Wieluń to zabytkowe, średniowieczne miasto, które leży w województwie łódzkim, 100 km od Łodzi. Piękne, klimatyczne uliczki oraz szereg zabytków sprawiają, że Wieluń coraz częściej wybierany jest jako turystyczny cel Polaków z całego kraju.
Krótka historia Wielunia
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1281 z dokumentów, które określały tą miejscowość jako gród kasztelański. Sto lat później miejscowość ta była już stolicą ziemi wieluńskiej czyli historycznej części Królestwa Polskiego. Wieluński zamek przez setki lat gościł wielu królów polskich (m.in. w tym mieście Władysław Jagiełło wydał dekret przeciwko innowiercom) oraz był siedzibą córek i małżonek wywodzących się z królewskich rodów. Historia Wielunia nie zawsze była jednak szczęśliwa, a samo miasto kilkukrotnie zostawało niemal doszczętnie niszczone. W 1631 roku w wielkim pożarze spalona została większość miejscowości. Zaledwie dwadzieścia lat później Wieluń został ponownie spalony, tym razem przez wycofujące się z niego wojska szwedzkie podczas potopu szwedzkiego. Historia nowożytna również nie oszczędzała miasta: w czasie II wojny światowej zostało ono niemal doszczętnie zniszczone w czasie bombardowania przez wojska niemieckie.
Najważniejsze zabytki Wielunia
1. Mury obronne
W czasach swojej świetności mury obronne w Wieluniu miały długość około 1300 metrów i wysokość osiągającą nawet 6,5 metra. Do dziś zachowały się jedynie niewielkie fragmenty fortyfikacji oraz Brama Krakowska – jedyna wśród wszystkich bram wejściowych, która obecnie znajduje się przy wieluńskim Ratuszu. W mieście w dobrym stanie zachowały się natomiast baszty, które możemy podziwiać w różnych jego częściach.
2. Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Muzeum Ziemi Wieluńskiej to obiekt zajmujący się kolekcjonowaniem przedmiotów związanych z historią, kulturą i sztuką całego regionu. Znajdują się tu wystawy dotyczące życia codziennego mieszkańców okolicznych wsi oraz zabytki archeologiczne, z których najstarsze obiekty pochodzą z epoki paleolitu. Bogata ekspozycja związana jest ze średniowieczem – znajdziemy tu m.in. wyposażenie kowala średniowiecznego czy pamiątki numizmatyczne z różnych epok.
3. Szlak Jury Wieluńskiej
Szklak Jury Wieluńskiej łączy dwa duże miasta: Wieluń i Częstochowę. Liczy on aż 113 kilometrów, ciągnie się m.in. przez tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze zwiedzić można Sanktuarium Ojca Pio w Mirowie, miejscowość Raciszyn wraz z jego główną atrakcją – piecami do wypalania wapna – oraz kamieniołom w Lisowicach. Choć szlak jest dosyć długi, doskonale nadaje się do przemierzenia go na rowerze.
4. Kościół Kolegiata Bożego Ciała
Kościół Kolegiata Bożego Ciała to jeden z najbardziej charakterystycznych budowli w całym mieście. Powstał w XIV wieku dzięki działalności Kazimierza Wielkiego. Początkowo świątynia ta miała służyć za siedzibę augustianów, dziś jednak jest dostępny zarówno dla wiernych, jak i turystów.
5. Kościół św. Mikołaja
Na terenie miasta znajduje się również siedemnastowieczny Kościół św. Mikołaja, obecnie będący klasztorem bernardynek, oraz drewniano- murowany, niewielki kościółek św. Barbary. Wart zobaczenia jest również majestatyczny Klasztor Franciszkanów z XVII wieku.
Pozostałe atrakcje Wielunia
Wieluń stanowi dobrą bazę wypadową do innych miejscowości w regionie: Sieradza, Kępna czy Kluczborka. Osoby aktywne swój czas mogą spędzić na pieszych wędrówkach w przepięknym Parku Miejskim im. Żwirki i Wigury lub na krytej pływalni. Zaledwie 15 kilometrów dzieli Wieluń od Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajdziemy wiele alejek i ścieżek przystosowanych do pieszych wędrówek i jazdy rowerowej. Warto wybrać się również na wycieczkę po okolicznych niewielkich wsiach, które zapewniają przepiękne widoki oraz możliwość poznania lokalnej kultury.