Muzeum Ognia Żory

Muzeum Ognia Żory
foto – Autorstwa Kamil Czainski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=96153924

Muzeum Ognia w Żorach to miejsce wyjątkowe pod każdym względem. Całość ekspozycji dotyczy właśnie tego niebezpiecznego żywiołu. Trudno dziwić się, że muzeum to powstało właśnie w Żorach – w końcu sama nazwa wzięła się od żaru, a w zasadzie od wypalanych terenów, które następnie były zasiedlane.

Ekspozycje muzealne

Z żarem spotykamy się już przed fasadą budynku: jego kształt i kolor nawiązują do płonącego ognia. W środku możemy wykonać aż 85 różnych eksperymentów, spróbujemy zapalić znicz olimpijski oraz sprawdzimy w jaki sposób zagotować wodę w temperaturze pokojowej. Niezwykła ekspozycja skupia się na historii i znaczeniu wynalezieniu ognia przez ludzkość.
W muzeum znajduje się pięć stref tematycznych. Pierwsza z nich dotyczy okiełznania kapryśnego żywiołu przez człowieka w czasach prehistorycznych i oferuje możliwość spróbowania swoich sił w rozpalaniu ogniska przy pomocy krzesiwa lub promieni słonecznych. Druga ekspozycja pokazuje jakie znaczenie miał ogień w rozwoju ludzkości oraz przedstawia metody gaszenia pożarów w różnych epokach. W kolejnych dwóch strefach znajdziemy stanowiska doświadczalne, a nawet będziemy mieć okazję przejścia przez prawdziwą (choć nie do końca gorącą) ścianę ognia. Jedna z ekspozycji poświęcona jest również obecności i znaczeniu żywiołu w różnych kulturach oraz jego mistycznej i oczyszczającej mocy w wierzeniach i legendach.

Dodatkowe atrakcje

Muzeum oferuje organizację urodzin, podczas których najmłodsi znajdują się pod opieką wykwalifikowanych animatorów. Oferowane są poczęstunki, zabawy, gry oraz warsztaty tematyczne o charakterze edukacyjnym i doświadczalnym. W obiekcie organizowane są również cykliczne wydarzenia dla dzieci i młodzieży, takie jak mikołajki, zimowy bal karnawałowy czy dzień dziecka.

Informacje praktyczne:

Muzeum Ognia znajduje się przy ulicy Katowickiej 3. Zwiedzanie całego obiektu i przeprowadzenie wszystkich doświadczeń zajmuje około 2 godzin. Muzeum otwarte jest od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 16:00 oraz w weekendy od 10:00 do 17:00. Bilety zakupimy w cenie 16zł (bilet normalny) i 12zł (bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży do lat 18, emerytów i rencistów). Dzieci do lat 3 mogą wejść do muzeum bezpłatnie. Dodatkowym atutem obiektu jest przystosowanie ekspozycji i trasy zwiedzania do potrzeb osób niepełnosprawnych.

4.1/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić