Tarnowskie Góry 🗺️ Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2022

tarnowskie góry

Tarnowskie Góry to urokliwe miasto znajdujące się w południowej części Polski, w województwie śląskim. Ze względu na obecne na tych terenach rudy srebra jest to miasto o którym mówi się “srebrem płynące”.

Legendy donoszą, że pierwsza bryłka srebra została znaleziona przez Chłopa Rybkę. Drugi człon nazwy miasta nawiązuje w rzeczywistości do staropolskiego słowa “góry”, które oznaczały wówczas kopalnie.

Choć Górny Śląsk dla wielu osób nie jest pierwszą destynacją o jakiej można pomyśleć w kontekście wypoczynku, to jednak jest to miasto pełne atrakcji wszelkiej maści.

Co warto zobaczyć w Tarnowskich Górach i gdzie udać się w pierwszej kolejności? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Zabytkowa Kopalnia Srebra

Zabytkowa Kopalnia Srebra to z całą pewnością jedna z największych atrakcji w mieście i jak i jego wizytówka. Od kilku lat znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziemny szlak turystyczny znajduje się na głębokości 40 metrów i liczy sobie nieco ponad 1700 metrów. Jest skarbnicą wiedzy na temat pierwotnych sposobów wydobywania srebra. Pod ziemią znajduje się również restauracja, sala kinowo-konferencyjna oraz sklepiki z pamiątkami. Normalny bilet to koszt w wysokości 55 PLN.

2. Skansen Maszyn Parowych

Na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra znajduje się również Skansen Maszyn Parowych. Prawdziwa gratka dla miłośników kolejnictwa. Wstęp jest bezpłatny. Znajdziemy tutaj około trzydziestu eksponatów parowych, kamienie graniczne pól górniczych oraz koło wodne.

3. Sztolnia Czarnego Pstrąga

Na terenie Parku Repeckiego znajduje się kolejne miejsce, do którego warto się udać, będąc w Tarnowskich Górach. Mowa o Sztolni Czarnego Pstrąga. Do dyspozycji gości oddano 600-metrowy odcinek będący częścią Głębokiej Sztolni “Fryderyk”, której historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. Co ciekawe podczas wycieczki płynie się łodzią. Odcinek udostępniony dla zwiedzający znajduje się pomiędzy dwoma szybami – Ewą i Sylwestrem.

Podobnie jak Zabytkowa Kopalnia Srebra, obiekt ten wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

4. Muzeum w Tarnowskich Górach

Obiekt funkcjonujący od kilkudziesięciu lat. W środku można podziwiać eksponaty związane z historią miasta. Podziwiać można wystawę etnograficzna oraz wciąż powiększający się dział sztuki.

5. Makieta Kolejowa – Semafor

Miejsce, które ma szansę zrobić ogromne wrażenie zarówno na dzieciach, jak i dorosłych. Znajduje się na Dworcu Kolejowym przy ulicy Częstochowskiej. To dwieście metrów kwadratowych miniatur, wśród których znajdziemy doskonale odwzorowane elektrowozy, parowozy, lokomotywy oraz oprawę architektoniczną.

6. Park Wodny

Sporą atrakcją miasta, zwłaszcza w sezonie letnim, jest popularny Park Wodny. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Nie brakuje wodnych atrakcji w postaci rwącej rzeki czy zjeżdżalni i wspaniale prezentujących się palm. W dodatku na terenie Parku Wodnego znajdują się squash, skatepark, centrum wspinaczkowe oraz lodowisko.

7. Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek

W pobliskim Radzionkowie znajduje się nietypowe Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Na miejscu dowiemy się przede wszystkim wielu interesujących rzeczy na temat produkcji chleba na przestrzeni wieków. Właścicielem tego miejsca jest Piotr Mankiewicz, który przez lata kolekcjonował artefakty związane z tą tematyką, by ostatecznie otworzyć prywatne muzuem. Co ciekawe, na miejscu będzie można własnoręcznie stworzyć swój kawałek chleba.

8. Restauracje w Tarnowskich Górach

Przy ulicy Kościuszki znajduje się ciesząca się sporym uznaniem restauracja 4 Pory Roku. Lokal serwuje bardzo dobre domowe obiady. Ceny są przystępne. Warto również dodać, że restauracja serwuje dania wegetariańskie i wegańskie.

9. Park Trampolin

Niemałą atrakcją jest nowoczesny Park Trampolin znajdujący się przy ulicy Korczaka. To obiekt, w którym świetna zabawa jest najważniejsza. Co więcej, miejsce jest źródłem świetnej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jedno jest pewne – skacze się tutaj wysoko, a lądowanie zawsze jest miękkie i bezpieczne.

10. Jezioro Chechło-Nakło

Nieopodal Tarnowskich Gór znajduje niezwykle popularne w sezonie letnim Jezioro Chechło-Nakło. To miejsce, które zwłaszcza w sezonie letnim cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym jednak dziwnego. Znajduje się tutaj wspaniała piaszczysta plaża, szereg punktów gastronomicznych oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Idealne miejsce na letni wypoczynek w otoczeniu pięknej przyrody.

11. Kościół św. Anny

Kościół św. Anny znajduje się przy ulicy Gliwickiej. Od pewnego czasu widnieje w rejestrze zabytków nieruchomych. To prawdziwe arcydzieło architektury XVII wieku. Budowa tego uroczego kościoła zaczęła się w 1617 roku i trwała raptem dwa lata. W ołtarzu znajduje się obraz św. Anny pochodzący z XVIII wieku.

12. Zamek w Starych Tarnowicach

Zamek w Starych Tarnowicach to przypuszczalnie pierwsza rycerska siedziba dzisiejszej dzielnicy Tarnowskich Gór. Jego budowa zaczęła się dokładnie w 1520 roku i trwała pięćdziesiąt lat. To przepiękny budynek, w którym obecnie mieści się Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego.

13. Dworek Goethego

Ze względu na historyczne walory warto również wybrać się do Dworku Goethego. Obecnie na parterze tego uroczego budynku mieści się restauracja. Trzeba jednak dodać, że to budynek pochodzący z XVIII wieku, a dokładnie w 1790 na dwa dni zatrzymał się tutaj mistrz  Johann Wolfgang von Goethe. Gościem był nieco później również Julian Ursyn Niemcewicz. Przed budynkiem znajduje się słynny pomnik w kształcie kałamarza, który nawiązuje do pisarzy odwiedzających to miejsce na przestrzeni wieków.

4/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić