21 Najlepszych Atrakcji w Toruniu w 2022

fotografia – Pixabay

Toruń, czyli Gród Mikołaja Kopernika, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski. Rozsławione i kojarzone z astronomem Mikołajem Kopernikiem, krzyżakami i czekoladowymi piernikami. Jednak historia miasta sięga aż roku 1232, przez te lata miasto nagromadziło ogromną ilość zabytków oraz legend i atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Oto kilka z nich.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Toruniu ?

1. Dom Mikołaja Kopernika

Dom Mikołaja Kopernika to zespół dwóch późnogotyckich kamienic znajdujących się na Starym mieście. Jest to prawdopodobne miejsce narodzin wybitnego astronoma. Kamienice w latach 60. została zrekonstruowana i przywrócono im dawny układ wnętrz i fasady z XV wieku.
Aktualnie znajduje się tu muzeum.

2. Starówka

Gotycka XIII wieczna Toruńska starówka, która przetrwała zniszczenia II Wojny Światowej, została wpisana w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

3. Pomnik Mikołaja Kopernika

Na Placu Staromiejskim tuż przed kościołem, u zbiegu południowo-wschodniej ściany ratusza stoi Rzeźba Mikołaja Kopernika, jak głosi łaciński napis, torunianina, który ruszył ziemię, a zatrzymał niebo i słonce. U dołu pomnika, niewielka rybka tryska strużkę wody.

4. Dwór Artusa

Powstał w latach 1889 – 91, był wielokrotnie przebudowywany. W roku 1466 podpisano tu drugi pokój toruński.

We wewnętrznym dziedzińcu, urządzono dziś stylową kawiarnię.

5. Muzeum Uniwersyteckie UMK

6. Katedra św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Bazylika katedralna jest gotyckim kościołem i dawną farą starego miasta. Kościół wyróżnia się potężną, wierzą, na której szczycie znajduje się jednowskazówkowy, fisarski zegar. Świątynia była budowana etapami, począwszy od połowy XIII wieku. W narożnej kaplicy dobudowanej do bazyliki został ochrzczony Mikołaj Kopernik.
W wieży kościoła znajduje się pierwszy w średniowieczu a dziś trzeci co do wielkości dzwon w Polsce-Tuba Dei, czyli “Trąba Boża”
Wnętrze katedry zdobią malowidła i tryptyki z końca XIV wieku, rzeźby, ołtarze i ambona z okresu baroku. Można tu zobaczyć najstarsze kościelne organy.

7. Krzywa wieża

Wybudowana w drugiej połowie XIII wieku jako prosta 15-metrowa baszta. W średniowieczu zaczęła się ona przechylać, aż do dziś, obecne odchylenie wynosi na szczycie 146 cm. Do XVIII wieku pełniła funkcje obronne, obecnie mieści się w niej kawiarnia “Krzywa cafe”.

8. Sklep Benedyktyński

W różowej kamienicy na ulicy Kopernika, mieści się sklep z produktami benedyktyńskimi. Można tu nabyć produkty z wyrobu, których słynie ten zakon.

9. Areszt śledczy

Tzw. Okrąglak to więzienie, które jest czynne do dziś. Odbywał w nim karę zabójca księdza Jerzego Popiełuszki, były kapitan SB Grzegorz Piotrowski. Obok więzienia znajduje się gmach sądu.

10. Kościół Najświętszej Marii Panny

Kościół zwany również kościołem Mariackim, był pierwotnie kościołem Franciszkańskim. Kościół nie posiada wieży, lecz narożne wieżyczki. Wnętrze ścian kościoła zdobią wysokiej klasy malowidła ścienne przedstawiające świętych, pochodzą z XIV i zostały wykonane przez franciszkanów.

11. Planetarium

W miejscu obecnego Planetarium, dawniej znajdowała się gazownia.

12. Ratusz

Ratusz to główny budynek świecki znajdujący się na starym mieście. Gotycki budynek pochodzący z XIII wieku. Jest on jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej.

Z ratuszem wiąże się stara i ciekawa legenda podająca, że budowla została wzniesiona na podobieństwo kalendarza. Jedna wieża to jeden rok, cztery bramy odpowiadają czterem porom roku, dwanaście dużych sali równe jest liczbie miesięcy, okien ma tu być tyle, ile dni w roku.

Do muzeum Ratusza wchodzi się od strony dziedzińca.

13. Pomnik Filusia

To rzeźba, którą torunianie upamiętnili postać Zbigniewa Lengrena, twórcy Profesora Filutka i jego psa Filusia. Filuś trzymający w pysku kapelusz profesora i pilnujący jego parasola opartego o latarnię , stał się jednym z symboli miasta.
Legenda głosi, że pogłaskanie Filusia po uchu, przynosi szczęście w życiu, natomiast po ogonie-szczęście w miłości.

12. Toruńskie kwiaciarnie

Stragany kwiatów, porozstawiane wzdłuż jednej ze ścian Ratusza na Starym Mieście.

13. Pomnik Flisaka

Studzienka ze statuetką Flisaka otoczonego przez osiem żab znajduje się w zachodniej części rynku. Legenda głosi, że Toruń nawiedziła plaga żab, miasto uratował Flisak, wyprowadzając je poza miejskie mury, swoim graniem na skrzypcach. Aby spełniło się jakieś życzenie, wystarczy pogłaskać jedną z żab.

14. Kot na dachu

Przy Rynku Staromiejskim 8 na dach kamienicy stoi blaszany czarny kot. Widać go już z daleka, jak głosi legenda, mieszkał tu kiedyś kot ze swoim panem, kiedy ten poszedł na wojnę, kot wypatrywał go z dach każdego dnia. Kiedy słonce roztopiło smołę, kocie łapy przykleiły się do dach i już tak został.

15. Dom Legend Toruńskich

Można w nim zobaczyć m.in. 72-kilogramowy dzwon, wierną miniaturę średniowiecznego Tuba Dei, żelazną wiszącą klatkę-tzw. chudziak, którą można zwiedzić od środka, liczne makiety i malowidła.
Czynny codziennie od 10 do 17, cena najdroższego biletu to 19 zł.

16. Niewidzialny dom

Jest jedną z ważniejszych atrakcji Torunia, którą trzeba odwiedzić. Nie nawiązuje do historii miasta jednak to jedno z 5 na całym świecie tego typu miejsce, w którym doświadcza się świata bez użycia wzroku. Zwiedzanie trwa 1 godzinę, odbywa się w całkowitej ciemności, jednak pod opieką przewodnika. Z atrakcji mogą skorzystać osoby, które ukończyły 9 lat.

17. Ruiny zamku Krzyżackiego

Jeszcze 70 lat temu w tym miejscu było wysypisko śmieci, a zimą można było zjeżdżać na sankach. Dziś pozostałości po Krzyżakach można zwiedzać dzięki pracy archeologów, którzy przez prawie 10 lat pracowali nad odzyskaniem zabytkowego Zamku Krzyżackiego. Za 10 zł, można zwiedzać zarówno podziemia, jak i naziemną część ruin.

18. Bunkier – Wisła

Szczelinę przeciwlotnicza można zwiedzać od kwietnia do września, pod ziemią panuje atmosfera jak w czasie nalotów podczas wojny.

19. Muzeum Toruńskiego piernika

Już sam budynek  z zewnątrz robi wrażenie, a wewnątrz tradycja połączona z nowoczesnością. Piernikowy plac zabaw, sala baśni i legend, kącik dziecięcy z grami i zabawami, wirtualna przebieralnia czy klubokawiarnia, w której obejrzeć można bajkę z serii „Wędrówki Pyzy”. To tylko niektóre z atrakcyjnych ofert muzeum. Wystawy czasowe oraz przestrzeń do działań warsztatowych, oraz „Piernikowe laboratorium”, w którym chętni mogą popróbować wyrabiania pierników.

Bilet normalny kosztuje 18 zł.

20. Tester uczciwości

W związku z tym, że krzywą wieżę wybudował nieuczciwy krzyża, wszyscy przybywający do Torunia mogą sprawdzić swoją uczciwość. Musimy stanąć plecami do wieży, w miejscu gdzie odchylenie wieży jest największe, i maksymalnie przyklejeni do muru ustać tak co najmniej 3 sekundy. Ci, którym się to uda są uczciwymi ludźmi.

21. Średniowieczne Mury Obronne

Niezwykła atrakcja, którą można podziwiać podczas spaceru po starym mieście.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Toruń

4.4/5 - (35 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić