Tarnowskie Góry 🗺️ Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

tarnowskie góry

Tarnowskie Góry to urokliwe miasto znajdujące się w południowej części Polski, w województwie śląskim. Ze względu na obecne na tych terenach rudy srebra jest to miasto o którym mówi się “srebrem płynące”.

Legendy donoszą, że pierwsza bryłka srebra została znaleziona przez Chłopa Rybkę. Drugi człon nazwy miasta nawiązuje w rzeczywistości do staropolskiego słowa “góry”, które oznaczały wówczas kopalnie.

Choć Górny Śląsk dla wielu osób nie jest pierwszą destynacją o jakiej można pomyśleć w kontekście wypoczynku, to jednak jest to miasto pełne atrakcji wszelkiej maści.

Co warto zobaczyć w Tarnowskich Górach i gdzie udać się w pierwszej kolejności? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Zabytkowa Kopalnia Srebra

Zabytkowa Kopalnia Srebra to z całą pewnością jedna z największych atrakcji w mieście i jak i jego wizytówka. Od kilku lat znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziemny szlak turystyczny znajduje się na głębokości 40 metrów i liczy sobie nieco ponad 1700 metrów. Jest skarbnicą wiedzy na temat pierwotnych sposobów wydobywania srebra. Pod ziemią znajduje się również restauracja, sala kinowo-konferencyjna oraz sklepiki z pamiątkami. Normalny bilet to koszt w wysokości 55 PLN.

2. Skansen Maszyn Parowych

Na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra znajduje się również Skansen Maszyn Parowych. Prawdziwa gratka dla miłośników kolejnictwa. Wstęp jest bezpłatny. Znajdziemy tutaj około trzydziestu eksponatów parowych, kamienie graniczne pól górniczych oraz koło wodne.

3. Sztolnia Czarnego Pstrąga

Na terenie Parku Repeckiego znajduje się kolejne miejsce, do którego warto się udać, będąc w Tarnowskich Górach. Mowa o Sztolni Czarnego Pstrąga. Do dyspozycji gości oddano 600-metrowy odcinek będący częścią Głębokiej Sztolni “Fryderyk”, której historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. Co ciekawe podczas wycieczki płynie się łodzią. Odcinek udostępniony dla zwiedzający znajduje się pomiędzy dwoma szybami – Ewą i Sylwestrem.

Podobnie jak Zabytkowa Kopalnia Srebra, obiekt ten wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

4. Tarnowskie Góry Wąskotorowe

Tarnowskie Góry są miastem chętnie odwiedzanym przez miłośników zabytków techniki, na których czeka tu m.in. kolejka wąskotorowa. Można się nią wybrać na wycieczkę zarówno w stronę Miasteczka Śląskiego, jak i Bytomia.

A dlaczego warto postawić na taką przejażdżkę?

Dlatego, że Górnośląska Kolejka Wąskotorowa jest najstarszą czynną tego typu kolejką na świecie, mogącą się pochwalić historią sięgającą połowy XIX wieku. Każda przejażdżka tą kolejką jest szansą na nacieszenie się pięknymi widokami. A ponieważ dzięki wąskotorówce można z Tarnowskich Gór dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra lub zbiornika Nakło-Chechło, zainteresowanie tym środkiem komunikacji wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

5. Rynek

Tarnowskie Góry mogą się pochwalić sporym Rynkiem, przy którym skupiły się cenne zabytki. Uwagę przyciąga kościół ewangelicki z XVIII wieku oraz ratusz z końca XIX wieku. Warto tu również zwrócić uwagę na nowe figury Gwarków, które przypominają o górniczych tradycjach, oraz na kamienicę, w której mieści się apteka „Pod Aniołem” – najstarszy punkt tego typu w Tarnowskich Górach. Ważnym obiektem jest też Dom Sedlaczka, w którym mieści się słynna Winiarnia oraz muzeum, które zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o historii miasta.

6. Muzeum w Tarnowskich Górach

Obiekt funkcjonujący od kilkudziesięciu lat. W środku można podziwiać eksponaty związane z historią miasta. Podziwiać można wystawę etnograficzną oraz wciąż powiększający się dział sztuki.

7. Makieta Kolejowa – Semafor

Miejsce, które ma szansę zrobić ogromne wrażenie zarówno na dzieciach, jak i dorosłych. Znajduje się na Dworcu Kolejowym przy ulicy Częstochowskiej. To dwieście metrów kwadratowych miniatur, wśród których znajdziemy doskonale odwzorowane elektrowozy, parowozy, lokomotywy oraz oprawę architektoniczną.

8. Park Wodny

Sporą atrakcją miasta, zwłaszcza w sezonie letnim, jest popularny Park Wodny. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Nie brakuje wodnych atrakcji w postaci rwącej rzeki czy zjeżdżalni i wspaniale prezentujących się palm. W dodatku na terenie Parku Wodnego znajdują się squash, skatepark, centrum wspinaczkowe oraz lodowisko.

9. Suchogórski Labirynt Skalny

Suchogórski Labirynt Skalny to atrakcyjne miejsce na pograniczu Tarnowskich Gór i Bytomia, które zrobi wrażenie na każdym miłośniku natury. Kto odwiedzi to miejsce, ten pozna przyrodnicze bogactwo dawnych wyrobisk górniczych. Nazwa miejsca nawiązuje do licznych zagłębień, przy czym w niektórych z nich utworzyły się malownicze oczka wodne. Obszar ten ma ogromne walory krajobrazowe, a na jego terenie nie brak roślin rzadkich i chronionych. Miejsce to można poznawać dzięki ścieżce dydaktycznej, liczącej sobie ok. 3 km długości.

10. Park Miejski im. Franza Langa

Park Miejski w Tarnowskich Górach jest jednym z kilku obiektów wpisanych na listę UNESCO jako część kompleksu „Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”. Park ten powstał w początkach XX wieku na terenach pogórniczych, a na jego terenie do dziś widoczne są charakterystyczne pagórki zwane warpiami. Dziś jest to popularne miejsce wypoczynku, a na zaglądających tu gości czekają liczne gatunki drzew i krzewów, spacerowe alejki oraz altanki.

11. Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek

W pobliskim Radzionkowie znajduje się nietypowe Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Na miejscu dowiemy się przede wszystkim wielu interesujących rzeczy na temat produkcji chleba na przestrzeni wieków. Właścicielem tego miejsca jest Piotr Mankiewicz, który przez lata kolekcjonował artefakty związane z tą tematyką, by ostatecznie otworzyć prywatne muzuem. Co ciekawe, na miejscu będzie można własnoręcznie stworzyć swój kawałek chleba.

12. Restauracje w Tarnowskich Górach

Przy ulicy Kościuszki znajduje się ciesząca się sporym uznaniem restauracja 4 Pory Roku. Lokal serwuje bardzo dobre domowe obiady. Ceny są przystępne. Warto również dodać, że restauracja serwuje dania wegetariańskie i wegańskie.


⇒ Więcej opcji ? Proszę bardzo ! Zobacz najlepsze restauracje w Tarnowskich Górach


13. Śląski Stok Narciarski

Choć Tarnowskie Góry nie leżą w Beskidach, lecz w sercu Górnego Śląska, w granicach miasta czeka miejsce wymarzone dla amatorów sportów zimowych. Kto chce poszaleć tu na nartach, ten może się wybrać na Śląski Stok Narciarski. Mieści się on w Sportowej Dolinie Dolomity, mieszczącej się na pograniczu Tarnowskich Gór i Bytomia.

Kompleks ten powstał na terenie nieczynnej kopalni dolomitu Blachówka, w pobliżu takich atrakcji, jak rezerwat przyrody „Segiet” oraz kamieniołom Blachówka, często nazywany Wielkim Kanionem Tarnogórskim.

Jazda na nartach w takiej scenerii robi wrażenie, a czekające tu wyciągi cieszą się wielkim powodzeniem wśród początkujących narciarzy.

14. Park Trampolin

Niemałą atrakcją jest nowoczesny Park Trampolin znajdujący się przy ulicy Korczaka. To obiekt, w którym świetna zabawa jest najważniejsza. Co więcej, miejsce jest źródłem świetnej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jedno jest pewne – skacze się tutaj wysoko, a lądowanie zawsze jest miękkie i bezpieczne.

15. Jezioro Chechło-Nakło

Nieopodal Tarnowskich Gór znajduje niezwykle popularne w sezonie letnim Jezioro Chechło-Nakło. To miejsce, które zwłaszcza w sezonie letnim cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym jednak dziwnego. Znajduje się tutaj wspaniała piaszczysta plaża, szereg punktów gastronomicznych oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Idealne miejsce na letni wypoczynek w otoczeniu pięknej przyrody.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie śląskim 🗺️


16. Kościół św. Anny

Kościół św. Anny znajduje się przy ulicy Gliwickiej. Od pewnego czasu widnieje w rejestrze zabytków nieruchomych. To prawdziwe arcydzieło architektury XVII wieku. Budowa tego uroczego kościoła zaczęła się w 1617 roku i trwała raptem dwa lata. W ołtarzu znajduje się obraz św. Anny pochodzący z XVIII wieku.

17. Park Świerklaniec

Park w Świerklańcu jest jednym z najpiękniejszych parków na Górnym Śląsku. To idealne miejsce na niedzielny spacer z dziećmi lub wycieczkę, podczas której można poszerzać wiedzę z zakresu przyrody i historii. Czekają tu pomnikowe drzewa i liczne gatunki ptaków, kuszą malownicze zakątki i pamiątki z czasów, gdy parkiem zarządzała rodzina Henckel von Donnersmarck. Wprawdzie po „Małym Wersalu” zachowały się tylko rzeźby Emmanuela Fremieta, wciąż można podziwiać Pałac Kawalera i rodzinne Mauzoleum Donnersmarcków z kaplicą, w której do dziś odprawiane są niedzielne nabożeństwa.

18. Zamek w Starych Tarnowicach

Zamek w Starych Tarnowicach to przypuszczalnie pierwsza rycerska siedziba dzisiejszej dzielnicy Tarnowskich Gór. Jego budowa zaczęła się dokładnie w 1520 roku i trwała pięćdziesiąt lat. To przepiękny budynek, w którym obecnie mieści się Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego.

19. Dworek Goethego

Ze względu na historyczne walory warto również wybrać się do Dworku Goethego. Obecnie na parterze tego uroczego budynku mieści się restauracja. Trzeba jednak dodać, że to budynek pochodzący z XVIII wieku, a dokładnie w 1790 na dwa dni zatrzymał się tutaj mistrz  Johann Wolfgang von Goethe. Gościem był nieco później również Julian Ursyn Niemcewicz. Przed budynkiem znajduje się słynny pomnik w kształcie kałamarza, który nawiązuje do pisarzy odwiedzających to miejsce na przestrzeni wieków.

4.2/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić