Jezioro Chechło-Nakło – Atrakcje i Ciekawostki

jezioro nakło-chechło
foto – Autorstwa Piotr Błaszczyk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16773923

Jezioro Chechło-Nakło to sztuczny zbiornik wodny znajdujący się w województwie śląskim. Jest to jeden z niewielu zalewów tego typu w powiecie tarnogórskim, dlatego w okresie letnim przyciąga sporo mieszkańców okolic i nie tylko.

Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje warto zobaczyć w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w tym miejscu wydobywano piasek. W 1968 roku pozyskiwanie piasku w tym miejscu zostało zakończone, a po jakimś czasie wyrobisko zalano wodą.

2. Chechło-Nakło to bezodpływowe jezioro o powierzchni przekraczającej 90 hektarów. Głębokość maksymalna nie przekracza czterech metrów, a woda, która wyparowuje, jest uzupełniana przez opady oraz cztery podziemne źródła.

3. Jezioro Chechło-Nakło to raj dla miłośników sportów wodnych. Znajdują się tutaj liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby na miejscu korzystać z kajaków, rowerków wodnych i łodzi.

4. Okolice jeziora są wyjątkowo malownicze i z pewnością spodobają się wielbicielom aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Znajdują się tutaj zarówno atrakcyjne ścieżki dla pieszych, jak i trasy rowerowe. Wokół jeziora wiedzie asfaltowa droga, ale okalają ją lasy sosnowe i mieszane.

5. W pobliżu jeziora Chechło-Nakło przebiega trasa Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, która prowadzi z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. W okresie letnim wąskotorówki są bardzo popularnym środkiem komunikacji w przypadku Ślązaków zmierzających nad zalew.

6. W pobliskim Świerklańcu znajduje się zabytkowy park, który założono w drugiej połowie XVIII wieku. Park ma powierzchnię przekraczającą nieco 180 hektarów i do końca drugiej wojny światowej pozostawał w rękach rodu Henckel von Donnersmarck. Na jego terenie znajdował się kompleks pałacowy “Mały Wersal”, jednak został zniszczony wskutek działań wojennych w 1945 roku.

7. Kościół Dobrego Pasterza w Świerklańcu został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Jest wybudowany w stylu neogotyckim, a w jego północnej części wybudowano mauzoleum książąt Henckel von Donnersmarck. Zostało ono splądrowane w 1945 roku, ale do dziś przetrwała tutaj płaskorzeźba “Złożenie do grobu”.

8. Pałac Kawalera w Świerklancu został wybudowany na początku XX wieku i reprezentuje francuski neobarok. Rezydencja została wybudowana specjalnie dla Wilhelma II, który przyjeżdżał tutaj na polowania. Obecnie mieszczą się tutaj hotel oraz stylowa restauracja, które przenoszą gości w czasie do poprzedniej epoki.

9. Zabytkowa Kopalnia Srebra w pobliskich Tarnowskich Górach jest jedyną kopalnią w Polsce z podziemnymi trasami turystycznymi, w której można zobaczyć dawną kopalnię kruszców srebrnonośnych. Kopalnia ta jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w tutejszym sklepie można kupić czekoladę z płatkami srebra.

10. Sztolnia Czarnego Pstrąga to mający sześćset metrów fragment  Głębokiej Sztolni “Fryferyk”, która powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Wycieczka odbywa się łodziami i stanowi wielką atrakcję, a podczas zwiedzania turyści mają okazję poznać niesamowitą historię okolic.

11. Park Wodny i Centrum Wellness w Tarnowskich Górach to alternatywa na pochmurne dni. Znajdują się tutaj baseny rekreacyjne, igloo, basen z przeciwprądami, wir i basen zewnętrzny. Na miejscu można również skorzystać z jacuzzi, kąpieli solankowych i wielu zabiegów relaksujących.

12. Zamek w Starych Tarnowicach został wybudowany w XVI wieku i był pierwszą siedzibą rycerską w tej dzielnicy Tarnowskich Gór. Po remoncie zamku i jego otoczenia ze stodołą i oranżerią w 2011 roku zamek został udostępniony turystom. Tuż obok znajduje się znakomita restauracja serwująca popularne potrawy kuchni śląskiej i nie tylko.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić