Szaflary Turystycznie – Co ciekawego można zobaczyć ?

szaflary
Rynek i kościół / foto – Autorstwa Kajot67 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34835482

Szaflary to mała wieś, która znajduje się w województwie małopolskim, pomiędzy Pogórzem Bukowińskim i Kotliną Nowatorską na Podhalu. Miejscowość powstała już w średniowieczu, a przez setki lat stanowiła wieś królewską, w której znajdował się duży, nieistniejący już zamek. Turystyczne walory miejscowości doceniane są jednak dopiero od niedawna, dzięki wykorzystaniu drzemiących pod ziemią źródeł geotermalnych, które zasilają tutejsze baseny. Szaflary to również doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolic polskiej części Tatr.

1. Baseny Termalne w Szaflarach

W Szaflarach umiejscowione jest duże kąpielisko termalne “Gorący Potok”, które uruchomione zostało w 2014 roku. Znajdują się tu cztery rekreacyjne baseny, które zasilane są wodami termalnymi o temperaturze od 30 do 38 stopni Celsjusza. Na terenie obiektu umiejscowiono również liczne wanny i stanowiska do hydromasażu, bicze wodne i zjeżdżalnie oraz atrakcje wodne dla najmłodszych. Dodatkowo w kompleksie “Gorący Potok” działa duże saunarium (z saunami parowymi, fińskimi i sauną na podczerwień) oraz strefa SPA z gabinetami odnowy biologicznej.

2. Ośrodek Narciarski Rusiń-SKI

Miłośnicy narciarstwa z pewnością będą usatysfakcjonowani pobytem na Podhalu. W okolicach Szaflar znajduje się wiele wyciągów i ośrodków narciarskich, a jednym z najpopularniejszych jest Ośrodek Narciarski Rusiń-SKI w pobliskiej Bukowinie Tatrzańskiej. Umiejscowionych w niej jest 5 dużych i szerokich tras narciarskich o różnym poziomie trudności. Na terenie kompleksu znajduje się również karczma serwująca regionalne potrawy, a także szkółka narciarska dla osób początkujących.

3. Zagroda Korkoszów

Zagroda Korkoszów w małej miejscowości Czarna Góra jest jednym z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego. Jest to duże, dobrze zachowane, zabytkowe gospodarstwo, którego najstarsze części pochodzą jeszcze z końca XIX wieku. W środku obejrzeć można stare, oryginalne wyposażenie dawnych chat: piece i naczynia, przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze oraz dzieła sztuki użytkowej.

4. Termy BUKOVINA

W okolicach Szaflar umiejscowionych jest kilka kompleksów basenów termalnych, a do największych należą Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. W ogromnym, nowoczesnym aquaparku znajdują się zarówno baseny wykorzystujące dobroczynne, lecznicze działanie wód głębinowych, jak i atrakcje dla dzieci (zjeżdżalnie, brodziki), sauny, strefa SPA oraz wanny z hydromasażem i bicze wodne.

5. Terma Bania w Białce Tatrzańskiej

Nieco bardziej kameralnym obiektem jest Terma Bania w Białce Tatrzańskiej – małej miejscowości wypoczynkowej, znajdującej się zaledwie kilka kilometrów od Szaflar. Na terenie aquaparku znajduje się duża strefa wodnych atrakcji dla dzieci, ze zjeżdżalniami, armatkami wodnymi, karuzelami, kaskadami i dużym basenem ze sztuczną falą. W kompleksie na dorosłych czekają gabinety odnowy biologicznej, saunarium, baseny z hydromasażem, a także duży basen zewnętrzny, z którego rozciąga się panorama Tatr.

6. Kościół św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach

Kościół św. Andrzeja Apostoła to najważniejszy zabytek sakralny w miejscowości. Piękna, murowana świątynia w stylu gotyckim powstała w 1810 roku. Znajdują się w nim trzy zabytkowe dzwony – “Maurycy”, “Królowa Podhala” oraz “Andrzej i Paweł”. Warto zwiedzić również wnętrze kościoła, w którym podziwiać można przepiękny ołtarz, zabytkowe organy z XIX wieku oraz liczne dzieła sztuki sakralnej.

7. Skansen Architektury Ludowej w Chochołowie

Podczas pobytu w Szaflarach warto wybrać się do oddalonego o około 20 kilometrów Chochołowa. Poza kompleksem basenów geotermalnych, w miejscowości znajduje się Skansen Architektury Ludowej, gdzie prezentowane są zabytkowe, drewniane budynki, pochodzące z tej części Podhala. W przeciwieństwie do innych skansenów na terenie Polski, duża część obiektów w Chochołowie w dalszym ciągu jest zamieszkiwana. Dodatkową atrakcją dla miłośników historii jest zwiedzanie Muzeum Powstania Chochołowskiego, które umieszczono w jednym z zabytkowych budynków.

8. Muzea w Zakopanem

Zakopane to najpopularniejsza miejscowość turystyczna w całej polskiej części Tatr. Mieści się w niej wiele atrakcji – słynny deptak przy ulicy Krupówki, urokliwe, górskie uliczki, punkty widokowe oraz węzły szlaków pieszych, prowadzących w różne partie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W Zakopanem znajduje się również kilka muzeów, które warto odwiedzić podczas zwiedzania miasteczka. Jednym z nich jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego, w którym zobaczyć można sztukę użytkową i rękodzieło podhalańskie. W Zakopanem znajduje się także główna filia Muzeum Tatrzańskiego, ciekawe Muzeum Oscypka, Muzeum Jana Kasprowicza oraz unikalne Muzeum “Be Happy”.

9. Gubałówka

Gubałówka to jedna z najbardziej znanych – obok Giewontu i Kasprowego Wierchu – góra w całych Tatrach. Leży około 17 kilometrów od Szaflar. Na jej szczycie znajduje się wiele atrakcji dla całej rodziny. Umiejscowiono tu liczne bary, kawiarnie i restauracje, a także sklepy, atrakcje sportowe oraz duży taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę Tatr. Na Gubałówkę można wjechać kolejką linowo-terenową, co stanowi doskonałą opcję zdobycia szczytu dla rodzin z małymi dziećmi.

10. Szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego

Szaflary to świetna baza wypadowa na tereny malowniczego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Łącznie na jego obszarze wyznaczonych zostało 275 kilometrów szlaków pieszych. Do najpopularniejszych należą Ścieżka nad Reglami, trasa nad Morskie Oko oraz szlaki przez dwie piękne doliny – Dolinę Chochołowską i Dolinę Kościeliską.

11. Trasy rowerowe

Przez okolice Szaflar przebiega wiele szlaków rowerowych o różnym poziomie trudności. Dużą atrakcją dla miłośników jazdy na dwóch kółkach są trasy, które zostały wytyczone na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rowerzyści mogą przemierzyć m.in. część Doliny Chochołowskiej. Na rowerach wybrać się można także z Szaflar do okolicznych miejscowości górskich m.in. Białki Tatrzańskiej, Poronina, Bukowiny Tatrzańskiej i Chochołowa.

12. Noclegi w Szaflarach

Na terenie miejscowości znajduje się kilka obiektów noclegowych, przede wszystkim kameralnych, prywatnych pensjonatów. Dużą popularnością wśród wczasowiczów cieszą się również noclegi na terenie kompleksu basenów geotermalnych “Gorący Potok”. Znajdują się w nim komfortowe, rodzinne apartamenty z dostępem do prywatnych łazienek i strefy dziennej. Dużą zaletą tej formy zakwaterowania jest nieustanny dostęp do saun i basenów w godzinach funkcjonowania aquaparku.

13. Co i gdzie zjeść w Szaflarach?

W Szaflarach działa wiele obiektów gastronomicznych, które serwują doskonałe, smaczne potrawy kuchni regionalnej, polskiej i światowej. Na terenie term “Gorący Potok” znajduje się włoska restauracja “Pasta La Vista”, w której skosztować można wybornych makaronów oraz innych dań kuchni śródziemnomorskich, opartych na oryginalnych, świeżych składnikach. Doskonałymi opiniami wśród turystów cieszy się także restauracja Beef Master, która specjalizuje się w podawaniu potraw kuchni amerykańskiej: przede wszystkich burgerów oraz wołowych steków.

5/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić