W nie tak odległych czasach przebywając w Zakopanem, można było skorzystać z dwóch basenów znajdujących się w tym mieście. Był to basen na Antałówce z tak zwaną ciepłą siarkową wodą. Jedyną atrakcją tego miejsca była kaskada, pod którą stając, spadająca z góry woda w przyjemny sposób uderzała w plecy, a i jeszcze w basenie była bardzo ciepła woda. Drugi basen znajdował się w pewnym oddaleniu od miasta, był to basen na Jaszczurówce. Kąpiel w tym basenie to było prawdziwe wyzwanie, niemal porównywane z wyczynami „morsów”. Woda w basenie była prosto ze strumienia i była tak zimna, ze „łamała kości” jak to się potocznie mówiło. Dziś wygląda to wszystko zupełnie inaczej w samym Zakopanem, jak w najbliższej okolicy. Alternatywą dla Antałówki i Jaszczurówki są termy w Bukowinie Tatrzańskiej.
1. Termy Bukovina jest to kompleks basenów geotermalnych zasilanych wodą termalną. Termy w Bukowinie Tatrzańskiej zaliczane są do jednych z najnowocześniejszych w Europie.
2. Woda termalna zaliczana jest do rodzaju wód leczniczych znajdujących się pd ziemią i posiadająca podwyższoną temperaturę. W Polsce za wodę termalną uznaje się wodę, której temperatura przekracza średnią roczną temperaturę powietrza w okolicy. Prawo geologiczne i górnicze jasno określa, że woda termalna to woda podziemna, która przy wypływie na powierzchnię ziemi ma temperaturę nie mniejszą niż 20 stopni Celsjusza.
3. Według przeprowadzonych badań stwierdzono, że wody termalne występujące na terenie polskich Tatr mają temperaturę w przedziale 20 do 86 stopni Celsjusza, w zależności od miejsca występowania.
4. W Bukowinie Tatrzańskiej zadecydowano o wybudowaniu kompleksu rekreacyjnego wykorzystującego wody termalne wydobywane z głębokości ponad 2 600 metrów. Woda pochodzi z odwiertu usytuowanego na zboczu góry Wysoki Wierch.
5. Woda wykorzystywana w termach ma temperaturę mieszczącą się w przedziale 30 do 38 stopni Celsjusza. Woda ta jest typem wody siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodowym o mineralizacji na poziomie około 1,5 g/dm³.
6. Woda termalna w Bukowinie ze względu na mineralizację, skład jonowy i mikroelementowy, zaliczona została jako środek leczniczy i rehabilitacyjny.
7. Wykorzystując właściwości dostępnej wody termalnej, postanowiono zbudować w Bukowinie Tatrzańskiej, zespół basenów połączonych z szeroko rozwiniętą bazą hotelarsko – wypoczynkową i rekreacyjną.
8. Kompleks Termy Bukovina składa się licznych basenów, wśród których znajdują się baseny dla małych i nieco starszych dzieci, baseny pływackie dla dorosłych, baseny z hydromasażami. Oprócz basenów do dyspozycji gości oddane są różnego rodzaju sauny, jest ich 12.
9. W celu uatrakcyjnienia pobytu w kompleksie Termy Bukovina dla najmłodszych przygotowanych jest wiele atrakcji. Jedną z najciekawszych jest organizowana w każdą sobotę nauka pływania i nurkowania. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy. W zależności od pogody zajęcia prowadzone są w wodach basenów zewnętrznych lub wewnętrznych.
10. Seanse Zapachowe to doskonały czas dla zrelaksowania i udrożnienia górnych dróg oddechowych. Jedna z saun oferuje w określonych godzinach seanse wprowadzające w świat zapachów olejków eterycznych. Sauna, w której odbywają się seanse zapachowe, jak przystało na górali, nosi nazwę „Łozpolonej Maryni”. Nazwa sugeruję temperaturę, w której organizowane są sesje, a jest to sauna typu fińskiego.
11. Bardzo ciekawą propozycją są organizowane na terenie term cykliczne imprezy typu klubowego, prowadzone w wodnym parkiecie. Jest to niesamowite połączenie bardzo dynamicznej muzyki klubowej nadawanej z 40 tysięcy watów z tańcem w wodzie. Imprezie towarzyszą pokazy tańca, wyrzutnie ognia i dwutlenku węgla.
12. Aqua Aerobik to kolejna ciekawa propozycja, którą dostarczają Termy Bukovina. Jest to bardzo ciekawa propozycja prowadzonych w wodzie zajęć, mających walory zdrowotne. Dzięki oporowi, jaki stawia woda podczas wykonywanych w jej otoczeniu ćwiczeń, poruszanych jest cała gama mięśni. Zajęcia tego typu zmuszają do dużego wysiłku cały organizm, zwiększając jego wydolność oraz wzmacniają cały układ odpornościowy. Dodatkowym elementem jest niwelowanie tkanki tłuszczowej, co dodatkowo pozwala zachowywać bardzo dobrą sylwetkę.
13. W skład kompleksu wchodzi także luksusowy czterogwiazdkowy hotel Bukovina Resort. Hotel może zaproponować 437 miejsc noclegowych, znajdujących się w 152 pokojach i apartamentach. Usytuowanie hotelu w całym kompleksie sprawia, że każdy gość hotelowy może bez problemu korzystać ze wszystkich atrakcji, jakie mają w swojej ofercie Termy Bukovina. Oczywiście wszystkie dodatkowe atrakcje wymagają wykupienia odpowiedniego pakietu.
14. Bukowina Tatrzańska jest niewielką wsią położoną na wysokości od 860 do 1000 metrów nad poziomem morza i znajduje się niemal w samym centrum polskich Tatr. Jest doskonałym miejscem dla narciarzy oraz miłośników wypraw górskich, służąc jaka baza wypadowa. Niewątpliwą zaletą jest to, że jest to zdecydowanie spokojniejsze miejsce niż Zakopane.
15. Termy Bukovina to bardzo nowoczesne i godne uwagi miejsce. Jednak jeśli chodzi o nowoczesność to w przypadku strony www promującej cały kompleks, chyba trochę przesadzono. W gruncie rzeczy jest ona tak mało czytelna, że być może młodzi ludzie spokojnie dadzą sobie z nią radę, ale jeśli chodzi o starsze pokolenie, to już ta zbyt duża „nowoczesność” może odstraszyć. Być może jest to celowy zabieg i skierowany jest do docelowego klienta, którym bez wątpienia są młodzi ludzi.