Atrakcje Kostrzyn nad Odrą 🗺️ Co warto tu zobaczyć ?

kostrzyn nad odrą
foto – Autorstwa Pudelek (Marcin Szala) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16065792

Kostrzyn nad Odrą – miasto położone jest w województwie lubuskim, 50 kilometrów od Gorzowa Wielkopolskiego, u ujścia Warty do Odry. Zajmuje 46,14 km2 powierzchni, a zamieszkiwane jest przez ponad 17 tys. mieszkańców.

Najlepsze atrakcje w Kostrzynie nad Odrą

  1. Muzeum Twierdzy Kostrzyn – ekspozycja mieści się w bastionie Filip, jedynym spośród trzech bastionów udostępnionym dla zwiedzających. Prezentuje historię miasta i garnizonu od czasu powstania twierdzy. W szczególności skupia się na samej twierdzy i na walkach, jakie toczyły się o miasto w lutym i marcu 1945 r. Przedstawione są również dzieje kostrzyńskiego zamku. Ekspozycja jest interaktywna.
  2. Stare Miasto – zostało częściowo odrestaurowane po zniszczeniach wojennych. Obejmuje pozostałości twierdzy i miasta. W obrębie Starówki można zobaczyć pozostałości zamku, ruiny kościoła mariackiego, bastionu Król i Brandenburgia, Bramę Chyżańską, Bramę Berlińską czy rawelin August Wilhelm. Możliwe jest skorzystanie z odpłatnej usługi przewodnickiej oferowanej przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
  3. Park Narodowy „Ujście Warty” – na jego terenie wytyczone są liczne ścieżki o różnej specyfice. Pozwalają obserwować ptaki, zapoznać się z funkcjami mokradeł, zobaczyć zróżnicowany krajobraz czy przemierzyć część parku rowerem. Atrakcję stanowi 5 wież widokowych, platforma widokowa i 2 czatownie obserwacyjne. Dla dzieci zorganizowany jest Przyrodniczy Ogród Zmysłów, ogródek dydaktyczny z zadaniami przyrodniczymi. Dla starszych stworzona została geościeżka „Tropiciel Skarbów”, w formie gry terenowej. Warto również zajrzeć do ośrodka edukacyjnego w Chyrzynie oraz ośrodka muzealno-edukacyjnego w Słońsku.
  4. Forty Twierdzy Kostrzyn – tworzą je 4 forty, Sarbinowo, Gorgast, Żabice i Czarnów. Powstały w II poł. XX w. Fort Gorgast pozostaje pod opieką Stowarzyszenia Fort Gorgast. Obiekt można zwiedzać samodzielnie bądź z przewodnikiem. Odbywają się tu również imprezy kulturalne. Najbardziej imponującym obiektem jest fort Sarbinowo, chętnie odwiedzany pomimo zakazu wstępu. Pozostałe dwa forty są mniej okazałe.
  5. Skansen pszczelarski – znajduje się na warnickim wale przeciwpowodziowym i zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Obejmuje ok. 70 uli. Najstarszym eksponatem jest ok. 150-letnia „Kłoda stojąca”. Na terenie skansenu znajdują się 4 pawilony wędrowne z wyposażeniem. Na miejscu można dowiedzieć się ciekawostek na temat życia pszczół i pszczelarstwa. Obiekt jest udostępniany do zwiedzania po wcześniejszym umówieniu się.
  6. Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Chwarszczanach – powstał przed 1280 r. w stylu gotyckim i pierwotnie pełnił funkcję kaplicy templariuszy. Należy do najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. Budowla jest istotnym dziełem architektonicznym, jednak wnętrze jej jest dość ascetyczne. Na uwagę zasługują jednak polichromie ścienne z ok. 1400 r., fragment płyty nagrobnej Hansa von Rotkirch z XVII w., empora chórowa czy ambona z XIX w.
  7. Muzeum Martyrologii w Słońsku – znajduje się na terenie dawnego więzienia i obozu koncentracyjnego Sonnenburg. Muzeum prezentuje multimedialną wystawę, która dotyczy historii więzienia i obozu oraz więzionych tu ludzi. Na terenie obozu zachowało się miejsce rozstrzelań zwane Ścianą Śmierci. Wstęp jest bezpłatny.
  8. Muzeum Chwały Oręża Polskiego w Witnicy – prywatne muzeum założone przez emerytowanego pułkownika Czesława Chmielewskiego. Podzielone jest na 4 działy: wojsko polskie 1919-1939, Polskie Siły Zbrojne, ludowe Wojsko Polskie oraz współczesne siły zbrojne. Wśród eksponatów znajdują się mundury, w tym oryginalne mundury powstańców warszawskich, broń, ekwipunek, dokumenty, mapy, odznaczenia wojskowe i zdjęcia. Przy budynku zobaczyć można haubice, armaty i działa przeciwlotnicze.
  9. Lubuskie Muzeum Browarnictwa w Witnicy – znajduje się w zabytkowym budynku starej słodowni Browaru Witnica. Na trzech piętrach umiejscowionych jest 1500 eksponatów pochodzących z ponad 50 browarów funkcjonujących niegdyś na Ziemi Lubuskiej. Wśród nich znajdują się m. in. kufle, butelki, szklanki, kapsle, etykietki, podkładki pod piwo, skrzynki, beczki, porcelanki oraz narzędzia i urządzenia potrzebne do produkcji piwa.

⇒ Planujesz zwiedzać ten region Polski ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie Lubuskim 📍


Kostrzyn nad Odrą – Krótko historycznie

Kostrzyn we wczesnym średniowieczu należał do Wielkopolski. W 1232 r. z nadania księcia wielkopolskiego Władysława Odonica ziemię kostrzyńską otrzymali templariusze, a w 1261 r. przeszła ona we władanie Brandenburczyków. Ok. 1300 r. Kostrzyn przyjął prawo magdeburskie. W kolejnych latach toczyły się liczne walki o ziemię kostrzyńską, które zakończyły się najpierw przejęciem ich w 1373 r. przez Czechów, a następnie sprzedażą w 1402 r. Krzyżakom. W 1454 r. zakon sprzedał ziemie Marchii Brandenburskiej.

W XVI w. do Kostrzyna przeniósł swoją rezydencję margrabia Jan Hohenzollern. Przebudował on istniejący zamek i rozpoczął budowę twierdzy. Kostrzyn stał się stolicą nowego margrabstwa zwanego Nową Marchią. W XVII w. twierdzę podczas wojny trzydziestoletniej rozbudowali Szwedzi. W latach 1730-1732 więziony był tu Fryderyk II, późniejszy król Prus. XVIII w. przyniósł budowę kanału Fryderyka Wilhelma, mającą na celu ograniczenie katastrofalnych powodzi.

W latach 1806-1814 Kostrzyn okupowały wojska francuskie. Od 1815 r. miasto znalazło się we władaniu Prus. Kostrzyn rozwijał się, powstawały pierwsze fabryki, linie kolejowe, a także nastąpił rozwój żeglugi. W latach 1939-1945 na terenie obecnej dzielnicy Drzewice funkcjonował obóz jeniecki Stalag III C. W 1945 r. miasto zostało zniszczone w ok. 95% przez co bywa nazywane „polską Hiroszimą” lub „kostrzyńskimi Pompejami”. W latach 2004-2019 w Kostrzynie nad Odrą organizowany był Przystanek Woodstock (w latach 2018-2019 pod nazwą Pol’and’Rock Festival).

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić