Atrakcje Żary 2024 – Co Warto Tutaj Zobaczyć ?

fotografia – Pixabay

Żary to ciekawe, zabytkowe miasto, które leży na terenie województwa lubuskiego w historycznej krainie Łużyce Dolne.

Żary położone są na obszarze zwanym Bory Dolnośląskie, 150 km od Gorzowa Wielkopolskiego i 45 km od Zielonej Góry.

Początki tej miejscowości sięgają XI wieku, kiedy to tutejsza osada została włączona do Polski przez Mieszka II. Od XIV wieku miasto to prężnie rozwijało się dzięki przybywającym tutaj rzemieślnikom, którzy sprzedawali swoje wyroby kupcom podróżującym przez przebiegający w Żarach szklak handlowy. W XIX wieku miasto to przejęło rolę dużego ośrodka przemysłowego.

Najważniejsze zabytki miasta Żary

Centralną część miasta zajmuje zabytkowy rynek z piętnastowiecznym Ratuszem oraz pięknymi, kolorowymi kamienicami. Spacerując po ulicach Żar z łatwością można dostrzec jego historyczny charakter: znajdują się tu m.in. pozostałości średniowiecznych murów oraz wiele monumentalnych kościołów reprezentujących różne epoki.

Jednym z najważniejszych zabytków jest Pałac Promnitzów wzniesiony w latach 1710- 1728. Choć obecnie pałac znajduje się w prywatnych rękach, a właściciel nie udostępnia jego wnętrz, wciąż można podziwiać tą wspaniałą budowlę z otaczających go ogrodów.

Na ternie miasta leży również drugi kompleks zamkowo-pałacowy wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Podobnie jak w przypadku Pałacu Promnitzów, także ten zamek jest obecnie nieczynny dla zwiedzających z powodu wybuchu pożaru w 2019 roku, który niemal doszczętnie zniszczył jego wnętrza. Monumentalną budowlę podziwiać można jednak z zewnątrz.

Wśród pozostałych zabytków miasta znajdziemy kilka synagog, stare cmentarze żydowskie oraz wiele zabytkowych budynków m.in. gmach Biblioteki Publicznej i Żarski Dom Kultury.

Pozostałe atrakcje Żar

Podczas pobytu w Żarach z pewnością warto odwiedzić Muzeum Pogranicza Śląsko- Łużyckiego, które prezentuje bogate zbiory archeologiczne i ekspozycje historyczne. Ważną wystawą w muzeum jest ekspozycja przemysłowa, na której oglądać można wyroby i narzędzia związane z górnictwem, produkcją szkła i browarnictwem.

Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu i wędrówek z pewnością powinni wybrać się na Wzniesienia Żarskie – na najwyższym z nich znajduje się Zielony Las, którego największą atrakcją turystyczną są trzy wieże (Wieża Promitza, wieża przeciwpożarowa oraz wieża widokowa), z których rozciąga się piękny widok na otaczające je lasy oraz pobliskie tereny zabudowane, a w pogodne dni zobaczyć z nich można nawet Karkonosze.

Po więcej informacji o miejscowości Żary warto zajrzeć tutaj

3.9/5 - (42 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić