7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

1. Najdłuższe, najwyższe, najpiękniejsze.

 

Pierwszy punkt pewnie Cię nie zdziwi. Gerlach, czyli najwyższy szczyt Tatr, Słowacji i całych Karpat stanowczo powinien się znaleźć na Twojej liście miejsc do zobaczenia w Wysokich Tatrach. Jeśli uwielbiasz wycieczki wysokogórskie wybierz się na czerwoną trasę turystyczną, która przecina całe południowe zbocze Tatr Wysokich od Podbańskiej aż po Wielki Biały Staw na podgórzu Tatr Bielskich. Długość trasy wynosi 46,25 km. Jeśli chcesz zaliczyć kolejne “naj” na swojej liście, koniecznie wybierz się na zbocze Małego Kieżmarskiego Szczytu, które jest najpotężniejszą skalną ścianą w tym regionie. Wysokie Tatry, choć tak blisko naszej granicy, to zupełnie inna fauna, flora oraz dłuższe ścieżki i wyższe szczyty. Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

2. A może z głową w chmurach?

 

Najczęściej odwiedzana atrakcja w Tatrach Wysokich to wisząca kolej linowa na Łomnicę, która zawiezie Cię prosto na szczyt znad Łomnickiego Stawu. 855 metrów, które przejedziesz wiszącą czerwoną kabiną to atrakcja, którą z pewnością zapamiętasz na zawsze. Podróż na drugi co do wysokości szczyt Tatr potrwa około 8,5 minuty. Kolej składa się z trzech etapów, ale to ten ostatni, w którym przelatujemy nad przepaścią, najbardziej zapada w pamięć i zapiera dech w piersiach. Przejazd tym wyjątkowym wagonikiem to jedyna możliwość dostania się na szczyt, inne drogi dostępne są dla zwykłych turystów jedynie z górskim przewodnikiem. Na samym szczycie Łomnicy odnajdziesz istny ogród botaniczny, gdzie do chwili obecnej wyróżniono ponad 100 gatunków porostów, 40 gatunków mszaków i 34 gatunki roślin kwitnących. Zapamiętuj chwile i łap każdy moment- bo na górze możesz spędzić jedynie 50 minut. Ale spokojnie! To wystarczająco, aby podziwiać skały, granie i górskie widoki. Jeśli jednak 50 minut to dla Ciebie stanowczo za mało, zawsze możesz pokusić się o wynajęcie apartamentu na samym szczycie i wypić poranną kawę na samym szczycie Łomicy!


3. Co powiesz na nietypowy rejs?

 

Woda, zapach świerkowego lasu i widok na Tatry. Czego chcieć więcej? Wypożycz łódkę, wiosłuj ze swoimi bliskimi i podziwiaj drugie co do wielkości alpejskie jezioro na Słowacji- Strbske Pleso.  Czy wiedziałeś, że jest to niezwykłe miejsce pod względem położenia? Część wód Jeziora Szczyrbskiego należy do zlewiska Bałtyku, a z kolei druga do Morza Czarnego. To jedną ciekawostkę już znasz! Więcej z pewnością dowiesz się już na miejscu spacerując dookoła stawu. 

 

4. Zasmakuj prawdziwego relaksu!

 

Nie ma odpoczynku bez odpowiedniego relaksu w wodzie! Dlatego, po górskich wędrówkach, zadbaj o regenerację swojego organizmu i wybierz się na słowackie termy w Popradzie. Woda termalna, która znajduje się w tym miejscu to idealny odpoczynek dla ciała i duszy. Jeśli podróżujesz z dziećmi z pewnością docenią one ogrom zjeżdżalni, czy kącików zabaw, podczas gdy Ty będziesz relaksował się w strefie wellness i spa. Z nowości czeka na Ciebie 50-metrowy basen idealny dla tych, którzy chcą spędzić tam więcej czasu na sportowo!

 

5. A może czas na inną rozrywkę?

 

Będąc w Wysokich Tatrach, koniecznie sprawdź jakie wydarzenia czekają tam na Ciebie. Na początek sprawdź Poprad, czy Tatrzańską Łomnicę, gdzie bardzo często odbywają się koncerty lokalnych gwiazd. Oprócz tego znajdziesz tam dużo dobrego jedzenia, czy atrakcji dla dzieci. Poznawaj słowacką kulturę z każdej strony! https://regiontatry.sk/pl/ 

 

6. A Rower jest wielce okej!

 

Wysokie Tatry to ponad 39 tras rowerowych, znakomicie przygotowanych
i oznakowanych o długości ponad 300 km. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym miłośnikiem kolarstwa górskiego i szosowego, początkującym rowerzystą, czy zupełnym amatorem- znajdziesz trasę dla siebie. Jeśli Twoja przygoda z rowerem trwa już trochę dłużej rozważ te najtrudniejsze ale
i najpiękniejsze trasy- na przykład te prowadzące nad Zielony Staw Kieżmarski nazywany słowackim morskim okiem. Jeśli chcesz wypróbować turystykę rowerową, a podróżujesz bez własnego sprzętu to nic straconego! Na miejscu możesz skorzystać z usług wypożyczalni rowerowych, w których obsługa z pewnością dobierze idealnie dopasowany dla Ciebie sprzęt.

 

7. Po prostu oddychaj!

 

Ta rada brzmi zbyt prosto? Nic bardziej mylnego! 

Pojedź w Wysokie Tatry, poszukaj swojej ścieżki, zwiedzaj po swojemu, tak jak lubisz. Kto wie, może to właśnie Ty spotkasz kozicę górską lub świstaka? 

Wiesz, że The Ecologist zaliczył  Wysokie Tatry do grona dziesięciu najlepszych europejskich parków narodowych? Nie bez powodu! Wyjątkowe, czyste powietrze, zróżnicowana fauna i flora, to coś, co działa kojąco dla Ciebie i Twojego zdrowia! Odwiedź Wysokie Tatry i przekonaj się sam! 

 

Materiał współfinansowany ze środków Ministerstwa Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej

5/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić