Łańcut 🗺️ Atrakcje 2024 • Co Warto Zobaczyć

fotografia – Pixabay

Łańcut to malownicze miasto w województwie podkarpackim, które położone jest na styku Podgórza Rzeszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej. Miejscowość założona została przez Kazimierza Wielkiego, a swoje prawa miejskie uzyskała w 1349 roku.

Początkowo te tereny zamieszkiwała ludność niemiecka sprowadzona przez króla, dziś zaś jest ważnym ośrodkiem turystycznym na mapie całego województwa.

Położona jest zaledwie 17 km od stolicy województwa Podkarpackiego – Rzeszowa, więc można tutaj dojechać w 30 minut.

Oto 10 najpopularniejszych atrakcji w Łańcucie.

1. Zamek w Łańcucie

To pierwsza z tych niezwykłych atrakcji, jakie można spotkać w Łańcucie. Zamek ten powstał w drugiej połowie szesnastego wieku, a rozbudowany został w 1610 roku. Sama budowla robi piorunujące wrażenie. Każdy turysta, który zdecyduje się zwiedzić właśnie ten zamek, zdecydowanie będzie zachwycony jego wizualnym pięknem. Warto również zaznaczyć, że owy zamek pełni od dłuższego czasu wiele ważnych różnorakich funkcji, jak na przykład w roku 1996, gdy był on miejscem spotkania 9 prezydentów państw Europy Środkowej. Od 1960 roku organizowany jest tu Festiwal Muzyki, którego pierwotna nazwa brzmiała Dni Muzyki Kameralnej. Głównym dyrektorem artystycznym był przez wiele lat znany i lubiany Bogusław Kaczyński.

2. Wozownia w Łańcucie

Kolejną atrakcją, którą bezapelacyjnie warto zobaczyć, będąc na terenie tego miasta, jest łańcucka wozownia. To jedyna zachowana na całym świecie magnacka wozownia, w której można podziwiać luksusową kolekcję konnych pojazdów po rodzinie Potockich. To niesamowicie urokliwe miejsce, które jest bezsprzecznie warte odwiedzenia, gdyż już samym wyglądem przyciąga do siebie. To świetna atrakcja dla całej rodziny, ponieważ czas tam spędzony niewątpliwie nie będzie czasem stracony, a sprawi, że będzie chciało się tam wracać kolejny raz.

3. Park Zamkowy

Jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie zdecydowanie warto zobaczyć na terenie Łańcuta, jest tutejszy Park Zamkowy. To perfekcyjne miejsce do tego, by odpocząć od trudów dnia codziennego i oddać się pięknej ciszy, wśród cudownej natury, jaka niewątpliwie ten park otacza. Na terenie tego parku można znaleźć masę zabytkowych obiektów, takich jak na przykład Oranżeria, Zameczek Romantyczny, stajnia, ujeżdżalnia, wozownia, Storczykarnia, szkoła muzyczna, jak i również kort tenisowy. Biorąc pod uwagę obręb tego parku, to można znaleźć tu również niewielkie, ale bardzo urokliwe jeziorko, które bez wątpienia, jest idealnym miejscem do głębszego relaksu.

4. Storczykarnia

Niewątpliwą atrakcją w Łańcucie, jest znajdująca się na terenie Parku Zamkowego Storczykarnia. Obecna Storczykarnia otwarta została w 2008 roku i ma kształt przypominający podkowę. W jej środku znajduje się patio, w którym ulokowano kawiarnię, gdzie można na spokojnie napić się kawy i spróbować czegoś słodkiego. Na uwagę zasługuje fakt, iż ten obiekt wyposażono w niezwykle nowoczesne urządzenie, które zapewnia utrzymanie odpowiednich warunków do uprawy tej niezwykle wymagającej rośliny. Ogromne wrażenie na osobach zwiedzających robi fakt, że od czasu do czasu, ze specjalnie zamontowanej instalacji wydobywają się obłoki pary wodnej, które zapewniają odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Turyści mogą tam podziwiać ogromną liczbę gatunków storczyków.

5. Muzeum Ikon

Łańcut znany jest również z tego, że na swoim terenie posiada niezwykłe Muzeum Ikon, w którym można znaleźć ponad 2,5 tysiąca zabytkowych ikon, co robi kolosalne wrażenie na wszystkich osobach odwiedzających to miejsce. Można również zobaczyć tam niezwykle cenne starodruki i cerkiewne rękopisy, z których najstarsze pochodzą aż z szesnastego wieku. Warto także zwrócić uwagę na znajdujące się tam cerkiewne księgi i paramenty liturgiczne. To kolejne z tych miejsc, które bezapelacyjnie warto zobaczyć.

6. Muzeum Gorzelnictwa

Innym miejscem bezsprzecznie wartym odwiedzenia, jest znajdujące się na terenie Łańcuta Muzeum Gorzelnictwa. Warto od razu zwrócić uwagę na fakt, że jest to jedyne tego typu miejsce na terenie całej Polski. Można tu dokładnie prześledzić rozwój i życie codzienne fabryki, zobaczyć dawne fotografie i dokumenty, jak i również podziwiać zachowane butelki, które bardzo często mają niezwykle wyszukane kształty. To kolejna z tych atrakcji, która robi na turystach szczególnie niesamowite wrażenie.

7. Oranżeria

Wszyscy pasjonaci roślinności, bezsprzecznie powinni odwiedzić właśnie to miejsce. Na parterze tej zabytkowej Oranżerii można spotkać niezwykle egzotyczną roślinność, jak na przykład drzewa cytrynowe, palmy, bananowce, jak i również wiele odmian kaktusów. Warto również zwrócić uwagę, że można spotkać tu także wiele rodzai zwierząt, jak na przykład króliki, żółwie, papugi i świnki morskie. Sam budynek owej Oranżerii powstał w latach 1799- 1802. To fantastyczne miejsce na spędzenie czasu całą rodziną, gdyż każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

8. Synagoga

Kolejnym ciekawym miejscem do zobaczenia, jest znajdująca się na terenie tego miasta Synagoga. Powstała ona w 1761 roku, a jej budowę sfinansował Stanisław Lubomirski, który był w Łańcucie nazywany czołowym protektorem Żydów. Obecnie służy ono jako muzeum judaistyczne, a jego właścicielem jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

9. Kościół Parafialny pw. Stanisława Biskupa Męczennika

Kolejnym z miejsc wartych zobaczenia w owym mieście, jest bezsprzecznie Kościół Parafialny pw. Stanisława Biskupa Męczennika. To niezwykle urokliwy budynek, który przyciąga wszystkich swoim wizualnym pięknem. Odbudowany został w 1635 roku, a jej gruntowna przebudowa została przeprowadzona w latach 1896-1900, gdzie użyte zostały jego dawne mury. Będąc na miejscu warto zwrócić uwagę na umieszczony w nim słynny obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, jak i również na chrzcielnicę barokową wykonaną z czarnego marmuru.

10. Ławeczka braci Cetnarskich

Będąc w Łańcucie nie sposób nie zauważyć niezwykle urokliwej ławeczki braci Cetnarskich, która jest hołdem mieszkańców dla tych zasłużonych obywateli i burmistrzów tego miasta. Warto zauważyć, że obydwaj mieli niezwykle duży wpływ na rozwój owego miasta, gdyż na przykład za ich rządów pojawiła się tam elektryczność. To właśnie oni założyli również w 1894 roku Stowarzyszenie Mieszczan „Gwiazda”.

4.1/5 - (84 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić