Został zbudowany w stylu barokowym. Wokół niego znajdują się klasztorne zabudowania Dominikanów. To właśnie w tym kościele znajduje się słynny na całą Polskę obraz Matki Bożej Dzikowskiej. Został namalowany we Flandrii w XVI wieku. Uważa się, że obraz jest sprawcą wielu nadzwyczajnych zjawisk, których nie udało się nigdy wyjaśnić. W związku z powyższym, dla wielu osób jest obrazem świętym.
4. Jezioro Tarnobrzeskie
Jezioro Tarnobrzeskie zwane niegdyś Zalewem Machowskim jest bez wątpienia jedną z największych letnich atrakcji Tarnobrzega. To sztucznie utworzony zbiornik wodny, który powstał w miejscu dawnej kopalni siarki. Powstał dopiero w 2009 roku, ale bardzo szybko zyskał uznanie mieszkańców oraz turystów pragnących odpocząć na łonie natury. Koło zalewu przebiega atrakcyjna ścieżka rowerowa. Warto również wspomnieć o tymczasowej plaży, której szerokość wynosi niemal sto metrów. To idealne miejsce na letni wypoczynek. Nieopodal znajduje się atrakcyjny park linowy oraz punkty gastronomiczne. Atrakcją jest również zjazd tyrolką tuż nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
5. Pałac Myśliwski
Niedaleko Tarnobrzegu, w Mokrzyszowie znajduje się wspaniały neogotycki Pałac Myśliwski Szindlerów. Uważa się, że budowa pałacu rozpoczęła się w drugiej połowie XIX wieku. Wielu ekspertów uważa, że to jedna z piękniejszych neogotyckich pozostałości w tym regionie. Wielu turystów zachwyca się doskonale zachowaną klatką schodową, w której do dzisiaj można podziwiać piękne modrzewiowe schody. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Tarnobrzegu. Warto jednak wejść do środka, by z bliska przyjrzeć się pozostałościom minionych wieków.
6. Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu
Sandomierz znajduje się niespełna 16 kilometrów od Tarnobrzegu. Bardzo często nazywa się to miasto Małym Rzymem. Jedną z największych atrakcji Sandomierza jest z pewnością Podziemna Trasa Turystyczna. Wejście do podziemia znajduje się w urokliwej uliczce tuż przy rynku. Trasa składa się z podziemnych tuneli i korytarzy, które zaczęto budować mniej więcej w XIV wieku na potrzeby składowania wszelkiego rodzaju towarów. Dzisiaj labirynty przebiegające pod sandomierską starówką stanowią jedną z większych atrakcji. W sezonie za normalny bilet należy uiścić opłatę w wysokości 20 PLN. Bilet ulgowy kosztuje 16 PLN.
7. Zamku Królewskiego w Sandomierzu
Będąc w Sandomierzu warto udać się na zwiedzanie pięknego Zamku Królewskiego. Budowla powstała na wyraźne polecenie Kazimierza Wielkiego, który postanowił wznieść wspaniały zamek w miejscu dawnego grodu. Zamek znajduje się na wzniesieniu, co nie pozostaje bez znaczenie. Według starych zasad właśnie w takich miejscach powinny były powstawać wszystkie zamki, ponieważ umożliwiały wypatrzenie wroga z pewnej odległości i przygotowanie się na ewentualny najazd. Obecnie turyści mogą podziwiać w zasadzie jedno wyremontowane skrzydło. Reszta zamku została zniszczona podczas Potopu Szwedzkiego. Warto dodać, że w tym miejsc mieści się obecnie Muzeum Okręgowe. Można się dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy na temat Sandomierza, ale również obejrzeć imponującą kolekcję szkła artystycznego.
8. Sandomierskim Szlakiem Winiarskim
Miłośnicy dobrego wina z pewnością powinni zainteresować się wspaniałym Sandomierskim Szlakiem Winiarskim. Nie bez powodu znawcy twierdzą, że to właśnie w Sandomierzu powstają najlepsze wina w skali całego kraju. Winnic nie brakuje, aczkolwiek warto udać się do Winnicy Dominikańskiej znajdującej się tuż przy kościele świętego Jakuba. Ciekawostką jest, że produkcja wina w tym regionie wiąże się tak naprawdę z przyjazdem Dominikanów, co miało miejsce w pierwszej połowie XIII wieku. To właśnie zakonnicy zapoczątkowali tradycję, która dzisiaj stanowi niemal wizytówkę miasta i jedną z większych atrakcji regionu.
9. Fabryka Zabawy
Fabryka Zabawy w Tarnobrzegu to jedno z tych miejsc, do których warto zajrzeć, zwłaszcza gdy zwiedzamy miasto z dziećmi. Jak wiemy, dzieci to najbardziej wymagający rodzaj turysty. W Fabryce Zabawy rodzice będą mogli odetchnąć, natomiast dzieci oddać się beztroskiej zabawie. Atrakcji nie brakuje. Zjeżdżalnie, tunele, baseny wypełnione kolorowymi piłeczkami i quady to tylko namiastka tego, co czeka na nas w środku. Zdecydowanie jest to miejsce dla turystów z małymi dziećmi.
10. Tarnobrzeskie warsztaty z carvingu
Tarnobrzeg to miasto przyjazne dzieciom. Warto przed wyjazdem sprawdzić, czy w okresie naszego pobytu nie odbywają się na miejscu warsztaty dla dzieci. Wybór jest całkiem spory, choć dosyć dużą popularnością cieszą się tarnobrzeskie warsztaty z carvingu. Carving to sztuka rzeźbienia unikatowych wzorów w owocach i warzywach. Zajęcia są prowadzone przez profesjonalistkę, która carvingiem zajmuje się na co dzień. To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w sposób twórczy i niezwykle inspirujący.
11. Klub Jeździecki Kamyk
Klub Jeździecki Kamyk to kolejne miejsce, które warto wziąć pod uwagę. W ośrodku będzie można po prostu pobyć, obserwując fantastyczne zwierzęta w akcji lub skusić się na jazdę. Ośrodek oferuje szkolenia oraz jazdy dla osób nie zaawansowanych oraz jazdy dla osób, które niejedną przejażdżkę mają już za sobą. Najmłodsze dzieci z pewnością zachwycą się możliwością przejechania się na koniu po kole. Koszt takiej przejażdżki oscyluje wokół 5 PLN, a ekscytacja małego dziecka sięga zenitu.
12. Pustelnia Złotego Lasu
45 kilometrów od Tarnobrzegu znajduje się miejscowość Rytwiany. Warto się tutaj udać na zwiedzanie słynnej Pustelni Złotego Lasu, czyli Klasztoru Pokamedulskiego. To miejsce niezwykłe pod wieloma względami. Piękne leśne otoczenie oraz idylliczna aura wisząca w powietrzu sprawiają, że jest to idealna lokalizacja na solidny wypoczynek.
13. Restauracje w Tarnobrzegu
Nieodłączną częścią podróżowania jest poznawanie nowych smaków. Będąc w Tarnobrzegu warto udać się na ulicę Zwierzyniecką. To właśnie tutaj znajduje się zdaniem wielu ludzi jedna z najlepszych restauracji w mieście. “Chłopcy z ferajny” to miejsce, w którym będzie można skosztować pysznej pizzy, ale również włoskich makaronów i wybornych sałat.
14. Szlaki turystyczne
Warto wiedzieć, że przez Tarnobrzeg przebiegają dwa ważne szlaki – Chasydzki, który nawiązuje do kultury żydowskiej oraz Szlak Architektury Drewnianej, który liczy sobie ponad 1200 kilometrów.
15. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
50 kilometrów dzieli Tarnobrzeg od miejscowości Ujazd. To właśnie tutaj znajdują się ruiny rezydencji pałacowej o nazwie Krzyżtopór. Niegdyś była to największa budowla w całej Europie. Obecnie znajduje się na jej terenie aż pięć tras zwiedzania.