10 Najpopularniejszych Atrakcji w Częstochowie 2024

częstochowa
foto – Pixabay

1. Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej

To prawdziwa gratka dla wszystkich katolickich pasjonatów. W Częstochowie, a dokładniej mówiąc na Jasnej Górze, znajduje się cudowny obraz Czarnej Madonny, który wiele osób uważa za najważniejszy zabytek znajdujący się na terenie owej kaplicy. Sama kaplica powstała w czternastym wieku i obecnie jest najistotniejszym miejscem dla wszystkich pielgrzymów, którzy docierają na Jasną Górę. Zwiedzający koniecznie powinni zwrócić również uwagę na Cudowny Obraz Matki Boski Częstochowskiej, który jest jednym z najbardziej znanych symboli na terenie całego kraju.

2. Ratusz

Kolejną wartą uwagi atrakcją na terenie Częstochowy jest niewątpliwie znajdujący się tam ratusz. Został on zbudowany w latach 1828-1836, gdy doszło do połączenia Starej i Nowej Częstochowy. Wiele osób uważa ten budynek za jeden z najważniejszych symboli nowoczesnej Częstochowy. Niewątpliwą atrakcją jest znajdujące się na jego terenie Muzeum Częstochowskie. Można tam podziwiać wiele eksponatów, które ukazują historię miasta i jego ważnych osobistości. W skład tego muzeum wchodzą również Dom Poezji, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, jak i również Galeria Dobrej Sztuki.3. Muzeum Produkcji Zapałek

To kolejna interesująca atrakcja, jaką możemy znaleźć na terenie tego miasta. Powstało ono na miejsce fabryki, która funkcjonowała na terenie Częstochowy od 1881 roku. To właśnie tutaj były produkowane zapałki, które miały charakterystycznego czarnego kota na swojej etykiecie. Wszystkie zwiedzające osoby będą pod dużym wrażeniem, gdyż znajdujące się tam maszyny, które służyły do produkcji, praktycznie wcale się nie postarzały, dlatego można dokładnie zobaczyć, jak taki proces produkowania przebiega. Jest to także miejsce, gdzie można podziwiać niezwykle zabytkowe pudełka zapałek jeszcze z czasów przedwojennych. To miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, decydując się na wizytę w Częstochowie.

4. Owczarkowa Zagroda

Jedną z najlepszych, a zarazem najciekawszych atrakcji dla najmłodszych jest niewątpliwie Owczarkowa Zagroda. To miejsce, gdzie będą one mogły podziwiać masę zwierząt, takich jak jelenie, papugi, małpki białouche, gęsi kubańskie, jak i również najstarszą rasę owiec w Polsce, czyli owce wrzosówki. To wszystko sprawia, że żadna z pociech szybko tego miejsca nie opuści i będzie zachwycać się wszystkim, co tylko tam zobaczy.

5. Park Miniatur Sakralnych Złota Góra

Częstochowa słynie również z faktu, że na jej terenie, a dokładnie na Złotej Górze znajduje się niezwykły Park Miniatur. Charakteryzuje się on tym, że na terenie dawnego kamieniołomu przedstawione są miniatury słynnych sakralnych budowli praktycznie z całego świata. Do najpopularniejszych należą Bazylika w Fatimie, Bazylika w Lourdes, oraz Kościół w Medjugorie. Również najmłodsi znajdą tu coś dla siebie, gdyż znajduje się tu Park Atrakcji, w jakiego skład wchodzą park linowy, karuzela, oraz plac zabaw z trampolinami. Temu wszystkiemu uroku dodaje cudowna sceneria wapiennego kamieniołomu.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Częstochowie


6. Pomnik Papieża

Na terenie Częstochowy, w wyżej opisanym Parku Miniatur znajduje się również jeszcze jedna niezwykła atrakcja, która przyciąga do siebie tysiące ciekawych turystów. Jest to rzecz jasna pomnik Papieża Polaka Św. Jana Pawła Drugiego. Niezwykłą ciekawostką jest w tym przypadku fakt, że jest to największy pomnik Jana Pawła Drugiego na terenie naszego kraju, gdyż ma on 14 metrów wysokości i doskonale widać go z różnych miejsc na terenie Częstochowy. Warto także zaznaczyć, że został on wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Zdecydowanie warto zobaczyć go z bliska.

7. Alpakarnia Poczesna

To niezwykle urokliwe miejsce, w którym zakochają się przede wszystkim dzieci. To miejscówka, gdzie można spacerować w towarzystwie tych pięknych zwierząt, jakimi niewątpliwie są właśnie alpaki. Wyróżnia się tym, że zwierzęta nie są tu w zagrodach, a spacerują normalnie wśród ludzi, dlatego bardzo często można podejść, pogłaskać je i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

8. Zalew Michalina

Zalew ten to istny raj dla wszystkich płetwonurków, gdyż jest on niesamowicie głęboki, ponieważ powstał w wyniku zalania wyrobisk po eksploatacji gliny. Istnieją teorię, że do dnia dzisiejszego na samym dnie znajdują się koparki i inne sprzęty, które służyły do wydobywania. Ale to również idealne miejsce do odpoczynku, gdyż otoczony jest pięknymi drzewami, które tylko dodają uroku temu miejscu.

9. Spływ kajakiem

Niewątpliwą atrakcją Częstochowy jest kajakowy spływ, który za każdym razem przyciąga setki chętnych osób. Rozpoczyna się on tuż przy Bramie Mirowskiej, a kończy nad sztucznie utworzonym Zalewie Tasarskim. Ale Ci bardziej doświadczeni kajakarze mogą sobie taką trasę przedłużyć i popłynąć w jeszcze dalsze tereny. To idealny sposób na spędzenie wolnego czasu.

10. Przeprośna Górka

Wiele osób nazywa to miejscem pojednania Boga z ludźmi. To również miejsce, gdzie mogą odpocząć pielgrzymi, którzy zmierzają na Jasną Górę. Warto tu również zwrócić uwagę na Sanktuarium Św. Ojca Pio, które jest pierwsze tego typu na terenie naszego kraju.

3.9/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić