10 Ciekawostek o Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu

dom kopernika toruń
foto – Autorstwa Dawid Galus – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35534312

Mikołaj Kopernik to osoba, którą zna praktycznie każdy. To wielki astronom, który zdobył ogromną sławę, dowodząc, że ziemia nie jest centrum wszechświata, a jedynie jedną z planet, która krąży po orbitach wokół Słońca. Na świat przyszedł w 1473 roku w Toruniu. Z jego ówczesnym domem wiąże się wiele interesujących ciekawostek, z którymi niewątpliwie warto się zapoznać.

1. Część osób uważa, że przyszedł on na świat w innej kamienicy, gdyż w tamtym okresie rodzina Koperników posiadała również część domu, który położony był przy Rynku Staromiejskim, ale zdecydowana większość uważa, że to wspomniany w opisie wyżej główny dom, był miejscem jego poczęcia.

2. Dom Mikołaja Kopernika był naprawdę spory. Większość ze znajdujących się tam izb służyły do mieszkania, ale pozostała część pomieszczeń znana była również z innych funkcji. Otóż w okresie średniowiecza owe pomieszczenia, a przede wszystkim piwnice, były używane do przechowywania różnorakiej żywności, jak i również towarów handlowych.


→ Szukasz więcej atrakcji w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje w Toruniu


3. W obecnych czasach budynek również ma interesujące znaczenie, gdyż mieści się w nim oddział toruńskiego Muzeum Narodowego, któremu nadano nazwę Dom Mikołaja Kopernika.

4. Również wyżej wspomniana piwnica obecnie spełnia niezwykle interesującą rolę. Otóż jest to miejsce wystawy o nazwie” Świat toruńskiego piernika”. Znajdują się tam barokowe formy do wyrobu piernikowych ciast, jak i również jest możliwość spróbowania swoich sił w wyrobie pierników.

5. Jedną z atrakcji znajdującego się w tym domu muzeum, jest niewątpliwie makieta, która przedstawia dżwiękowo-wizualny spektakl, który ukazuje młodość Mikołaja Kopernika.

6. Z  domem wiąże się również inna ciekawostka. Otóż w 1971 roku Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy, który przedstawiał owy dom. Znaczek pozostawał w obiegu do 1994 roku.

7. Dom Mikołaja Kopernika w 1929 roku został po raz pierwszy wpisany do rejestru zabytków. Ponownie nastąpiło to w roku 1970.

8. Dom służył Mikołajowi Kopernikowi zaledwie siedem lat, gdyż po tym okresie jego rodzina sprzedała go Georgowi Polnischemu.

9. Przez te wszystkie lata dom był wielokrotnie remontowany, ale za każdym razem starano się zachować jego oryginalną fasadę.

10. Inną ciekawostką jest fakt, że w dziewiętnastym wieku obiekt został zaadaptowany na mieszkania czynszowe.

4.2/5 - (34 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić