Atrakcje Chełmno – Co Warto Zobaczyć w 2022 ?

fotografia – Pixabay

Chełmno położone jest w województwie kujawsko-pomorskim, na północ od Torunia, z którego jest tutaj około 45 km.

Ziemia Chełmińska wraz ze swoim głównym ośrodkiem Chełmnem to historyczna kraina. Kiedy tworzyło się państwo Pierwszych Piastów tereny ten stanowiły środkowe rubieże graniczące z północnym sąsiadem Prusami.

Obszar ten w X i XI wieku były bardzo niespokojny. Rodzące się chrześcijaństwo na ziemiach polskich spotykało się z licznymi najazdami pogańskich Prusów. Jednym z najbardziej zagrożonych napadami miejsc była Ziemia Chełmińska.

Fakt ten sprawił że w 1226 roku książę mazowiecki Konrad, sprowadził na tą ziemię Krzyżaków. Mieli oni wspomóc jego walkę z pogańskimi Prusami.

Krzyżacy swoją nazwę zawdzięczają czarnym krzyżom na białych płaszczach okrywających ich zbroję. Prawidłowa nazwa to Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.

Chełmno zostało przez Krzyżaków wybrane na pierwszą stolicę swojego nowo tworzonego państwa. Fakt ten odcisnął znaczące piętno na mieście i dziejach Polski.

Chełmno – krótko historycznie

Wzmianki o pierwszy grodzie pochodzą z XI wieku. Znaczenie tego miejsca zaczęło wzrastać wraz z pojawieniem się Krzyżaków. W 1228 roku osiedlili się na tym terenie i w miejscu dzisiejszego Chełmna zaczęli budować stolicę swojego przyszłego państwa.

W 1232 roku miasto otrzymało prawa miejskie. Od początku swojego istnienia Chełmno rywalizowało o znaczenia z pobliskim Toruniem. Z rywalizacji tej zwycięsko wyszedł Toruń. Nie zmienia to faktu, że pod panowaniem Krzyżaków miasto rozwijało się bardzo dynamicznie i stanowiło ważny ośrodek dla rycerskiego zakonu.

W 1466 roku po kolejnej wojnie z zakonem, Chełmno na mocy pokoju toruńskiego weszło w skład Prus Królewskich stanowiących skład ówczesnego państwa polskiego.

W wyniku pierwszego rozbioru Polski Chełmno znalazło się w granicach Królestwa Pruskiego. Do Polski powróciło dopiero w 1920 roku.

Okres 20 lecia międzywojennego sprzyjał znacznemu rozwojowi. Z miasta wyjechała znaczna grupa ludności niemieckiej oraz żydowskiej.

We wrześniu 1939 roku miasto ponownie zajęli Niemcy.

Wyzwolenie nastąpiło w styczniu 1945 roku.

Tuż po wojnie w mieście znajdowało się miejsce odosobnienia dla niemieckich zbrodniarzy wojennych oraz kolaborantów polskich.

Zabytki miasta

Przez wiele wieków swojego istnienia miasto oszczędzały wszelkiego rodzaju klęski pożarów i wojenne zniszczenia. Dzięki tak sprzyjającemu losowi w mieście zachowało się wiele bardzo ciekawych budowli.

Do najciekawszych zalicza się:

1. Średniowieczny układ zabudowy wraz z murami obronnymi

2. Gotyckie kościoły w liczbie sześciu

3. Renesansowy ratusz

4. Brama Grudziądzka z XIII wieku

5. Najdłuższy w Polsce zespół murów obronnych z basztami o łącznej długości 2,3 kilometra

6. Spichrze pochodzące z XVIII i XIX wieku

7. Zespół zabytkowych kamienic miejskich

8. Zespół klasztorny sióstr Miłosierdzia – na jego obszarze znajdują się budowle będące pozostałościami gotyckiego zamku krzyżackiego

Miasto ze względu na mnogość zabytków gotyckiego pochodzenia, znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. W 2005 roku Stare Miasto zostało wpisane na listę Pomników historii. Już te dwa fakty świadczą, że każdy kto przybędzie do Chełmna znajdzie tu wiele wspaniałych miejsc wartych obejrzenia.

Chełmno miastem zakochanych

Niezwykle malownicze położenie miasta na skarpie lewobrzeżnej Wisły z całym arsenałem nienaruszonych czasem zabytków, ujętych w gotyckim pierścieniu, sprawia że miasto posiada niesamowity urok. Te walory architektoniczne i krajobrazowe sprawiają, że miejsce to wybierane jest przez całe rzesze zakochanych na teren miłosnych wypraw.

Dodatkowym atrybutem miasta jest jego patron św. Walenty uznawany za patrona zakochanych.
W tradycyjne „Walentynki” w Chełmie odbywa się Festiwal Piosenki Miłosnej. Dużą sławą cieszy się również „Ławeczka Zakochanych” prezentująca zakochaną parę.

Każdy kto przybywa do Chełmna w poszukiwaniu miłości może dodatkowo zaopatrzyć się w wiele gadżetów związanych z tym stanem ducha, a oferowanych przez liczne „miłosne” stragany i sklepiki.

Cykliczne Imprezy Plenerowe w Chełmnie

„Spacerki po Chełmnie”
Maj – Wrzesień

„Chełmińskie Wieczory Organowe”
Maj – Sierpień

Festiwal Piosenki Przedszkolnej pn. „Małe Śpiewanie”
Czerwiec

Letni Festiwal „Muzyka w zabytkach Chełmna”
Czerwiec – Sierpień

Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych
Czerwiec

Międzynarodowe Spotkania Chóralne
Maj – Czerwiec

„Dni Chełmna”
Czerwiec – Liepiec

Odpust Chełmiński
Lipiec

„Chełmiński Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej”
Lipiec

“Międzynarodowe Spotkania z Folklorem”
Lipiec

„Jarmark Jaszczurczy”
Lipiec

Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury
Lipiec

Światowy Festiwal Folkloru „Fathers Village”
Czerwiec – Sierpień

Festiwal Piosenki Biesiadnej „Zatańczmy razem w Mieście Zakochanych”
Sierpień

Perspektywy Nine Hills Festival
Sierpień

Rajd Słoń
Wrzesień – Październik

Chełmińskie Spotkania Klubów Seniora „Złoty, jesienny liść… ”
Październik

Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni
Październik

Jarmark Świąteczny
Grudzień

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć na oficjalny portal miasta Chełmno

4.5/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić