Opatów leży w województwie świętokrzyskim na Wyżynie Sandomierskiej. Do Kielc jest stąd 60 kilometrów, a do Sandomierza – 30 kilometrów.
Przez miasto przepływa rzeka Opatówka, a dookoła niego rozciągają się pasma Gór Świętokrzyskich. Wykopaliska archeologiczne świadczą o zamieszkiwaniu tych terenów przez ludzi już w czasach późnego neolitu, zaś pierwsze osadnictwo powstało w tym miejscu prawdopodobnie pod koniec X wieku.
Najważniejsze zabytki Opatowa
Do najstarszych zabytków miasta należą pozostałości szesnastowiecznych murów obronnych, które wzniesione zostały przez kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego. Ich najlepiej zachowana część to Brama Warszawska, obecnie będąca siedzibą Centrum Informacji Turystycznej. W pobliżu bramy znajduje się inny ważny zabytek miasta – romańska Kolegiata św. Marcina, o której pierwsze wzmianki pochodzą z początku XIII wieku. W środku kościoła znajduje się wiele cennych dzieł sztuki przedstawiających sceny batalistyczne związane z takimi wydarzeniami jak Bitwa Pod Grunwaldem i Odsiecz Wiedeńska. Do ważnych obiektów należy również płaskorzeźba Bartolommeo Berrecciego “Lament Opatowski” – renesansowe arcydzieło, na którym widnieje aż 41 postaci opłakujących kanclerza.
Wyjątkową atrakcją miasta są Podziemia Opatowskie czyli system podziemnych korytarzy i piwnic miejskich. Najstarsze części zachowanego do dziś kompleksu pochodzą z XV wieku. Turystyczna trasa zajmuje około 500 metrów i zwiedzać ją można wraz z przewodnikiem.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie świętokrzyskim
Pozostałe atrakcje miasta
W Opatowie znajduje się Muzeum Geodezji i Kartografii, unikalne miejsce w skali całego województwa świętokrzyskiego. Na miejscu podziwiać możemy ponad 1000 eksponatów, przede wszystkim przyrządy geodezyjne i kartograficzne z różnych epok, dużą kolekcję map (w tym najstarszą z XVIII wieku mapę zamku Krzyżtopór w Ujeździ) oraz wyjątkową ekspozycję zawierającą autografy – specyficzne urządzenia, które w czasie II wojny światowej wykorzystywane były do analizy zdjęć lotniczych. W obiekcie znajdują się również sale multimedialne, które w nowoczesnej formie przedstawiają dzieje rozwoju geodezji i kartografii.
Opatów to miejsce, które spodoba się miłośnikom rowerowych wycieczek. Rozpoczyna się w nim aż 6 różnych szlaków rowerowych, w tym te wiodące do Sandomierza i Nowej Słupi. Przez miasto przebiega również niebieski szlak pieszy z Gołoszyc do niewielkiej wsi Dwikozy, który liczy aż 50 kilometrów długości.
1 comment
No i jeszcze Klasztor Bernardynów. Ludzie tam nie docierają, bo to po drugiej stronie rzeki, a to tylko 400 m od Bramy Warszawskiej.