12 Ciekawostek o Jaskini Mroźnej

jaskinia mroźna
foto – Autorstwa Rw23 – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7578852

System jaskiń w Dolinie Kościeliskiej obejmuje około 450 obiektów. Jednym z nich jest znana i lubiana przez turystów Jaskinia Mroźna, będąca doskonałym wstępem do początku przygody z jaskiniami. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek i przydatnych informacji.

1. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100 metrów nad poziomem morza, a otwór wyjściowy dwanaście metrów wyżej. Jej łączna długość wynosi nieco ponad 770 metrów.

2. Jest to jedyna jaskinia w Tatrach, która jest podświetlana elektrycznie. Już w 1959 zainstalowano tutaj agregat spalinowy, dzięki któremu możliwe było zamontowanie oświetlenia.

3. Dla turystów jaskinia jest dostępna od początku maja do końca października. Całe zwiedzanie z przewodnikiem trwa od 20 do 40 minut.

4. Wejście do jaskini, którego do dzisiaj używają przewodnicy wraz z turystami, zostało sztucznie stworzone w 1953 roku. Zwiedzanie odbywa się w kierunku odwrotnym w stosunku do pierwotnego poznawania jaskini.

5. Jaskinia Mroźna jest poziomym korytarzem, który powstał na skutek przepływania podziemnych wód Kościeliskiego Potoku. Długość tego potoku w samym obrębie Tatr wynosi około 8,5 kilometra, natomiast łączna długość to 11 kilometrów. Przepływa on przez wszystkie rodzaje skał, jakie występują w Tatrach.

6. Pierwszy odcinek jaskini wzmocniony jest sztuczną obudową, a nieco dalej znajduje się tak zwane Cmentarzysko Nacieków. Można tutaj podziwiać imponujące formacje skalne i nacieki, które powstawały na przestrzeni lat.

7. Panuje przekonanie, że nazwa jaskini nawiązuje do niskiej stałej temperatury, która nie przekracza 6 stopni Celsjusza, oraz białych nacieków przypominających szron. Jednak odkrywcy tłumaczyli, że nazwali ją tak nawiązując do Jaskini Zimnej, z którą ta kiedyś musiała się łączyć.

8. Szata naciekowa w Jaskini Mroźnej nie jest imponująca, tak jak w przypadku Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, ale należy do najbogatszych w jaskiniach tatrzańskich. Znajdują się tutaj stalaktyty, stalagmity, mleko wapienne oraz draperie.

9. Jaskinia została odkryta w 1934 przez Jerzego Zahorskiego oraz Stefana Zwolińskiego, który był polskim speleologiem i fotografem. Na początku uważano, że korytarz ma tylko 60 metrów długości, ale jeszcze w tym samym roku odkryto dalsze odcinki. Wybuch drugiej wojny światowej zatrzymał badania nad tym miejscem, do których Stefan Zwoliński powrócił dopiero w 1950 roku.

10. Jeszcze w 2000 roku speleolodzy odkryli tak zwany Wiszący Korytarz, przez co długość jaskini zwiększyła się o kolejnych 60 metrów. Nie wiadomo, czy skały w tym miejscu kryją więcej tajemnic.

11. Do Mroźnej Jaskini prowadzi czarny szlak, który zaczyna się nad polaną Stare Kościeliska tuż obok drewnianego mostku. Następnie trzeba minąć Lodowe Źródło i Żleb pod Wysranki podążając jednokierunkową trasą.

12. Na terenie jaskini znajdują się schody i stalowe poręcze, dzięki którym jej zwiedzanie nie powinno stanowić problemu dla dzieci lub osób starszych. Zazwyczaj jej zwiedzanie jest dodatkową atrakcją podczas pobytu w Dolinie Kościeliskiej.

5/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić