Atrakcje Chełmno 🗺️ Co Warto Zobaczyć w 2024 ?

fotografia – Pixabay

Chełmno znane jest jako Miasto Zakochanych oraz idealne miejsce na romantyczną wycieczkę. Cenne zabytki oraz korzystna lokalizacja sprawiają jednak, że często pojawiają się tu zwykli krajoznawcy oraz miłośnicy historii.

Niezwykle malownicze położenie miasta na skarpie lewobrzeżnej Wisły z całym arsenałem nienaruszonych czasem zabytków, ujętych w gotyckim pierścieniu, sprawia że miasto posiada niesamowity urok. Te walory architektoniczne i krajobrazowe sprawiają, że miejsce to wybierane jest przez całe rzesze zakochanych na teren miłosnych wypraw.

Dodatkowym atrybutem miasta jest jego patron św. Walenty uznawany za patrona zakochanych.

W tradycyjne „Walentynki” w Chełmie odbywa się Festiwal Piosenki Miłosnej. Dużą sławą cieszy się również „Ławeczka Zakochanych” prezentująca zakochaną parę.

Każdy kto przybywa do Chełmna w poszukiwaniu miłości może dodatkowo zaopatrzyć się w wiele gadżetów związanych z tym stanem ducha, a oferowanych przez liczne „miłosne” stragany i sklepiki.

Miasto ze względu na mnogość zabytków gotyckiego pochodzenia, znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. W 2005 roku Stare Miasto zostało wpisane na listę Pomników historii.

Co można zobaczyć w jednym z ciekawszych miast województwa kujawsko-pomorskiego? Co warto zrobić w Chełmnie?

1. Zobaczyć relikwie św. Walentego

W chełmińskiej farze nie brak cennych dzieł sztuki, jednak uwaga turystów skupia się na barokowym ołtarzu św. Walentego. To tu znajdują się relikwie świętego, które do Chełmna trafiły z pobliskiej Brodnicy, to tu 14 lutego odbywają się uroczyste msze. Sam kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny robi wrażenie, a jego gotycka sylwetka zajmuje ważne miejsce w panoramie miasta.

2. Wybrać się na spacer wzdłuż murów miejskich

W Chełmnie w bardzo dobrym stanie zachowały się mury obronne, które przed wiekami strzegły mieszkańców miasta. Pierwotnie ich długość przekraczała 2 km, obecnie wynosi 1,7 km. Najstarsze fragmenty tych umocnień pochodzą z XIII wieku, najmłodsze z czasów króla Zygmunta Augusta. Całość prezentuje się wspaniale, szczególnie od strony Plant.

3. Zwiedzić Wieżę Mestwina

Wieża, która stoi na terenie klasztoru ss. Miłosierdzia, to cenna pamiątka z XIII wieku. Przypomina ona o krzyżackiej strażnicy, która istniała w Chełmnie w czasach średniowiecza. Nazwana na cześć księcia pomorskiego Mestwina, jest jednym z cenniejszych zabytków miasta i atrakcją, której nie można pominąć.

4. Odwiedzić Browar Chełmiński

Browar Chełmiński to klimatyczne wnętrza oraz Piwo Chełmińskie, warzone zgodnie z tradycyjną recepturą. Lager, Pils czy American Pale Ale to dobrze znane gatunki piw. W Browarze Chełmińskim można postawić również na ciemne piwo Milk Stout lub na klasyczne piwo pszeniczne kuszące goździkowym aromatem. Można tu również zjeść pizzę, dania z makaronem lub przystawki, które rewelacyjnie pasują do lokalnych piw.

5. Pospacerować po Plantach

Stare Planty w Chełmnie to najstarszy park w mieście. Założony w latach 20. XIX wieku, wciąż jest miejscem chętnie odwiedzanym przez spacerowiczów. Przylegają do niego Nowe Planty, założone w 1835 roku w miejscu po zasypanej fosie. Na ich terenie czeka m.in. kapliczka „Przy Studzience”, będąca miejscem kultu Matki Bożej Chełmińskiej. Główną atrakcją jest tu jednak Ławeczka Zakochanych, chętnie odwiedzana nie tylko przez młode pary.

6. Zwiedzić Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Muzeum Ziemi Chełmińskiej mieści się w gmachu dawnego ratusza, będącego główną ozdobą rynku. Gmach ten powstał w XVI wieku i uchodzi za jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych w Polsce. Kto postanowi zwiedzić mieszczące się tu muzeum, ten zobaczy m.in. oryginalne wnętrza, w tym reprezentacyjną Salę Sądową. W muzeum można poznać dzieje miasta i Akademii Chełmińskiej, odkryć magię dawnego rzemiosła oraz poznać główne zasady średniowiecznego prawa. Sporo uwagi poświecono tu również jednemu z najsłynniejszych chirurgów polskich. Był nim Ludwik Rydygier, pochodzący z pobliskiego Grudziądza.

7. Zwiedzić zamki krzyżackie w miniaturze

Park Miniatur Zamków Krzyżackich Ziemi Chełmińskiej jest jedną z najnowszych atrakcji Chełmna. Stanowi on część Parku Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera i składa się z dziewięciu makiet z opisami. Dzięki temu podczas spaceru po Chełmnie każdy turysta może zobaczyć i poznać dzieje krzyżackich zamków, znajdujących się m.in. Radzyniu Chełmińskim, Grudziądzu i Toruniu.

8. Wejść na Górę Świętego Wawrzyńca

Góra Świętego Wawrzyńca we wsi Kałdus to jedna z ważniejszych atrakcji dla miłośników historii. To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na terenie Pomorza Wschodniego, które dostarczyło badaczom wielu cennych informacji na temat wczesnego średniowiecza. To również ważny rezerwat przyrody, znany z roślinności stepowej i kserotermicznej.

9. Odwiedzić rezerwat Zbocza Płutowskie

Zbocza Płutowskie to Obszar Natura 2000 oraz jeden z ciekawszych rezerwatów przyrody w rejonie Chełmna. Dlaczego warto go odwiedzić? Bo to jeden z największych rezerwatów stepowych w Dolinie Dolnej Wisły, którego główną atrakcją jest liczący sobie 3,5 km długości fragment zbocza Wisły. To miejsce kusi ciekawą szatą roślinną, którą można poznawać w trakcie spaceru po ścieżce dydaktycznej. Spacer taki można połączyć z wizytą na pobliskiej Górze Zamkowej w Starogrodzie, z której roztacza się piękny widok na Wisłę, jej dolinę i tzw. Basen Unisławski.

10. Odwiedzić Park Wodny w Świeciu

Kto lubi zabawy w wodzie, ten doceni Park Wodny w pobliskim Świeciu. Obiekt ten może się pochwalić m.in. basenami (rekreacyjnym i sportowym), sauną, zjeżdżalniami i jacuzzi. Dla osób, które chcą poprawić swoją formę, przygotowano Grotę Solną. Pobyt w niej zalecany jest przy problemach związanych z układem oddechowym, niedoczynności tarczycy oraz chorobach układu pokarmowego. Z Groty Solnej mogą też skorzystać osoby zestresowane oraz te, które zmagają się z bezsennością.

11. Zwiedzić Stary Młyn w Grucznie

W Grucznie koło Chełmna zachował się cenny zabytek z 1788 roku. To Stary Młyn, obecnie wykorzystywany jako siedziba Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły. Dzięki miejscowym działaczom młyn wciąż zachwyca swoim wyglądem. Wokół tego zabytku organizowane są liczne wydarzenia, w tym słynny Festiwal Smaku. Impreza ta ma jeden cel – promować lokalną kuchnię i ocalić od zapomnienia tradycję kulinarną regionu. A że udział w festiwalu łączy się ze świetną zabawą, odwiedza go wielu gości z całego kraju.

