Muzeum Ognia Żory

Muzeum Ognia Żory
foto – Autorstwa Kamil Czainski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=96153924

Muzeum Ognia w Żorach to miejsce wyjątkowe pod każdym względem. Całość ekspozycji dotyczy właśnie tego niebezpiecznego żywiołu. Trudno dziwić się, że muzeum to powstało właśnie w Żorach – w końcu sama nazwa wzięła się od żaru, a w zasadzie od wypalanych terenów, które następnie były zasiedlane.

Żory to duże miasto przy tzw. Wiślance – drodze łączącej Katowice z Ustroniem i Wisłą. Przez wiele lat turyści wybierający się w Beskid Śląski przejeżdżali przez to miasto bez zatrzymywania się na jego terenie. Od pewnego czasu popularność Żor zwiększa się, co jest zasługą nowych atrakcji. Jedną z nich jest właśnie Muzeum Ognia. Co warto o nim wiedzieć?

1. Położenie Muzeum Ognia

Muzeum Ognia mieści się przy ulicy Katowickiej. Osoby zmotoryzowane mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu, który znajduje się tuż przy muzeum.

2. Dostępność dla zwiedzających

Muzeum można zwiedzać codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach:

– od wtorku do piątku od 9:00 do 16:00;

– w soboty i niedziele od 10:00 do 17:00.

Zwiedzanie całego obiektu i przeprowadzenie wszystkich doświadczeń zajmuje około 2 godzin.

3. Żorek

Maskotką muzeum jest Żorek, który pojawił się w 2000 roku. Maskotka ta kształtem przypomina płomień, co jest nawiązaniem do historii miasta i nękających go często pożarów.

4. Gmach Muzeum Ognia

Gmach Muzeum Ognia zaprojektowany został Barbarę i Oskara Grąbczewskich. Ma on kształt płomienia, dzięki czemu już z daleka przyciąga uwagę. Budynek ten był nominowany do wielu nagród, m.in. do konkursu 7 nowych Cudów Polski National Geographic.

5. Historia Muzeum Ognia

Muzeum Ognia działa od grudnia 2014 roku, a jego multimedialne wystawy pozwalają lepiej poznać tak ważny żywioł, jakim jest ogień. Sporo miejsca poświęcono tu pożarom, które dawniej często nękały mieszkańców miasta, oraz sposobom gaszenia pożarów.

6. Warsztaty i imprezy

W Muzeum Ognia można organizować wiele ciekawych wydarzeń i warsztatów, wielkim powodzeniem cieszą się tu również przyjęcia urodzinowe dla dzieci. W obiekcie organizowane są również cykliczne wydarzenia dla dzieci i młodzieży, takie jak mikołajki, zimowy bal karnawałowy czy dzień dziecka.

Muzeum dysponuje też nowoczesną salą, dzięki czemu lokali przedsiębiorcy chętnie organizują tu konferencje i spotkania branżowe.

7. Ekspozycje muzealne

Z żarem spotykamy się już przed fasadą budynku: jego kształt i kolor nawiązują do płonącego ognia. W środku możemy wykonać aż 85 różnych eksperymentów, spróbujemy zapalić znicz olimpijski oraz sprawdzimy w jaki sposób zagotować wodę w temperaturze pokojowej.

Niezwykła ekspozycja skupia się na historii i znaczeniu wynalezieniu ognia przez ludzkość.

W muzeum znajduje się pięć stref tematycznych. Pierwsza z nich dotyczy okiełznania kapryśnego żywiołu przez człowieka w czasach prehistorycznych i oferuje możliwość spróbowania swoich sił w rozpalaniu ogniska przy pomocy krzesiwa lub promieni słonecznych.

Druga ekspozycja pokazuje jakie znaczenie miał ogień w rozwoju ludzkości oraz przedstawia metody gaszenia pożarów w różnych epokach. W kolejnych dwóch strefach znajdziemy stanowiska doświadczalne, a nawet będziemy mieć okazję przejścia przez prawdziwą (choć nie do końca gorącą) ścianę ognia.

Jedna z ekspozycji poświęcona jest również obecności i znaczeniu żywiołu w różnych kulturach oraz jego mistycznej i oczyszczającej mocy w wierzeniach i legendach.

3.9/5 - (36 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić