Murzasichle Atrakcje 2024 🗺️ Co można tutaj robić ?

murzasichle
foto – Autorstwa Mateusz Giełczyński – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16054138

Murzasichle to mała wioska, która położona jest na Podhalu w województwie małopolskim. Znajduje się tuż przy słynnej miejscowości wypoczynkowej Zakopane oraz przy wejściu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Murzasichle wybierają turyści, którzy chcą odpocząć w mniej zatłoczonym, pięknym miejscu o bogatej historii i góralskich tradycjach.

1. Legenda o powstaniu miejscowości

Według lokalnych podań, pierwsza wioska na terenie dzisiejszego Murzasichla powstała 400 lat temu – założył ją Łukasz Sądelski, który starał się ukryć na Podhalu przez ciążącym na nim wyrokiem pańszczyźnianym. Jego synowie, oraz górale przybywający na tereny Podhala z Wołoszczyzny, stworzyli podwaliny dzisiejszej miejscowości.

2. Pochodzenia nazwy “Murzasichle”

Nazwa wioski pochodzi od nazw dwóch osad, które połączyły się w dzisiejszą miejscowość – Mur oraz Zasichle. Słowo “zasichle” pochodziło prawdopodobnie z języka górali wołoskich, którzy przywędrowali na tereny dzisiejszego Podhala, a oznaczało ono “gęsty las”. Nazwę miejscowości można tłumaczyć więc jako “mur za gęstym lasem”.

3. Stacja Narciarska Murzasichle-Ski

Kompleks Zimowy Murzasichle-Ski to największa stacja narciarska w osadzie. Na jego terenie funkcjonują wypożyczalnie sprzętu sportowego, szkółka narciarska, karczma i niewielki bar. Dla narciarzy udostępnione są wyciągi orczykowe i taśmowe. W skład kompleksu wchodzi tor saneczkowy, lodowisko i miejsce do uprawiania snowtubingu. Łącznie znajduje się tu 6 tras narciarskich, z których najdłuższe mają długość 350 metrów.

4. Stacja Narciarska “Hajduk”

Nieco mniejsza jest Stacja Narciarska “Hajduk”. Kompleks obejmuje trzy stoki, na których wytyczono trasy narciarskie o długości około 400 metrów: zarówno trudne szlaki dla doświadczonych narciarzy, jak i prostą, szkoleniową trasę dla osób początkujących. Dodatkowo w Stacji Narciarskiej “Hajduk” położone jest niewielkie lodowisko, tor snowtubingowy, szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego.

5. Parki linowe

W samym Murzasichle znajdują się dwa parki linowe: Park Linowy Modrzewiowy Bór i Park Linowy Stary Bór. W tych niewielkich parkach rozrywki umiejscowiono tory z przeszkodami o różnych poziomach trudności, tunele, huśtawki i tyrolki. W obu obiektach odbywają się również różne imprezy rodzinne i pikniki oraz organizowane są przyjęcia dla dzieci.

6. Faktorów Bór

Faktorów Bór nazywany jest ekslawą Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to gęsty, dziewiczy las górski, który położony jest poza oficjalnymi granicami Parku. To doskonałe miejsce na leniwy spacer z dziećmi: tereny te są stosunkowo proste do eksplorowania i nie wymagają używania profesjonalnego sprzętu wysokogórskie nawet w zimowych miesiącach. Na odwiedzających czekają piękne widoki nieodległych masywów Tatr, a także ciche i ustronne alejki spacerowe.

7. Termy w Bukowinie Tatrzańskiej

Termy BUKOVINA położone są zaledwie 10 kilometrów od centralnej części Murzasichla. W ogromnym aquaparku znajdują się m.in. baseny termalne i solankowe, sauny fińskie, łaźnie parowe oraz wanny z hydromasażem. Nie brakuje tu również atrakcji dla dzieci – w basenach umiejscowiono rwące rzeki, gejzery wodne, groty i trzy duże zjeżdżalnie wodne.

8. Trasy rowerowe

Niewielkie miejscowości podhalańskie świetnie nadają się do zwiedzania ich na dwóch kółkach. Z Murzasichle można wybrać się na rowerową wycieczkę do Poronina, Zakopanego, Chochołowa, Kościeliska i Bukowiny Tatrzańskiej. W samym Tatrzańskim Parku Narodowym położonych jest kilka szlaków rowerowych m.in. fragment Ścieżki nad Reglami, szlak przez Dolinę Chochołowską i przejazd do schroniska na Polanie Katalówki.

9. Zakopane – największe atrakcje

Bez wątpienia Zakopane stanowi najbardziej atrakcyjną miejscowość turystyczną w okolicach Murzasichle. Podczas zwiedzania Zakopanego warto odwiedzić słynną, handlową ulicę Krupówki oraz wjechać na Gubałówkę, z której rozciąga się malownicza panorama Tatr. W Zakopanem znajduje się również Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Karola Szymanowskiego, Muzeum Oscypka oraz Galeria Sztuki XX wieku.

10. Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy uznawany jest za jeden z najpiękniejszych terenów ochronnych w całej Polsce. Na turystów czekają tu wspaniałe trasy o różnym poziomie trudności. Spokojnym spacerem dotrzeć można nad słynne Morskie Oko oraz przejść się dwoma pięknymi dolinami tatrzańskimi: Doliną Chochołowską i Doliną Kościeliską. Bardziej doświadczeni turyści mogą wspiąć się na Rysy, Giewont i Świnicę. Dużą atrakcją jest możliwość wjazdu kolejką wagonikową na szczyt Kasprowego Wierchu, z którego rozciąga się wspaniała panorama majestatycznych Tatr.

11. Poronin – zabytkowe budownictwo

Poronin to niewielka, górska miejscowość, która położona jest około 5 kilometrów od Murzasichle. Słynie z pięknego, zabytkowego budownictwa. Największą ilość wspaniałych, drewnianych budowli obejrzeć można w części miasteczka nazywanej “Stasikówką”.

12. Murzasichle – noclegi

Murzasichle to często wybierana przez turystów miejscowość. Mimo, że położona jest ona na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest znacznie bardziej kameralna, cicha i mniej zatłoczona niż słynne Zakopane. W wiosce znajduje się doskonale rozwinięta baza wypoczynkowa i noclegowa: turyści mogą wybrać noclegi na polach kempingowych lub w małych domkach jednorodzinnych, a także w kwaterach prywatnych, pensjonatach, obiektach agroturystycznych i w luksusowych hotelach.

13. Tradycyjna kuchnia Podhala

Kuchnia podhalańska jest bardzo smaczna, rozgrzewająca i sycąca. Regionalnym przysmakiem są oczywiście tutejsze sery z mleka krowiego i owczego, przede wszystkim słynne oscypki, bryndza i bundz. Do tradycyjnych dań kuchni podhalańskiej należą kwaśnica (zupa na bazie kiszonej kapusty), moskole (małe kluseczki podawane z masłem czosnkowym) oraz hałuski (kluski ziemniaczane serwowane z białym serem, skwarkami i kwaśnym mlekiem).

14. Murzasichle – najlepsze restauracje

Większość obiektów gastronomicznych na terenie miejscowości serwuje dania kuchni polskiej i regionalnej. Wśród turystów doskonałymi opiniami cieszy się Restauracja u Studniara, która specjalizuje się w potrawach kuchni włoskiej i podawaniu lokalnych przysmaków. W Restauracji Regionalnej “Koliba” warto spróbować regionalnych zup (kwaśnicy i zupy czosnkowej), a w Karczmie Stupniowy Ułaz – góralskich, aromatycznych mięs.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić