Jadąc autostradą A1 w stronę Gdańska, zbliżając się do mostu na Wiśle w pewnej odległości od tej przeprawy na wiślanej skarpie, w oddali ukaże się panorama miasta. Tym miastem jest Grudziądz. Niezwykle malowniczo położone miasto zachęca do jego odwiedzenia.
Jakie jest najmniejsze miasto w Polsce posiadające linię tramwajową? Gdyby tego typu pytanie pojawiło się w którymś teleturnieju, zapewne niewiele osób skojarzyło by to miasto z Grudziądzem. A tak właśnie jest, nie dość, że jest najmniejszym miastem z tramwajami to jest jeszcze jedynym miastem posiadającym tylko jedną linię tramwajową. Cała grudziądzka linia tramwajowa liczy zaledwie 9 kilometrów długości i przebiega prawie na całej swojej długości na prostym odcinku. Linia tramwajowa w mieście powstała w roku 1896.
Grudziądz to miasto znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim. Chociaż najstarsze ślady po obecności człowieka na tych terenach sięgają 8000 roku przed naszą erą, pierwsze wzmianki o grodzie Grudziądz pochodzą z XI wieku. W XIII wieku miasto to stało się własnością Krzyżaków, a zakon silnie wpłynął na jego wygląd i kulturę. Miejscowość ta na przestrzeni wieków była sceną dla wielu ważnych wydarzeń i cieszy się bardzo bogatą historią, dlatego obecnie stanowi ciekawy konglomerat rozmaitych kultur.
Co czeka na turystów w Grudziądzu i okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
1. Twierdza Grudziądz
Twierdza Grudziądz to system fortów pochodzących przede wszystkim z XIX wieku, które rozpościerają się na miasto i okoliczne miejscowości. Jej zadaniem była obrona samego miasta oraz ważnego ze strategicznego punktu widzenia mostu na Wiśle na wypadek, gdyby zaatakowali Rosjanie. Sercem twierdzy jest cytadela, której budowa rozpoczęła się w drugiej połowie XVIII wieku z rozkazu króla Prus, Fryderyka II. To właśnie wtedy, po pierwszym rozbiorze Polski, kiedy Grudziądz znalazł się w granicach Prus, konieczne stało się zabezpieczenie miasta. Dopiero po pierwszej wojnie światowej twierdza oraz samo miasto znalazły się w granicach Polski, ale nie na długo. Już na samym początku drugiej wojny światowej twierdza ponownie znalazła się we władaniu Niemców, którzy urządzili tutaj poligon doświadczalny oraz swoje magazyny. Z pewnością jest to miejsce, które powinni odwiedzić miłośnicy historii XIX i XX wieku.
2. Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zostało założone pod koniec XIX wieku. Już w 1883 roku w mieście powstało tak zwane Towarzystwo Starożytności, którego celem było stworzenie muzeum. Na samym początku w muzeum znajdowało się ponad siedemset eksponatów archeologicznych, które pochodziły z prywatnych kolekcji. Po kilku latach liczba wystawianych tutaj eksponatów zwiększyła się kilkukrotnie, a także rozszerzyła na różne dziedziny historyczne. Działania podczas drugiej wojny światowej sprawiły, że z muzeum ocalała zdecydowana mniejszość eksponatów, ale otwarto je ponownie w 1946 roku. Obecnie znajduje się tutaj dział historii skupiający się na dziejach miasta, Sala Tradycji Jazdy Polskiej skupiająca się na dokonaniach Centrum Wyszkolenia Kawalerii działającego w dwudziestoleciu międzywojennym, a także działy archeologii, sztuki czy etnografii. Odbywają się tutaj zarówno wystawy stałe, jak i czasowe, a także koncerty kameralne i badania naukowe.
3. Jezioro Rudnickie Wielkie
Jezioro Rudnickie Wielkie znajduje się w granicach Grudziądza i ma powierzchnię przekraczającą 177 hektarów. Maksymalna głębokość wynosi tutaj ponad 11 metrów, linia brzegowa jest urozmaicona, a na jeziorze znajduje się wyspa. Na przestrzeni lat stworzono tutaj infrastrukturę, która doskonale nadaje się do rekreacji. Znajduje się tutaj plaża miejska i strzeżone kąpielisko. Jest to idealne miejsce dla osób ceniących aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku.
4. Mury obronne
Mury obronne w Grudziądzu pochodzą z XIV i XV wieku. Pierwotnie były połączone z wzniesionymi wcześniej obwarowaniami zamku krzyżackiego, który się tutaj znajdował, ale w samym średniowieczu wielokrotnie je modyfikowano. Były to podwójne mury zwieńczone czterema bramami, do których należały Brama Toruńska, Brama Łasińska, Brama Wodna oraz Brama Boczna. Obecnie można tutaj zobaczyć przebudowaną Bramę Wodną, która została odbudowana po drugiej wojnie światowej. Znajduje sie tutaj trasa spacerowa w dawnej fosie, a także pozostałości po pozostałych elementach murów.
5. Stare Miasto
Warto wybrać się na spacer po starówce w Grudziądzu, gdzie w powietrzu unosi się historyczna aura, a architektura zachwyca swoją urodą i eklektyzmem. Kamienice na Starym Mieście w Grudziądzu stanowią w większości rekonstrukcje odbudowane po drugiej wojnie światowej. W XVI wieku wokół tutejszego rynku stały drewniane budynki, które na przestrzeni wieków wielokrotnie były trawione przez pożary. W późniejszych epokach zastąpiono je jednopiętrowymi kamienicami murowanymi, jednak po drugiej wojnie światowej ani jedna z ponad trzech tysięcy kamienic nie zachowała się w całości. Odbudowano je więc nawiązując do stylu barokowego, a bogate zdobienia robią wrażenie i przypominają o budowlach z odległych epok.
6. Bazylika kolegiacka św. Mikołaja
Bazylika kolegiacka św. Mikołaja w Grudziądzu pełni rolę sanktuarium maryjnego, które wiąże się z kultem obrazu Matki Bożej Łaskawej. Przypuszcza się, że prezbiterium tutejszej świątyni zostało ukończone w pierwszych latach XIV wieku, natomiast do budowy reszty elementów przystąpiono kilka dekad później po pożarze miasta. Jest to budowla ceglana w stylu gotyckim, w której wyróżnia się masywna, kwadratowa wieża. Warto zajrzeć do środka, bez względu na przekonania religijne, ponieważ wewnątrz znajdują się zabytki sztyki sakralnej. Mozna tutaj zobaczyć między innymi oryginalne malowidła z XIV wieku, gotlandzka chrzcielnica z reliefami z XIV wieku czy też manierystyczny portal z pierwszej połowy XVII wieku.
7. Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny w Grudziądzu istnieje od 1935 roku. Plany powstały już dwa lata wcześniej, a czas ten wykorzystano na jego urządzenie. Do ogrodu trafiały egzotyczne krzewy i rzadkie okazy roślin. Prowadzi do niego alejka spacerowa ciągnąca się wzdłuż Kanału Trynki, a sam ogród w 2008 roku przeszedł gruntowną renowację. Na terenie ogrodu znajduje się kilkaset drzew, krzewów i krzewinek, które reprezentują ponad trzydzieści gatunków, a także liczne byliny, które przepięknie prezentują się w okresie kwitnienia. Warto zwrócić uwagę na zegar słoneczny, a także basen, w którym znajdują się rośliny wodne. Miłośnicy ogrodów i roślin z pewnością będą zachwyceni, mogąc podziwiać tutejsze miłorzęby, magnolie, kosodrzewiny czy tulipanowce. Z pewnością jest to wyjątkowo przyjemne miejsce na spacer w gronie rodzinnym.
8. Grudziądzki hejnał
Podobnie jak Kraków, Grudziądz może poszczycić się swoim własnym hejnałem. Po raz pierwszy zagrano go tutaj z wieży zamkowej Klimek na Górze Zamkowej. Nastąpiło to w 1935 roku, a twórcą hejnału był kapelmistrz Stanisław Szpulecki. Od 1935 roku hejnał był grany codziennie o 12, ale zwyczaj ten zarzucono na czas drugiej wojny światowej. Po wojnie hejnał znowu można było usłyszeć w mieście, ale od 1956 jest wygrywany z wieży tutejszego ratusza.
9. Geotermia
Geotermia w Grudziądzu to pierwszy klub na terenie miasta, w którym całe rodziny mogą połączyć troskę o zdrowie i urodę z doskonałą zabawą. Na terenie kompleksu znajdują się baseny sportowe, basen solankowy, tężnie, strefa fitnessu, a także gabinet fizjoterapii. Tutejsza grota solankowa została wyposażona w system podwodnego masażu, a piramida z tężnią ma taki sam wpływ na zdrowie człowieka, jak jeden dzień spędzony nad morzem. Warto również podkreślić, że strefa przeznaczona dla dzieci ma przeszklone ściany, dlatego rodzice cały czas mogą mieć je na oku. W tym samym czasie maluchy są objęte profesjonalną opieką i mogą nie tylko świetnie spędzić czas, ale również sporo się nauczyć.
10. MegaPark w Grudziądzu
MegaPark w Grudziądzu to duży park rozrywki, w którym każde dziecko i dorosły znajdzie coś dla siebie, a w związku z tym świetnie sprawdzi się jako cel rodzinnej wycieczki. Znajduje się tutaj strefa inspirowana Dzikim Zachodem, gdzie królują salony gier, kowboje i konie, a także strefa safari, która przenosi zwiedzających do gorącej Afryki. Ponadto na terenie obiektu znajdują się również lunapark i mini ogród zoologiczny, w którym można z bliska przyjrzeć się alapkom, strusiom, kangurom, rybom czy różnorodnym owadom.
11. Stare Spichrze
Jedną z największych atrakcji miasta są Stare Spichrze, które stanowią zabytek z czasów średniowiecza, a także unikat w skali całego kraju. Pierwsze budowle powstały tutaj pod panowaniem Krzyżaków, ale zdecydowana większość powstała, kiedy Grudziądz został przyłączony do Polski. Kiedy pod koniec średniowiecza w Europie wzrastał popyt na polskie zboże, pojawiła się konieczność, aby przechowywać gdzieś towar transportowany później w różne zakątki kontynentu. Takie właśnie przeznaczenie miały potężne magazyny wybudowane w Grudziądzu na stromej skarpie nad Wisłą, ale w związku z tym, że ich mury miały nawet dwa metry grubości, pełniły również funkcję obronne. Obecnie w jednym z nich znajduje się muzeum, natomiast resztę można i warto zobaczyć z zewnątrz.
12. Fort Wielka Księża Góra
Fort Wielka Księża Góra znajduje się w odległości około sześciu kilometrów od Rynku. Został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku, a na jego terenie znajdują się liczne bunkry piechoty, magazyny amunicji, kopuły obserwacyjne oraz pancerne baterie haubic. Każdy z obiektów można odwiedzić w środku, a nawet przemieszczać się między nimi za pomocą specjalnych tuneli. tuż przy wyjściu z fortu znajduje się wystawa sprzętu wojskowego, a w tym czołgów i wozów pancernych, która zachwyci fanów militariów. Co ciekawe miejsce to jest inicjatywą prywatną i jest stworzone z wielką pasją, która szybko udziela się zwiedzającym.
13. Restauracje w Grudziądzu
Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Grudziądzu, którą niewątpliwie warto odwiedzić, jest Bodega. To klimatyczne miejsce, w którym nowoczesność spotyka się z tradycją, a przede wszystkim miejsce, w którym króluje pyszne jedzenie i wyjątkowe połączenia smakowe.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj