Bobolice to niewielka miejscowość, która położona jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Należy do jednego z punktów Szlaku Orlich Gniazd – wyjątkowej trasy, która obejmuje zabytkowe zamki lub ich ruiny ulokowane na stromych skałach.
Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach wybudowany został w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, który widział w nim szansę na obronę Małopolski przed najazdami wojsk czeskich. Przez wieku zamek przechodził w posiadanie różnych książąt, magnatów i rodów szlacheckich. W XVII wieku dwukrotnie został poważnie uszkodzony: najpierw przez wojska Maksymiliana II Habsburga, a po krótkim czasie przez najazd wojsk szwedzkich. W kolejnych latach zamek podupadł na tyle, że – jak głoszą podania – gdy król Jan III Sobieski chciał zatrzymać się w nim na odpoczynek w drodze do Wiednia, musiał spędzić noc wraz ze swoimi wojskami w namiotach.
Podczas II wojny światowej większa część murów została rozebrana. Odbudowa zamku udała się dopiero na przełomie XX i XXI wieku za sprawą prywatnego inwestora. Dzięki pracy archeologów i historyków udało się odtworzyć prawdopodobny wygląd zamku z XVI wieku.
Zamek wznosi się na skalistym wzgórzu, otoczony jest suchą fosą z mostem. Obecnie można zwiedzać go z przewodnikiem, a w środku stworzone zostały również pokoje hotelowe i restauracja.
Atrakcje w okolicach Bobolic
Bobolice, z racji swojego ulokowania, są świetną bazą wypadową w inne części Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Warto udać się do Złotego Potoku oddalonego o 15 kilometrów, gdzie możemy podziwiać piękny, klasycystyczny Pałac Raczyńskich, udać się do Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego oraz przemierzyć szlak Rezerwatu Parkowe z wyjątkowymi formacjami skalnymi, takimi jak Diabelskie Mosty i Brama Twardowskiego.
W niewielkiej odległości położone jest inne ciekawe miasto – Żarki. W nim zwiedzić możemy Muzeum Dawnych Rzemiosł, gdzie dodatkowo znajduje się wystawa poświęcona starym zabawkom.
Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka Jurajski Szlak Rowerowy oraz niezliczone szlaki piesze. We wrześniu w wielu jurajskich miejscowościach odbywa się Juromania – święto związane z lokalną kulturą, doskonałą kuchnią oraz pokazami rycerskimi.