12. Zajrzeć do Grudziądza

Grudziądz to jedno z najpiękniejszych miast nad Wisłą. Ruiny krzyżackiego zamku, piękne kamienice oraz słynna Brama Wodna to atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. Grudziądz to również potężne spichlerze z czasów średniowiecza, które najpiękniej prezentują się od strony Wisły. Większość z nich pochodzi z XV-XVIII wieku i wciąż zachwyca doskonałym stanem.

Wizyta w Chełmnie może się okazać rewelacyjną przygodą – nie tylko dla zakochanych. W mieście św. Walentego każdy znajdzie dla siebie moc atrakcji, dzięki którym spędzi tu czas w przyjemny i pożyteczny sposób.

13. Wziąć udział w cyklicznych imprezach plenerowych

„Spacerki po Chełmnie”
Maj – Wrzesień

„Chełmińskie Wieczory Organowe”
Maj – Sierpień

Festiwal Piosenki Przedszkolnej pn. „Małe Śpiewanie”
Czerwiec

Letni Festiwal „Muzyka w zabytkach Chełmna”
Czerwiec – Sierpień

Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych
Czerwiec

Międzynarodowe Spotkania Chóralne
Maj – Czerwiec

„Dni Chełmna”
Czerwiec – Liepiec

Odpust Chełmiński
Lipiec

„Chełmiński Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej”
Lipiec

“Międzynarodowe Spotkania z Folklorem”
Lipiec

„Jarmark Jaszczurczy”
Lipiec

Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury
Lipiec

Światowy Festiwal Folkloru „Fathers Village”
Czerwiec – Sierpień

Festiwal Piosenki Biesiadnej „Zatańczmy razem w Mieście Zakochanych”
Sierpień

Perspektywy Nine Hills Festival
Sierpień

Rajd Słoń
Wrzesień – Październik

Chełmińskie Spotkania Klubów Seniora „Złoty, jesienny liść… ”
Październik

Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni
Październik

Jarmark Świąteczny
Grudzień

Chełmno – krótko historycznie

Ziemia Chełmińska wraz ze swoim głównym ośrodkiem Chełmnem to historyczna kraina. Kiedy tworzyło się państwo Pierwszych Piastów tereny ten stanowiły środkowe rubieże graniczące z północnym sąsiadem Prusami.

Obszar ten w X i XI wieku były bardzo niespokojny. Rodzące się chrześcijaństwo na ziemiach polskich spotykało się z licznymi najazdami pogańskich Prusów. Jednym z najbardziej zagrożonych napadami miejsc była Ziemia Chełmińska.

Fakt ten sprawił że w 1226 roku książę mazowiecki Konrad, sprowadził na tą ziemię Krzyżaków. Mieli oni wspomóc jego walkę z pogańskimi Prusami.

Chełmno zostało przez Krzyżaków wybrane na pierwszą stolicę swojego nowo tworzonego państwa. Fakt ten odcisnął znaczące piętno na mieście i dziejach Polski.

W 1232 roku miasto otrzymało prawa miejskie. Od początku swojego istnienia Chełmno rywalizowało o znaczenia z pobliskim Toruniem. Z rywalizacji tej zwycięsko wyszedł Toruń. Nie zmienia to faktu, że pod panowaniem Krzyżaków miasto rozwijało się bardzo dynamicznie i stanowiło ważny ośrodek dla rycerskiego zakonu.

W 1466 roku po kolejnej wojnie z zakonem, Chełmno na mocy pokoju toruńskiego weszło w skład Prus Królewskich stanowiących skład ówczesnego państwa polskiego.

W wyniku pierwszego rozbioru Polski Chełmno znalazło się w granicach Królestwa Pruskiego. Do Polski powróciło dopiero w 1920 roku.

Okres 20 lecia międzywojennego sprzyjał znacznemu rozwojowi. Z miasta wyjechała znaczna grupa ludności niemieckiej oraz żydowskiej.

We wrześniu 1939 roku miasto ponownie zajęli Niemcy.

Wyzwolenie nastąpiło w styczniu 1945 roku.

Tuż po wojnie w mieście znajdowało się miejsce odosobnienia dla niemieckich zbrodniarzy wojennych oraz kolaborantów polskich.

 

4.2/5 - (46 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić