Jezioro Łagowskie – Informacje i Ciekawostki

jezioro łagowskie
foto – Autorstwa Jan Jerszyński – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=784574

Jezioro Łagowskie – polodowcowe jezioro rynnowe, które położone jest na Pojezierzu Łagowskim, stanowiącym część Pojezierza Lubuskiego. Znajduje się w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim.

 

1. Jezioro Łagowskie stanowiło niegdyś całość z położonym na północ od niego jeziorem Ciecz, nazywanym również Jeziorem Trześniowskim. Zostały jednak sztucznie rozdzielony i obecnie łączą się poprzez wąski przesmyk o długości 80 m.

2. Powierzchnia jeziora wynosi 82 ha. Średnia głębokość wynosi 5,3 m, a maksymalna 13,5 m.

3. Przez akwen przepływa potok Łagowa, stanowiący lewy dopływ Pliszki.

4. Jezioro Łagowskie wchodzi w skład utworzonego w 1985 r. Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Objęte jest strefą ciszy, co oznacza, że nie można pływać po nim jednostkami z silnikami spalinowymi.

5. Pomiędzy jeziorami znajduje się centrum miejscowości Łagów, zwanej Perłą Ziemi Lubuskiej. Na uwagę zasługuje zabytkowa starówka. Usytuowany jest tu zamek joannitów z XIV w., który obecnie mieści hotel i restaurację. Zachowały się również mury obronne oraz dwie bramy, Polska i Marchijska.

6. Z przyzamkowej wieży roztacza się widok na okolicę i obydwa jeziora. Wieża czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 11-17 oraz w weekendy w godz. 10-18. Bilet wstępu kosztuje 8 zł. Dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie.

7. Nad jeziorem znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego. Kajakarze mogą pływać nie tylko po jeziorze Łagowskim, ale również przepływać do sąsiedniego jeziora Ciecz. Na obydwu jeziorach organizowane są ponadto rejsy wycieczkowe.

8. Nad jeziorem ulokowane są liczne ośrodki wypoczynkowe. Goście mogą skorzystać ze znajdujących się nad brzegiem akwenu plaż, takich jak Mundi Recra czy plaży ośrodka Leśnik.

9. Dla wędkarzy przygotowane są pomosty i kładki wędkarskie. Wśród ryb znajdują się m. in. leszcze, karpie, szczupaki, wzdręgi, okonie, karasie srebrzyste, liny, płocie, sumy, sandacze, krąpy, jazgarze i amury białe. Pojawiają się również przepływające z sąsiedniego akwenu trocie jeziorowe.

10. Wokół jeziora Łagowskiego poprowadzona jest trasa przyrodnicza. Ze ścieżki mogą korzystać również rowerzyści. Trasa wokół jeziora Łagowskiego wynosi ok. 8 km.

11. W okolicy znajdują się znakowane szlaki piesze, które swój początek mają przy amfiteatrze w Łagowie. Wśród nich znajduje się szlak wiodący nad jeziorem Czarnym i przez Łagówek, szlak prowadzący przez rezerwat „Pawski Ług” i nad jeziorem Łagowskim czy też szlak wiodący wzdłuż jeziora Łagowskiego oraz przez Górę Poźrzadelską.

12. Dla rowerzystów dostępnych jest kilka pętli rozpoczynających się i kończących w Łagowie. Wśród nich znajduje się trasa wzdłuż jeziora Łagowskiego przez Gronów, Żelechów, Sieniawę i Łagówek, trasa prowadząca przez Poźrzadło, Czyste, wzdłuż rzeki Pliszki, przez Zamęt, Kosobudki i Troszki. Kolejna trasa wiedzie przez Sieniawę, wyrobiska pokopalniane, Rozdroże Bukowe i Łagówek. Jest również trasa prowadząca przez Poźrzadło, Toporów oraz miejscowości Niedźwiedz, Zagórze, Bucze i Żelechów.

13. Zachodni i południowy brzeg jeziora Łagowskiego porasta las mieszany z przeważającą ilością buka. Akwen odznacza się nieregularną linią brzegową.

14. Jezioro Łagowskie znajdują się na tzw. wander card. Jest to projekt, którego celem jest promowanie turystyki. Wander cards zbiera się w specjalnym Dzienniku Turystycznym. Wander Card z jeziorem Łagowskim można kupić w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić