Poronin Atrakcje 2022 – 15 Pomysłów na Poronin

poronin
foto – Autorstwa Kolanin – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4541774

Poronin to wieś podhalańska znajdująca się w województwie małopolskim. Historia miejscowości sięga XVII wieku, a dziś stanowi ona bazę wypadową dla turystów chcących zwiedzać Tatry. Fakt, że niespełna siedem kilometrów od wsi znajduje się Zakopane, czyli ją jeszcze bardziej atrakcyjną.

Jakie atrakcje czekają na turystów w tej okolicy? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. W Poroninie znajduje się wyciąg narciarski, który w sezonie zimowym przyciąga miłośników zimowych sportów, a także skocznia narciarska Galicowa Grapa. Infrastruktura jest na tyle zaawansowana, że można tutaj zarówno szaleć na szlakach, jak i uczyć się tej dyscypliny sportowej pod okiem doświadczonych narciarzy.

2. Znajdująca się w pobliżu Bukowina Tatrzańska jest wsią podhalańską, którą warto odwiedzić ze względu na niezwykłą architekturę. Znajduje się tutaj szereg drewnianych domów z dwudziestolecia międzywojennego, które reprezentują styl Stanisława Witkiewicza, a w powietrzu unosi się aura minionych lat.

4. Tatrzański Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych w naszym kraju. Został utworzony, ponieważ rosnące zainteresowanie Tatrami doprowadzało do dewastacji tutejszej przyrody. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie występują kozice i świstaki, a alpejski klimat przyczynia się do rozwoju wielu roślin górskich.

5. Giewont jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich, który znajduje się w całości po stronie polskiej. Góra ta ma status symbolu dla Polaków, a szczególnie dla górali żyjących w okolicach Zakopanego. Na górę prowadzą liczne szlaki o różnym stopniu trudności, dlatego często trenują tutaj wspinacze z całego kraju i nie tylko.

6. Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach i jedno z najbardziej charakterystycznych w całej Polsce. Okalają je wysokie góry, a woda o pięknym zabarwieniu robi wrażenie o każdej porze roku. Jezioro to cieszy się ogromną popularnością i trzeba liczyć się z długimi kolejkami, aby do niego dotrzeć.

7. Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem znajduje się w willi, w której przez kilka lat w latach trzydziestych mieszkał słynny kompozytor. W środku można zobaczyć przedmioty związane z jego życiem i twórczością, a także wiernie odtworzony gabinet słynnego kompozytora.

8. Krupówki to ulica handlowa w starym stylu i jeden z symboli Zakopanego. Dominuje tutaj zabudowa drewniana, na którą moda rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku. Spacer po Krupówkach to dobra okazja, aby kupić pamiątki z wycieczki, zatrzymać się w kawiarni albo zjeść pyszny obiad w jednej z wielu restauracji serwujących tradycyjne w tych stronach dania.

9. Polana Szymoszkowa to wyciąg narciarski wraz z całym kompleksem, na terenie którego znajdują się również gorące źródła. Trasy narciarskie, jakie tutaj stworzono, cechują się różnym stopniem trudności. W związku z tym cały kompleks sprawdza się zarówno w przypadku doświadczonych narciarzy, jak i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dyscyplinie sportowej.

10. Galeria Sztuki XX Wieku w willi Oksza to placówka, w której można podziwiać dzieła sztuki reprezentujące różne dziedziny, które powstały w poprzednim stuleciu. Dominują tutaj artefakty regionalne, ale można również zobaczyć prace artystów z innych części Polski.

11. Muzeum Oscypka w Zakopanem to nietuzinkowe miejsce w pełni poświęcone najsłynniejszemu serowi, jaki powstaje w tych stronach. Na miejscu można zobaczyć narzędzia potrzebne do produkowania oscypków według tradycyjnych receptur, a także poznać ich historię.

12. Snowlandia Śnieżny Labirynt to wyjątkowa atrakcja, która doskonale nadaje się na wycieczki rodzinne z dziećmi. Na terenie malowniczo usytuowanego kompleksu znajdują się piękne lodowe figury, prawdziwe igloo, a przede wszystkim ogromny labirynt, którego ściany są wykonane ze śniegu.

13. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem zostało wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu. Składa się z kościoła, kaplicy, kapliczki Jana Pawła II oraz Parku Fatimskiego. Kompleks warto zobaczyć bez względu na poglądy religijne.

14. RetroManiak w Zakopanem to muzeum zabawek i gier komputerowych. Podczas zwiedzania kompleksu wielu osobom będzie towarzyszyło uczucie nostalgii i wzruszenia. Znajdują się tutaj eksponaty, które osobom w różnym wieku będą przypominały dzieciństwo. Wiele z nich ma już status kultowych zabawek i gier.

15. Jedną z najlepszych restauracji w okolicy jest Karczma Zapiecek, w której serwowane są tradycyjne dania góralskie. W karcie dań znajdują się więc pieczone oscypki z żurawiną, tradycyjna w tych stronach kwaśnica, pieczone mięsa różnego rodzaju oraz ryby. Przytulny wystrój wnętrz sprawia, że jest to idealne miejsce na obiad lub kolację w gronie najbliższych.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić