21 Najlepszych Atrakcji w Toruniu w 2024

fotografia – Pixabay

Toruń, czyli Gród Mikołaja Kopernika, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski. Rozsławione i kojarzone z astronomem Mikołajem Kopernikiem, krzyżakami i czekoladowymi piernikami.

Historia miasta sięga aż roku 1232, przez te lata miasto nagromadziło ogromną ilość zabytków oraz legend i atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Oto kilkanaście z nich.

 

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Toruniu ?


Wystawa Lego

Zapraszamy na wystawę Lego na Torunską starówkę. Do obejrzenia największa wystawa na Świecie Lego Bionicle oraz cała seria Lego Hobbit i Władca Pierścieni. Do tego ogromne zamki Marvela. Harrego Pottera, największy Titanic, Tadż Mahal, oraz wiele innych budowli. Zobaczą Państwo również największą kolekcja zwierząt lego w Polsce gdzie będzie można zobaczyć niezwykle rzadkie okazy ,oraz najdroższa seryjna figurka świata pozłacanego mr. Golda.

Perełką wystawy jest możliwość obejrzenia na żywo najdroższego zestawu Świata wyprodukowanego przez Lego  – Cloud City. Zestaw jest bardzo rzadki, zawiera budowlę i 8 figurek (cena jednej figurki jest rzędu ponad 10 000 złotych).

Przy wystawie działa sklep w którym można kupić tysiące figurek Lego oraz kolekcjonerskie zestawy Lego, zwierzęta lego oraz inne zabawki. Ceny od 10 zł

Zapraszamy również grupy szkolne, przedszkolne itp. do rezerwacji telefonicznej lub email : 730 200 200 lub mailową : lego_torun@wp.pl

Zapraszamy od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-20.00

adres : ul. Królowej Jadwigi nr 5


1. Starówka

Toruńska starówka może się pochwalić wpisem na listę UNESCO, który najlepiej świadczy o jej historycznej wartości. Zaliczana jest do najciekawszych miejsc w Polsce. Nie brak tu gotyckich świątyń, średniowiecznych kamienic i wąskich uliczek, które urzekają niepowtarzalnym klimatem.

Sercem Starego Miasta jest Rynek Staromiejski z najsłynniejszą budowlą miasta – ratuszem. Gmach ten jest ciekawym przykładem budowli, w której łączą się dwa style: gotycki i manierystyczny. Charakterystyczna wieża i historyczne wnętrza przyciągają turystów z całego kraju.

Przy ratuszu warto zobaczyć kolejny symbol miasta. To pomnik Mikołaja Kopernika, który od połowy XIX wieku jest cenną ozdobą rynku.

2. Pomnik Mikołaja Kopernika

Na Placu Staromiejskim, u zbiegu południowo-wschodniej ściany ratusza stoi rzeźba Mikołaja Kopernika, jak głosi łaciński napis, torunianina, który ruszył ziemię, a zatrzymał niebo i słońce.

U dołu pomnika, niewielka rybka tryska strużkę wody.

3. Toruńskie pierniki

Toruń to wymarzony kierunek wycieczki dla tych, którzy lubią pierniki. Historia wypieku tych korzennych ciastek sięga czasów średniowiecza, choć pierwsze pisemne przepisy na pierniki liczą sobie 300 lat.

W przepisie z 1725 roku wymieniane są przyprawy korzenne, które muszą pojawić się w pierniku obok miodu i mąki. Są to m.in. cynamon, anyż, pieprz i kardamon. Ważne są też drewniane tacki, dzięki którym ciasto zyskuje odpowiedni kształt.

Najsłynniejsze są tu Katarzynki, które mają formę sześciu połączonych ze sobą kół. Powstają one w wielu piekarniach oraz w fabryce, na terenie której działa Muzeum Toruńskiego Piernika.

4. Żywe Muzeum Piernika

Kto chce samodzielnie upiec własne pierniki, ten może odwiedzić Żywe Muzeum Piernika. W tym miejscu najważniejsze są pokazy i warsztaty, dzięki którym każdy może przygotować słynny przysmak toruński zgodnie ze swoją wizją.

W tym interaktywnym muzeum można też zobaczyć proces pieczenia pierników w średniowieczu, można też zajrzeć do manufaktury pierników z początku XX wieku.

Tu przyjemne i pożyteczne łączą się ze sobą, nic więc dziwnego, że muzeum to jest jedną z najważniejszych atrakcji dla dzieci w Toruniu.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Toruniu – gdzie warto zjeść będąc w Toruniu ?


5. Dom Mikołaja Kopernika

Dom Mikołaja Kopernika to zespół dwóch późnogotyckich kamienic znajdujących się na Starym mieście. Jest to prawdopodobne miejsce narodzin najsłynniejszego astronom w dziejach Polski.

Aktualnie znajduje się tu muzeum.

W murach zabytkowej kamienicy czeka na gości nowoczesna wystawa, dzięki której można zdobyć sporo ciekawych informacji na temat Mikołaja Kopernika, jego życia i dorobku naukowego.

Można tu również zobaczyć, jak wyglądało życie mieszczan w czasach Kopernika. Wnętrza gotyckiego domu wypełniają liczne hologramy i prezentacje, dzięki którym każdy może poczuć magię dawnego Torunia, spojrzeć na niebo nad miastem i poczuć się tak, jak czuł się młody Kopernik.

6. Bulwar Filadelfijski

Kto chce spojrzeć na Toruń z wyjątkowej perspektywy, ten może wybrać się na wycieczkowy rejs po Wiśle. Taka przygoda trwa około 40 minut i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Rejsy te zaczynają się na Bulwarze Filadelfijskim, który sam w sobie jest ciekawym celem wycieczki.

Liczy on sobie ok. 2 km długości i prowadzi przez malownicze tereny nad Wisłą. Bulwar znany jest doskonale tym, którzy interesują się polskim filmem. To właśnie na tym bulwarze powstawały sceny do filmu „Rejs”, który stał się jednym z kultowych dzieł w dziejach polskiej kinematografii.

7. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to jedno z ciekawszych miejsc w Toruniu, a jednocześnie jedyne centrum nauki na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Na gości czekają tu interaktywne wystaw i ciekawe oferty warsztatów, dzięki którym można łączyć dobrą zabawę z nauką.

Co można tu zobaczyć?

Wahadło Foucaulta, wystawę poświęconą ruchowi obrotowemu oraz barwom. Czeka tu również model koryta rzeki Wisły oraz sala pełna klocków, w której przyszli architekci mogą stworzyć własne budowle.

8. Katedra św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Bazylika katedralna jest gotyckim kościołem i dawną farą starego miasta. Kościół wyróżnia się potężną wierzą, na której szczycie znajduje się jednowskazówkowy, fisarski zegar.

Świątynia była budowana etapami, począwszy od połowy XIII wieku. W narożnej kaplicy dobudowanej do bazyliki został ochrzczony Mikołaj Kopernik.

W wieży kościoła znajduje się pierwszy w średniowieczu a dziś trzeci co do wielkości dzwon w Polsce-Tuba Dei, czyli „Trąba Boża”

Wnętrze katedry zdobią malowidła i tryptyki z końca XIV wieku, rzeźby, ołtarze i ambona z okresu baroku.

9. Krzywa wieża

Baszta obronna pochodzi z czasów średniowiecza. Wraz z przylegającymi do niej murami stanowi cenną pamiątkę po dawnym systemie obronnym miasta, a charakterystyczne odchylenie od pionu uczyniło ją jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta.

Skąd wzięła się owa pochyłość?

Miłośnicy nauki twierdzą, że odchylenie to skutek budowy baszty na piaszczystym podłożu.

Miłośnicy legend mają swoją wersję wydarzeń. Tu głównym sprawcą zamieszania jest krzyżak, który – za karę za złamanie ślubów czystości – musiał zbudować pochyłą wieżę jako pokutę za swój grzech i złamanie zakonnej reguły.

Tester uczciwości

W związku z tym, że krzywą wieżę wybudował nieuczciwy krzyżak, wszyscy przybywający do Torunia mogą sprawdzić swoją uczciwość. Musimy stanąć plecami do wieży, w miejscu gdzie odchylenie wieży jest największe, i maksymalnie przyklejeni do muru ustać tak co najmniej 3 sekundy. Ci, którym się to uda są uczciwymi ludźmi.

10. Muzeum Historii Torunia

Muzeum Historii Torunia to cenne zbiory i ciekawa siedziba. Eksponaty przedstawiające dzieje miasta mieszczą się w murach Domu Eskenów z XIV wieku, który sam w sobie jest ciekawą konstrukcją.

Kto zajrzy do jego wnętrza, ten zobaczy m.in. dawne monety i stroje, cenne dokumenty i wywieszki cechowe.  Znalazło się tu również miejsce na prezentacje multimedialne, dzięki którym można poznać dzieje osadnictwa na terenie miasta i zobaczyć, jak wyglądało życie w Toruniu w czasie wojen ze Szwecją oraz w czasach Księstwa Warszawskiego.

11. Niewidzialny Dom

Niewidzialny Dom jest jedną z najnowszych i zarazem najbardziej oryginalnych atrakcji, jakimi może się pochwalić Toruń. Można tu poznawać świat za pomocą wszystkich zmysłów z wyjątkiem wzroku. Spacer po Niewidzialnym Domu odbywa się w całkowitych ciemnościach, dzięki czemu można się przekonać o potędze takich zmysłów, jak słuch, dotyk czy węch.

Wizyta w tym miejscu pozwala też zrozumieć osoby niewidome, które są tu przewodnikami. Zwiedzanie trwa 1 godzinę, a z atrakcji mogą skorzystać osoby, które ukończyły 9 lat.

Co ciekawe jest to jedno z jedynie pięciu tego typu miejsc świecie.

12. Planetarium

Toruń to miasto najsłynniejszego w dziejach świata astronoma, zatem wizyta w Planetarium jest obowiązkowym punktem w programie wycieczki po jego terenie. Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń” przyciąga ciekawymi seansami, dzięki którym można poznawać Wszechświat i poszerzać swoją wiedzę na jego temat.

Na gości czeka tu również interaktywna baza kosmiczna oraz Sala Geodium, w której skupiono się na Ziemi jako planecie. Można tu zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat pola magnetycznego czy zorzy porannej, można też przyjrzeć się imponującej kolekcji meteorytów.

13. Muzeum Toruńskiego piernika

Już sam budynek  z zewnątrz robi wrażenie, a wewnątrz tradycja połączona jest z nowoczesnością.

Piernikowy plac zabaw, sala baśni i legend, kącik dziecięcy z grami i zabawami, wirtualna przebieralnia czy klubokawiarnia, w której obejrzeć można bajkę z serii „Wędrówki Pyzy”. To tylko niektóre z atrakcyjnych ofert muzeum.

Poza tym zobaczyć można wystawy czasowe oraz „Piernikowe laboratorium”, w którym chętni mogą popróbować wyrabiania pierników.

14. Ratusz

Ratusz będący gotyckim budynkiem pochodzącym z XIII wieku, to główny budynek świecki znajdujący się na starym mieście.  Jest on jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej.

Z ratuszem wiąże się ciekawa legenda podająca, że budowla została wzniesiona na podobieństwo kalendarza. Jedna wieża to jeden rok, cztery bramy odpowiadają czterem porom roku, dwanaście dużych sal równe jest liczbie miesięcy, okien ma tu być tyle, ile dni w roku.

15. Pomnik Filusia

To rzeźba, którą torunianie upamiętnili postać Zbigniewa Lengrena, twórcy Profesora Filutka i jego psa Filusia. Filuś trzymający w pysku kapelusz profesora i pilnujący jego parasola opartego o latarnię, stał się jednym z symboli miasta.

Legenda głosi, że pogłaskanie Filusia po uchu, przynosi szczęście w życiu, natomiast po ogonie-szczęście w miłości.

16. Muzeum Twierdzy Toruń

Na terenie dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej czeka na miłośników historii Muzeum Twierdzy Toruń. Wizyta w tym miejscu to nie lada gratka dla tych, którzy chcą poznać dzieje XIX-wiecznego miasta i zobaczyć, w jaki sposób władze pruskie broniły swych granic.

Można się tu zapoznać z dawną architekturą obronną, poznać warunki życia w pruskiej twierdzy i zajrzeć do laboratorium amunicyjnego. Na gości czekają również makiety i liczne multimedia, dzięki którym można poznać Twierdzę Toruń i inne obiekty, które znalazły się w jej składzie.

17. Kościół Najświętszej Marii Panny

Kościół zwany również kościołem Mariackim, był pierwotnie kościołem Franciszkańskim. Kościół nie posiada wieży, lecz narożne wieżyczki. Wnętrze ścian kościoła zdobią wysokiej klasy malowidła ścienne przedstawiające świętych, pochodzą z XIV i zostały wykonane przez franciszkanów.

18. Pomnik Flisaka

Studzienka ze statuetką Flisaka otoczonego przez osiem żab znajduje się w zachodniej części rynku.

Legenda głosi, że Toruń nawiedziła plaga żab, miasto uratował Flisak, wyprowadzając je poza miejskie mury, swoim graniem na skrzypcach.

Aby spełniło się jakieś życzenie, wystarczy pogłaskać jedną z żab.

19. Kot na dachu

Przy Rynku Staromiejskim 8 na dachu kamienicy stoi blaszany czarny kot. Widać go już z daleka, a jak głosi legenda, mieszkał tu kiedyś kot ze swoim panem, kiedy ten poszedł na wojnę, kot wypatrywał go z dachu każdego dnia. Kiedy słońce roztopiło smołę, kocie łapy przykleiły się do dachu i już tak został.

20. Dom Legend Toruńskich

Dom Legend Toruńskich to miejsce chętnie odwiedzane przez młodszych turystów, dla których miejskie opowieści są najlepszą zachęta do dalszego poznawania historii Torunia. W tym miejscu można poznać sześć legend, które w ciekawy i zabawny sposób przedstawiają dzieje miasta.

W Domu Legend muzeum i teatr tworzą spójną całość, a czas spędzony z miejscowymi animatorami dla nikogo nie będzie czasem straconym. Dzięki wizycie w tym miejscu spacer po starówce stanie się ciekawszym doświadczeniem – nie tylko dla najmłodszych turystów.

21. Ruiny zamku Krzyżackiego

Jeszcze 70 lat temu w tym miejscu było wysypisko śmieci, a zimą można było zjeżdżać na sankach. Dziś pozostałości po Krzyżakach można zwiedzać dzięki pracy archeologów, którzy przez prawie 10 lat pracowali nad odzyskaniem zabytkowego Zamku Krzyżackiego.

Za 10 zł, można zwiedzać zarówno podziemia, jak i naziemną część ruin.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Toruń

4.2/5 - (73 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić