Uherce Mineralne, zwane przed laty Nową Wsią, to wieś w województwie podkarpackim. Miejscowość znajduje się na pograniczu Bieszczad oraz Pogórza Przemyskiego, a atrakcyjne położenie sprawia, że często jest bazą wypadową dla osób lubiących aktywny wypoczynek.
Co warto wiedzieć o Uhercach Mineralnych oraz jakie atrakcje turystyczne czekają na turystów w ich okolicy? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Jednym z najważniejszych zabytków świeckich Uherzec Mineralnych jest dwór obronny Herburtów, który został wzniesiony w XVI wieku. Reprezentował późny renesans, a po pożarze w XIX wieku został odbudowany w bardzo podobnym kształcie. Jedna z jego wieżyczek została przeniesiona do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, a na jej miejsce trafiła replika.
2. Dom Ubogich to murowana budowla, którą wybudowano w XIX wieku. Znajdował się w pobliżu murów obronnych kościoła, a ubodzy ludzie otrzymywali tutaj jedzenie oraz możliwość spędzenia w domu nawet kilku dni. Obecnie w tym zabytkowym budynku znajduje się galeria “Pod Jesionami”, w której prezentowana jest twórczość lokalnych artystów.
3. Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku i warto go odwiedzić bez względu na poglądy religijne. Reprezentuje styl późnobarokowy, a ciekawostką są tutaj mury obronne z otworami strzelniczymi, które otaczają świątynię. Całe wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII wieku.
4. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to zapętlona trasa, która wiedzie wzdłuż dawnej linii kolejowej, a także stoiska z pamiątkami na dawnej stacji. Stanowią sporą atrakcję w okolicy, a podczas przejażdżki można zamówić kawę i słodkie przekąski.
5. Centrum Bieszczadzkich Smaków Ursa Maior to miejsce, w którym znajduje się Bieszczadzka Wytwórnia Piw Rzemieślniczych należąca do wypoczynkowo-konferencyjnego centrum. Jest to lokalny mikrobrowar, w którym można nie tylko skosztować znakomitych piw, ale również zobaczyć, jak przebiega proces produkcji i poznać sporo ciekawostek na temat piwowarstwa.
6. Park Miniatur Świątyń w pobliskich Myczkowicach to kompleks, na terenie którego znajdują się miniatury drewnianych kościołów oraz cerkwi. Wzorami dla stu czterdziestu budowli były świątynie znajdujące się na terenie Polski, Ukrainy oraz Słowacji. Oprócz miniatur znajdują się tutaj również mini zoo, Park Biblijny oraz stadnina koni. Jest to idealne miejsce na rodzinne wycieczki z dziećmi w różnym wieku.
7. Stacja Narciarska “Laworta” w pobliskich Ustrzykach Dolnych to miejsce, które regularnie przyciąga miłośników sportów zimowych. Znajdują się tutaj trasy o różnym stopniu trudności, dlatego zadowoleni będą zarówno doświadczeni narciarze, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą dyscypliną sportową. Ośrodek znajduje się na północnym zboczu góry Kamienna Laworta.
8. Żuków to pasmo górskie należące do Gór Sanocko-Turczańskich. Pasmo to dzieli się na trzy części, a mianowicie na najniższą o wysokości przekraczającej 500 metrów nad poziomem morza, środkową o maksymalnej wysokości przekraczającej 700 metrów nad poziomem morza oraz najwyższą, której wysokość przekracza 900 metrów nad poziomem morza.
9. Glinne to miejscowość granicząca z Uhercami Mineralnymi. Wieś doskonale nadaje się na wycieczki piesze i rowerowe, zwłaszcza jeśli ktoś docenia kontakt z przyrodą i piękne widoki na trasie. To właśnie tutaj znajduje się pomnik przyrody w postaci Kamienia Leskiego, czyli ogromnego piaskowca wyróżniającego się w krajobrazie wsi.
10. Jezioro Myczkowskie to zbiornik retencyjny, znajdujący się na Sanie. Znajduje się tutaj rezerwat przyrody, na terenie którego występuje ponad dwieście gatunków roślin. Niektóre z nich są wyjątkowo rzadkie, a na szczególną uwagę zasługują tojad mołdawski, obrazki alpejskie oraz groszek wschodniokarpacki. Okolice jeziora są wyjątkowo atrakcyjne pod względem przyrodniczym i dają szansę na wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody.
11. Zamek Królewski w pobliskim Sanoku to budowla pamiętająca czasy średniowiecza, w której obecnie znajduje się siedziba Muzeum Historycznego. W kompleksie tym warto rozpocząć zwiedzanie tego regionu, ponieważ znajdujące się tutaj ekspozycje pomagają dobrze poznać historię i kulturę, które ukształtowały okolicę.
12. Muzeum Historyczne w Sanoku to miejsce, w którym fani prac Zdzisława Beksińskiego mogą podziwiać sporą część jego najsłynniejszych prac. Mroczne obrazy jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie malarza polskiego sąsiadują tutaj z pracami innych wybitnych artystów, takich jak Józef Pankiewicz czy Olga Boznańska.
13. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku było pierwszym i największym muzeum etnograficznym w Polsce, które zostało założone po drugiej wojnie światowej. Znajdują się tutaj sektory łemkowski, pogórzański, przemysłowy oraz bojkowski. Na terenie skansenu regularnie odbywają się również imprezy takie, jak Kiermasz Karpackich Smaków czy Jarmark Folklorystyczny.
14. Zamek w Rzeszowie, znajdującym się stosunkowo blisko Uherzec Mineralnych, jest jednym z najpopularniejszych zabytków miasta. Został wybudowany na początku XX wieku w miejscu, w którym dawniej stał zamek Lubomirskich. Był on miejscem kaźni podczas drugiej wojny światowej, a w czasach PRL-u miejscem tortur i egzekucji. Aktualnie trwają prace nad tym, aby na terenie zamku znalazła się jedna z siedzib Muzeum Historycznego.
15. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w okolicy jest Stary Kredens w Sanoku. Szef kuchni serwuje tutaj tradycyjne dania polskie, takie jak żurek czy tatar wołowy, a także dania europejskie, wśród których królują włoskie makarony. Miejsce jest również przyjazne dla wegan i wegetarian.