Końskie to spokojne i sprzyjające wypoczynkowi miasto znajdujące się w województwie świętokrzyskim, niecałe 50 km na północ od Kielc. Usytuowane jest w północnej części Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i otoczone Lasami Koneckimi.
Dziś wiemy, że pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą jeszcze z XI wieku. Wiemy również, że w pierwszej połowie XII wieku miejscowość należała do Szawła syna Prandoty Starego. W kolejnych latach Końskie stały się dosyć istotnym ośrodkiem przemysłowym, w której królowały produkcja broni i obróbka żelaza. II Wojna Światowa zrujnowała miasto pod każdym względem. Obecnie miasto przyciąga turystów głównie ze względu na zachwycającą przyrodę i zabytków, które są świadectwem minionych już wieków.
Co warto wiedzieć o Końskich i jakie miejsca są godne polecenia? Oto kilka przydatnych informacji.
1. Jedną z największych atrakcji miasta jest bez wątpienia zabytkowy zespół parkowo-pałacowy. Jego budowa zaczęła się z inicjatywy Kanclerza Wielkiego Koronnego Jana Małachowskiego. Stworzenie parku i ogrodu należało do jego żony – Izabeli z Hunieckich, która w tym wypadku postawiła na modny wówczas styl francuski. W kolejnych latach powstała Oranżeria Egipska, kapliczka oraz charakterystyczne baszty. Z czasem też ogród nabierał angielskiego charakteru. Dopiero pod koniec XIX wieku pałac stał się własnością rodu Tarnowskich. W okresie II Wojny Światowej został przejęty przez Niemców.
2. Przy ulicy Partyzantów 1 znajduje się Muzeum Regionalne PTTK. Jego początki sięgają tak naprawdę XIX wieku, bo to właśnie w tamtym okresie Anna ze Stadnickich Małachowska postanowiła gromadzić okazy paleontologiczne, meble i innego rodzaju artefakty związane z ziemią konecką. Obecnie w muzeum można podziwiać przede wszystkim eksponaty związane z historią miasta. Jest również wystawa etnograficzna, która umożliwia zapoznanie się z przedmiotami codziennego użytku oraz fascynujące zbiory sztuki ludowej.
3. W pobliskich Modliszewicach przy ulicy Zielonej znajduje się prawdziwa gratka dla pasjonatów starych samochodów. Muzeum Motoryzacji umożliwia obejrzenie ok. 300 maszyn, w tym również egzemplarzy przedwojennych. Warto dodać, że chodzi wyłącznie o pojazdy, które zostały wyprodukowane w Polsce. Obiekt dzieli się na cztery hale, a w środku będzie można podziwiać również stare samochody strażacki, auta ciężarowe czy polskie autobusy.
4. W pobliskiej Sielpi Wielkiej znajduje się atrakcja, która przyciąga rodziny z dziećmi – Park Linowy “Kamrat”. Park składa się z czterech atrakcyjnych tras o różnym stopniu trudności. To idealne miejsce na plenerowe zabawy i nowe wyzwania. Można tutaj odpocząć w przepięknej scenerii i przeżyć niemałą przygodę niemal w koronach drzew.
5. Entuzjaści rowerowych przejażdżek z pewnością zachwycą się trasą poprowadzoną wokół miasta. Całkowita długość tego szlaku wynosi ponad 42 kilometry, ale warto na taką wycieczkę się zdecydować. Szlak prowadzi przez Sielpię Wielką, Starą Kuźnicę, Modliszewice i Stary Kazanów.
6. Warto wybrać się na spacer do pobliskiego Rezerwatu Przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem. Wysokość niektórych skał sięga ośmiu metrów. Te przepiękne pomniki natury są ulubionym tłem plenerów ślubnych, ale także miejscem, w którym można odpocząć od miejskiego zgiełku.
7. W podróżowaniu aspekt kulinarny jest niezwykle ważny. Restauracja Leliwa znajduje się przy ulicy Zamkowej. Lokal słynie z doskonale przygotowanych dań kuchni polskiej. Jest również urządzony w iście pałacowym stylu.
8. Ziemia konecka to prawdziwy świetne miejsce dla miłośników wędkarstwa. Stawy należą jednak przede wszystkim do prywatnych hodowców, którzy cieszą się mianem jednych z najlepszych kraju. Pragnąc spędzić dzień z wędką w przepięknej scenerii przyrodniczej, warto wybrać się nad rzekę Czarną oraz nad zbiornik w Sielpi, gdzie będzie można złowić sandacze, karpie, szczupaki oraz sumy.
9. Szydłowiec znajduje się niespełna 40 kilometrów od Końskich. Warto jednak odwiedzić to miejsce, jeżeli przewidujemy dłuższy pobyt w tym regionie. Znajduje się tutaj Muzeum Instrumentów Ludowych, a także zamek pochodzący z XV wieku czy piękna Synagoga Garbarska.
10. Końskie to ciekawa miejscowość dla osób aktywnych fizycznie i to również w okresie zimowym. Każdego roku odbywa się tutaj Rajd Zimowy, który liczy sobie ok. 12 kilometrów i zawsze kończy się ogniskiem i wspólnym biesiadowaniem. Organizowane są również regularnie Zimowe Marsze na 25 km.
11. W Domu Kultury w Końskich regularnie organizowane są tematyczne warsztaty. Sporą popularnością cieszą się warsztaty ceramiczne oraz warsztaty “Las w szkle”, podczas których będzie można samodzielnie zaprojektować własny skrawek zieleni w specjalnym naczyniu.
12. Przez Końskie przebiega kilka atrakcyjnych szlaków turystycznych. Turyści chętnie decydują się na szlak niebieski, który zaczyna się w Skarżysku-Kamiennej i prowadzi do Kuźniakowa.
13. Miłośnicy architektury minionych epok powinni zobaczyć kolegiatę św. Mikołaja w Końskich. Była budowana na przełomie XV i XVI wieku.