Wodogrzmoty Mickiewicz – Informacje i Ciekawostki

wodogrzmoty mickiewicza
foto – Autorstwa Chevre z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9783330

Wodogrzmoty Mickiewicz to charakterystyczny zespół trzech wodospadów położonych 1100 m n.p.m., które znajdują się w miejscu połączenia Doliny Białki i Doliny Roztoki na trasie prowadzącej z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Wśród nich są Wodogrzmot Wyżni, Pośredni oraz Niżni.

1. Nazwę Wodogrzmoty Mickiewicza nadało w 1891 roku Towarzystwo Tatrzańskie. Choć słynny polski wieszcz Adam Mickiewicz nie był związany z Tatrami, miała ona podkreślić wagę momentu sprowadzenia jego prochów do Polski, które miało miejsce rok wcześniej. Mieści się tam tablica, która upamiętnia to wydarzenie. 2. Pierwotną nazwą, której używali okoliczni mieszkańcy był Grzmot. Było to spowodowane hukiem, który wywołuje spadająca woda.

3. Pierwszym znanym z nazwiska turystą, który widział Wodogrzmoty, o którym pojawiają się wzmianki, był malarz Walery Eljasz. Miało to miejsce w 1879 roku podczas wyprawy na którą wybrał się z przewodnikiem Maciejem Sieczką.

4. Wody, które zasilają wodospady pochodzą z Potoku Roztoka, który w tej lokalizacji przechodzi z Doliny Roztoki do Doliny Białki. Stosunkowo niedaleko Wodogrzmotów znajduje się największy wodospad w Polsce – Siklawa.

5. Wodogrzmoty Mickiewicza najbardziej okazale prezentują się po dużych opadach deszczu. Szczególną ostrożność należy zachować zimą, ponieważ w okolicach mostu zdarzają się lawiny.

6. Zwiedzający oficjalnie mogą oglądać Wodogrzmoty Mickiewicza od 1886 roku. Wtedy to poprowadzono do nich ścieżki. Obecnie z kamiennego mostu dokładnie widać wyłącznie Wodogrzmot Pośredni i Wyżni. Niżni jest trudniej dostrzegalny.

7. Do 1880 roku dotarcie do Wodogrzmotów było dla turystów wręcz niemożliwe ze względu na zagęszczenie drzew i krzewów. Ich charakterystyczny dźwięk było jednak słychać z daleka.

8. Adam Mickiewicz nigdy nie odwiedził rejonów Wodogrzmotów. W jego twórczości nawiązania do Tatr znajdują się jedynie w dramacie Konfederaci Barscy. Został on jednak napisany po francusku, a według wielu ekspertów wzmianki o Tatrach to zasługa tłumacza Tomasza Augusta Olizarowskiego.

9. Najdłuższa kaskada wodospadów mierzy około 10 metrów, najkrótsza natomiast 3 metry, co wyraźnie wskazuje na to, że są niewielkie. Są przynajmniej sześciokrotnie mniejsze od wodospadu Siklawa.

10. Turyści najczęściej zatrzymują się przy Wodogrzmotach w drodze na Morskie Oko. Jednak przechodząc zielonym szlakiem od wodospadów możemy dostać się do Doliny Pięciu Stawów. Drogą w dół dostaniemy się natomiast w ciągu około 10 minut do Schroniska PTTK w Roztoce.

11.  Niektórzy autorzy przewodników po tatrzańskich ścieżkach nie uznają nazwy Wodogrzmoty Mickiewicza, zaznaczają, że jest ona nieprawidłowa i posługują się skróconym określeniem Wodogrzmoty. Ma mieć na to wpływ brak wyraźnego związku wieszcza z Tatrami. Uważa tak m.in: Władysław Cywiński, a także Józef Nyka, jedni z zasłużonych autorów.

12. Do Wodogrzmotów Mickiewicza prowadzi asfaltowa droga, co sprawia, że jest to niezbyt wymagająca trasa, idealna dla osób starszych i rodzin z dziećmi, także tymi w wózku.

5/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić