Puszczykowo turystycznie – Co warto tutaj zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Kamil Czainski / Wikipedia

Puszczykowo jest niewielkim miasteczkiem, które leży zaledwie 12km od Poznania. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości sięgają początku XIV wieku. Jest położone w malowniczej części województwa wielkopolskiego, dlatego w XIX wieku miasto to rozwijało się jako turystyczny i letniskowy ośrodek wśród zamożnej części społeczeństwa.

Atrakcje turystyczne Puszczykowa

Całe miasteczko zachwyca wieloma willami, domami o charakterze szachulcowej, dworami i pałacykami. Najważniejszą atrakcją miasta jest Muzeum – Pracownia Literacka im. Arkadego Fiedlera, w którym znajduje się wystawa najcenniejszych pamiątek tego znanego podróżnika. Znajdują się tu m.in. trofea ludzkich głów, maski obrzędowe, instrumenty muzyczne oraz sprzęty myśliwskie z całego świata. Do stałej ekspozycji należą również tropikalne, kolorowe motyle oraz zakonserwowane skorpiony, pająki i gady (krokodyle i kajmany). Dookoła muzeum rozpościera się duży park, gdzie zobaczyć możemy odwzorowania takich budowli jak ogromny posąg z Wyspy Wielkanocnej liczący 6,5 metra wysokości, piramidę, która stworzona została na wzór egipskich grobowców i boliwijską Bramę Słońca. Na terenie ogrodów znajduje się również replika statku Santa Maria, na którym w XVII wieku Kolumb wyruszył na podbój świata. Replika liczy 20 metrów długości, ponad 6 metrów szerokości i tyle samo wysokości.

Ważnym zabytkiem w Puszczykowie jest również Kościół Matki Boskiej Wniebowziętej. Pochodząca z początku XX wieku świątynia jest niewielka i wyjątkowo skromna, jednak wrażenie robi jej wnętrze. Znajduje się tu m.in. zabytkowy ołtarz namalowany przez Władysława Roguskiego, ozdobna ambona oraz Matki Boskiej Sykstyńskiej sprowadzona z Drezna.

Przez Puszczykowo przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe, które pozwalają na zobaczenie najwspanialszych miejsc o charakterze przyrodniczym – na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim Rowerowy Szlak Warty, który wynosi prawie 21 kilometrów, a podczas ich przemierzania możemy podziwiać wspaniały krajobraz rzeczny. Miejscowość przecina Trasa Kórnicka czyli liczący 80 kilometrów szlak rozpoczynający i kończący się w Poznaniu. Będąc w Puszczykowie warto również przespacerować się alejami nad Wartą oraz trasami ciągnącymi się przez okoliczne puszczykowe górki, czyli niewielkie wzniesienia, które zachwycają swoim naturalnym krajobrazem.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić