Baligród Atrakcje 2024 🗺️ Co warto zobaczyć w okolicy ?

Baligród
foto – Autorstwa Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115908180

Baligród to niewielka wieś położona w województwie podkarpackim. Znajduje się w dolinie rzeki Hoczewka. Baligród niegdyś funkcjonowało jako miasto o czym świadczy zachowany układ urbanistyczny z obszernym prostokątnym rynkiem.

Atrakcje w miejscowości Baligród:

1. Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej – murowana cerkiew greckokatolicka, która została wzniesiona w roku 1829. Stanęła miejscu poprzedniej, drewnianej cerkwi, o której pierwsze informacje pochodzą z 1761 roku.

2. Czołg T-34 – czołg zastąpił umieszczony tu wcześniej czołg T-70, który w 1944 był używany przez Armię Czerwoną do działań zwiadowczych, oraz brał udział w walkach z UPA. T-70 to ostatnim zachowanym czołg tego typu w Polsce. W 1975 został przetransportowany do Poznania, po czym go wyremontowano i przekazano do Muzeum Broni Pancernej.

3. Gminny Szlak Spacerowy – szlak spacerowy liczy sobie około 6 km długości. Przewidywany czas przejścia całego szlaku nie powinien przekroczy 2,5 godziny, wszystko zależy od tempa. Oznakowany jest żółto-białymi kwadratami, kolory oddzielone po przekątnej, a oznakowanie na całej trasie jest dobre. Szlak prowadzi przez odkryty teren, po drodze zobaczymy stanowisko olchy kosej, czyli olsza zielona będąca krzewem, który na naturalnych stanowiskach występuje tylko w Bieszczadach. Następny przystanek to Trzy krzyże- czyli trzy proste, drewniane krzyże ustawione w punkcie widokowym. Trzy Krzyże znajdują się na wzgórzu, które bierze nazwę właśnie od nich. Niestety ścieżka nie wchodzi na najbliższe wzgórze, czyli na Stebną. Od trzech krzyży piękna panorama m.in. na Baligród. Szlak żółty dalej prowadzi do Kiczery Baligrodzkiej, tutaj najpierw mamy teren zalesiony a następnie łąki, skąd mamy doskonałe widoki na środkową cześć Baligrodu z kirkutem i rynkiem.

5. Przełęcz Żebrak– leży na wysokości 816 m n.p.m. , znajduje się w środkowej części pasma Wysokiego Działu. Przełęcz oddziela Chryszczatą od Jawornego. Dawniej biegł tędy trakt z Baligrodu do Woli Michowej i dalej w kierunku granicy na Przełęczy nad Roztokami na Węgry.

6. Wyciąg narciarski Bystre Ski wyciąg narciarski znajduje się w odległości około 50 m od ośrodka. Posiadają nowoczesny sprzęt oraz dwie trasy zjazdowe: trasa niebieska dla początkujących narciarzy i dzieci, jej długość to około 400 metrów; trasa czerwona przeznaczona dla zaawansowanych narciarzy ma długość około 800 metrów i posiada homologację FIS. Dodatkowo Ośrodek i wyciąg oferują nam możliwość ogrzania się przebywając w barze z kominkiem, w tym samym miejscu możemy zdecydować się na coś do picia i zjedzenia, między innymi spróbować lokalnych przekąsek. oferuje także klimatyczny barek z kominkiem, w którym można ogrzać się, odpocząć i skusić się na coś do zjedzenia. W menu znajdują się m.in. lokalne przekąski, aromatyczna kawa, grzaniec, herbata czy czekolada na gorąco.

7. Wodospad Czartów Młyn – spacer do wodospadu zajmuje od 20 do 30 minut. W większości drogę przebywa się równolegle do potoku, najpierw prawą a później lewą jego stroną. Droga jest wyraźna, a sam potok jest niewielki. Wysokość wodospadu wynosi około 6 metrów. Chcąc zobaczyć nieco więcej wody spadającej z jego progu, można się wybrać tu po kilkudniowych opadach deszczu. Wówczas wody płynie sporo, ale minusem jest jej kolor.

8. Wysoka Skała o wysokości 742metrów to również atrakcja tych okolic. Na górę prowadzi wyraźna ścieżka. Właściwą ścieżkę znajdziemy przy żelaznym krzyżu po przejściu przez Wołkowyjkę. Zobaczymy tam bardzo ładne skałki, sama góra jest malownicza i trochę dzika.

9. Ścieżka przyrodnicza Lasumiła to ścieżka, która prowadzi turystów do najgrubszej w Polsce jodły – Lasumiła, która ma 519 cm obwodu pnia i 35 m wysokości. W Jabłonkach ustawiony jest witacz, który wskazuje miejsce gdzie znajduje się ścieżka. Trasa ścieżki początkowo biegnie drogą leśna i po 1 km skręca w prawo. Po przejściu odległości około 500 m ścieżką prowadzącą przez las docieramy do najgrubszej jodły. Lasumiła rośnie w masywie Łopiennika na terenie Nadleśnictwa Baligród – Leśnictwo Jabłonki.

10. Rezerwat przyrody Gołoborze – tutaj najlepiej wybrać się szlakiem koloru niebieskiego. Jest to ścieżka przyrodnicza przez rezerwat “Gołoborze”. Cała ścieżka ma ok. 350 metrów długości i rozwidla się – wychodząc na górę Gołoborza, skąd niestety trzeba będzie się cofnąć aby w dalszym ciągu podążać ścieżką. Gołoborza to luźne rumowiska skalne zbudowane z mniejszych lub większych okruchów skalnych. Naprzeciw Gołoborza znajduje się Kamienna Góra, której wysokość sięga 708 m n.p.m.

Jak widać w okolicach Baligrodu jest mnóstwo atrakcji przyrodniczych, które co roku przyciągają turystów. Jest to idealne miejsce na odpoczynek i relaks wśród szumu drzew i potoków.

4.9/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić