Atrakcje Białogóra – 15 pomysłów na Białogórę

białogóra
foto – Autorstwa Makary – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1030421

Białogóra to niewielka wieś znajdująca się w północnej części Polski, w województwie pomorskim. Jest zamieszkana przez 359 osób, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą jeszcze z początków XV wieku. Wówczas jeszcze występowała pod nazwą Weissenberg. Nazwa pochodzi z kolei od charakterystycznej wydmy Białogóry znajdującej się ponad dwa kilometry dalej. Wieś dopiero w 1945 została wcielona do Polski.

Obecnie jest zyskującą coraz większą popularność destynacją turystyczną, zwłaszcza dla osób, które wolą nieco spokojniejsze miejsca. Białogóra jest całkowitym przeciwieństwem popularnych nadmorskich kurortów, choć pod względem pięknych widoków wcale nie jest od nich gorsza.

Gdzie warto się wybrać, będąc w tym regionie? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Słowiński Park Narodowy

Białogóra znajduje się we wschodniej części Wybrzeża Słowińskiego, a zatem niemal w bezpośrednim sąsiedztwie ze Słowińskim Parkiem Narodowym. To jeden z 23 parków narodowych w naszym kraju. Został utworzony w latach sześćdziesiątych i słynie z malowniczych ruchomych wydm, które są uznawane za jedną z największych atrakcji tego miejsca. Charakterystycznymi elementami parku są również torfowiska, jeziora, bagna oraz łąki.

2. Rezerwat Babnica

Niespełna kilkaset metrów od Białogóry znajduje się “Babnica”. To utworzony w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych florystyczny rezerwat przyrody. Można powiedzieć, że rezerwat jest podzielony na dwie części, z czego jedna składa się z gęstego lasu bukowo-dębowego, a druga z boru sosnowego. To zaciszne i sprzyjające odpoczynkowi miejsce.

3. Morze

Białogóra nie jest wsią z bezpośrednim dostępem do morza. Niemniej, trasa do Bałtyku nieznacznie przekraczająca kilometr prowadzi przez cudowne lasy i zdecydowanie jest godna polecenia. Nagrodą jest fantastyczna i na ogół niezbyt zatłoczona piaszczysta plaża.

4. Wyprawy piesze 

Można śmiało powiedzieć, że Białogóra to miejscowość, w której miłośnicy aktywnego wypoczynku zakochają się od pierwszego wejrzenia. Nordic Walking jest ukochaną lokalną aktywnością fizyczną i w związku z tym powstał wspaniały Nordic Walking Park Białogóra. Łączna długość tras wynosi przeszło 30 kilometrów. Warto jednak dodać, że trasy są podzielone w zależności od stopnia zaawansowania. Najmniej wymagająca trasa liczy sobie niespełna cztery kilometry. Najtrudniejsza to już nieco ponad trzynaście kilometrów. Warto dodać, że mniej więcej po przejściu trzech kilometrów będziemy mogli wykonać pomiar tętna.

5. Atrakcje (nie tylko) dla dzieci

Stadnina koni i mini zoo w Białogórze to prawdziwa gratka dla dzieci. Na terenie obiektu znajduje się kilkadziesiąt koni rasy trakeńskiej. W tym miejscu będzie można nauczyć się jazdy konnej w towarzystwie wybornych instruktorów. Małe dzieci mogą liczyć na ekscytujące przejażdżki na kucykach, a także fascynujące spotkanie ze zwierzakami w mini zoo. Za pięć minut na kucyku zapłacimy 10 PLN. Osoby, które mają już pewne doświadczenie w zakresie jazdy konnej mogą udać się na przejażdżkę nad brzegiem morza. Godzina w takim przypadku kosztuje raptem 70 PLN.

6. Wyprawy rowerowe

Wybierając się do Białogóry warto rozważyć zabranie ze sobą rowerów. Przez Białogórą przebiega kilka doskonale przemyślanych szlaków rowerowych. Słynną trasą jest dwudziestokilometrowy szlak z Białogóry do Dębek. Szlak przebiega przez Nadmorski Park Krajobrazowy, a zatem możemy spodziewać się fantastycznych widoków i z pewnością kilku przystanków na wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

7. Park linowy

Przy ulicy Jastaka w Białogórze znajduje się park linowy Ju-Huu!!! To stosunkowo nowy obiekt, bo funkcjonuje zaledwie od pięciu lat, aczkolwiek zdążył już sobie zaskarbić uznanie turystów. Mamy w tym wypadku do dyspozycji dwa zróżnicoane pod względem trudności tory. Przejście toru to koszt 25 PLN. Warto pamiętać, że na miejscu nie zapłacimy kartą. Warto wobec tego mieć przy sobie trochę gotówki.

8. Miejscowość Dębki

W pobliskich Dębkach znajdziemy również wyjątkowo twórczą alternatywę na wypadek niepogody. Pracownia ceramiczna Lepimy z Gliny znajduje się przy ulicy Sasankowej. To idealne miejsce dla rodzin, które pragną spędzić czas w sposób kreatywny. Satysfakcja i świetna zabawa gwarantowane! Za godzinę zapłacimy 35 PLN w przypadku dzieci i 45 PLN w przypadku zajęć dla dorosłych.

9. Jezioro Żarnowiec

Wyruszając z Białogóry na południowy wschód i pokonując raptem pięć kilometrów, dotrzemy do Jeziora Żarnowieckiego. To z pewnością miejsce warte odwiedzenia. Jezioro otoczone z każdej strony roślinnością odznacza się czystą wodą i idyllicznym klimatem. To idealne miejsce na spokojny spacer i wypoczynek w otoczeniu pięknej przyrody.

10. Karwieńskie Błota

Karwieńskie Błota znajdują się kilkanaście kilometrów od Białogóry. To niewielka wioska, a kiedyś osada słynąca z budynków tworzonych w stylu szachulcowym. Do dnia dzisiejszego przetrwał zaledwie jeden budynek w tym stylu. Szacuje się, że może pochodzić z drugiej połowy XVIII wieku. Niepodal Karwieńskich Błot znajduje się Rezerwat Przyrody Widowo. To idealne miejsce na spacery.

11. Miejscowość Łeba

W Łebie znajdującej się ok. 40 kilometrów od Białogóry znajduje się Park Dinozaurów. To miejsce, które z pewnością przypadnie do gustu dzieciom w każdym wieku. To unikatowa mieszanka świetnej zabawy i edukacji. Nie sposób się tutaj nudzić i nie sposób również zliczyć wszystkich dostępnych atrakcji.

12. Skansen Nadole

W pobliskiej wsi Nadole znajdziemy z kolei wiejską zagrodę z XIX wieku. Na terenie skansenu będzie można obejrzeć również wozownię, różnego rodzaju budynki gospodarcze, pasieki oraz kamienną piwnicę.

13. Restauracje w Białogórze

W Białogórze znajdziemy kilka punktów gastronomicznych serwujących różnego rodzaju kuchnię. Przeważają smażalnie ryb. Wyjątkiem jest Restauracja Morska 3.0, która jest mieszanką popularnych dań europejskich i kuchni amerykańskiej. Lokal serwuje zarówno świetną włoską pizzę, jak i burgery z dobrze przyrządzoną wołowiną na wzór amerykański.

14. Motylarnia w Karwi

Warto wybrać się do pobliskiej Karwi. W miejscowości znajduje się fantastycznie urządzona motylarnia. Zaletą tego miejsca jest fakt, że motyle poruszają się po obiekcie swobodnie. Spacerując można podziwiać wspaniałe okazy z bliska. Motyle nie obawiają się gości, dlatego dosyć częstym widokiem są motyle przysiadające na zwiedzających. Na miejscu dowiemy się również wielu interesujących rzeczy na temat tych pięknych owadów.

15. Farma Alexa

Charbrowo to niewielka wieś znajdująca się niespełna 30 minut drogi samochodem na południowy zachód od Białogóry. Warto wybrać się w te okolice z kilku względów, aczkolwiek jeżeli podróżujemy z dziećmi, to największą atrakcją będzie bez wątpienia Farma Alexa. To wyjątkowy park rozrywki, w którym motywem przewodnim jest rolnictwo. Będziemy mogli udać się na przejażdżkę Traktor Rider’em, podglądać zwierzęta, a następnie spróbować wydostać się z labiryntu na polu kukurydzy.

4.4/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić