10 Ciekawostek o Zamku Krzyżackim w Toruniu

zamek w toruniu
foto – Autorstwa Kasa Fue – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84426266

Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu to pozostałości po najstarszym zamku zakonu na ziemi chełmińskiej. Od lat fascynują nie tylko miłośników historii i architektury, ale również małych turystów uwielbiających legendy i bajki. Oto kilka ciekawostek na temat budowli.

1. Budowę zamku rozpoczęto w latach pięćdziesiątych XIII wieku, a ukończono dopiero w XIV wieku.

2. Celem budowy zamku było stworzenie bazy wypadowej, z której Krzyżacy mieli łatwy dostęp do podboju Prusów, gdzie mieli zamiar stworzyć państwo zakonne. Była to siedziba zwierzchnika zakonu rycerskiego.


Szukasz więcej atrakcji w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje w Toruniu


3. Wydarzenia związane z zamkiem były bezpośrednią przyczyną wojny trzynastoletniej. Zaczęło się od oblężenia budowli i nieudanego szturmu mieszkańców Torunia.

4. W podziemiach zamku w średniowieczu znajdowały się magazyny z żywnością, która miała być ratunkiem dla mieszkańców budowli w razie oblężenia.

5. W okresie nowożytnym zamek w Toruniu był wykorzystywany jako bastion, a także jako wysypisko śmieci. Generalne porządki na terenie kompleksu wykonano dopiero w 1966 roku. Wkrótce potem zamek miał stać się atrakcją turystyczną odwiedzaną rocznie przez rzesze turystów.

6. Do dnia dzisiejszego zachowało się gdanisko, czyli wieża ustępowa, a także fosa, ganek, piwnice i mury stanowiące niegdyś parter budowli.

7. W pobliżu zachowany jest dawny szpital, a także młyn górny i bramy. Wycieczka na zamek jest więc doskonałą okazją, aby z bliska przyjrzeć się architekturze średniowiecznej.

8. W 2007 roku gospodarzem zamku zostało Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu. Obecnie odbywają się tutaj liczne imprezy cykliczne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Kontakt”, a także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs.

9. Pochodzący z XIII wieku Górny Młyn jest obecnie hotelem czterogwiazdkowym. W latach dziewięćdziesiątych mieścił się na jego terenie magazyn Biblioteki Uniwersyteckiej UMK.

10. Według legendy w murach zamku chował się latający smok, którego rzekomo widziano w tym miejscu w XVIII wieku. W związku z tym od stuleci z zamkiem wiąże się mnóstwo fascynujących historii i tajemnic.

3.8/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić