Załęczański Park Krajobrazowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Załęczański Park Krajobrazowy
foto – Autorstwa Xanes – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4777038

Załęczański Park Krajobrazowy jest jednym z pierwszych obiektów ochronnych tego typu na terenie centralnej części Polski. Utworzony został w 1978 roku, a jego powierzchnia wynosi ponad 14,5 tysiąca hektarów. Dodatkowo na jego brzegach rozpościera się otulina czyli specjalna strefa ochronna, która ma na celu zabezpieczenie fauny i flory parku przed szkodliwą działalnością ludzką. Powierzchnia otuliny wynosi ponad 12 tysięcy hektarów. Większość terenów Załęczańskiego Parku Krajobrazowego leży na obszarze województwa łódzkiego, jednak niewielkie jego części wkraczają na granicę województwa opolskiego i śląskiego.

Fauna i flora

Na trenie parku dominują lasy (53% powierzchni), jednak znaleźć tu można również grunty rolne, osady oraz tereny wodne, do których przede wszystkim należy zakole Warty – jednej z największych i najdłuższych rzek w Polsce. Główną atrakcją dla zwiedzających są licznie występujące jaskinie i leje krasowe. Roślinność parku jest niezwykle zróżnicowana, a w jej skład wchodzi ponad 770 różnych gatunków roślin naczyniowych. Znajdziemy tu około 30 gatunków roślin, które są wyjątkowo rzadkie w skali całego kraju m.in. rzadkie gatunki lilii wodnych, czosnek skalny czy mchy wodne.
Załęczański Park Krajobrazowy jest domem dla setek gatunków owadów, przede wszystkim motyli, chrząszczy, świerszczy i szarańczaków. W Warcie żyje wiele gatunków ryb, w tym węgorze, sumy i karpie. Odnotowano również populacje około 130 gatunków ptaków oraz licznie występujące nietoperze i salamandry.

Największe atrakcje parku

Zdecydowanie największą atrakcją Załęczańskiego Parku Krajobrazowego jest Rezerwat Węże wraz z Górą Zelce (228m n.p.m.) – kamienny ostaniec, który chroniony jest przez rezerwat. Na jego terenie znajduje się zespół jaskiń, które jednak nie są dostępne dla turystów. Jeśli jednak chcemy zwiedzić choć jedno krasowe zagłębienie, wybrać możemy Jaskinię Ewy, której korytarze rozciągają się na ponad 40 metrów – wejście do niej nie jest w żaden sposób zabezpieczone i może stwarzać ryzyko. Warto zobaczyć również Górę Świętej Genowefy, pomnik przyrody osiągający wymiary 50 metrów. Według miejscowych legend w czasie pogańskich świąt w tym miejscu swoje sabaty urządzają czarownice.
Innym pomnikiem przyrody jest Żabi Staw w Bobrownikach. W to miejsce szczególnie warto wybrać się wiosną, kiedy to zbiornik licznie zamieszkują różne gatunki płazów, a woda przybiera kolor żywej zieleni. Unikalnym miejscem na mapie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego są Granatowe Źródła – niewielkie strumienie, które wpadają do większego zbiornika wodnego o intensywnej, granatowej barwie i krystalicznie czystej wodzie.

Zabytki na terenie paru

Na obszarze Załęczańskiego Parku Krajobrazowego znaleźć możemy również kilka ważnych zabytków m.in. stanowiska archeologiczne oraz kurhany datowane na II w. W Kępowiźnie odwiedzić drewniany młyn wodny, a w okolicach Lisowic warto zobaczyć kamienne piece do wypalania wapna. Wśród wielu osad i wsi położonych na obszarze parku na wyróżnienie zasługuje Łaszew Rządowy, gdzie znajdują się piękne, szesnastowieczne kościółki wieluńskie. Podobne obiekty znaleźć można również w miejscowościach położonych poza terenami parku krajobrazowego m.in. w Popowicach, Gaszynie i Grębieniu. W Ożarowie warto odwiedzić stary, drewniany dworek, w którym obecnie mieści się Muzeum Wnętrz Dworskich.

Załęczański Park Krajobrazowy oferuje możliwość uprawiania wielu różnych aktywności, przede wszystkim turystyki pieszej i rowerowej. Szlaki na terenie parku są doskonale oznaczone, a do wiele najważniejszych atrakcji i pomników przyrodniczych leży w niewielkiej odległości od bezpłatnych parkingów, dzięki czemu zwiedzać je możemy nawet z najmłodszymi członkami rodziny.

3.9/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić