Zamek w Sztumie

Zamek w Sztumie to zamek krzyżacki, pochodzący z czasów średniowiecza, który znajduje się w woj. pomorskim w mieście Sztum. Jest to budowla, która pochodzi z XIV w., a za jej styl uznaje się styl gotycki. Kiedyś zamek ten pełnił funkcję siedziby wójta zakonnego, jak również rezydencji wielkiego mistrza, zakonnych gości oraz innych dostojników, którzy należeli do zakonu. Budowla zbudowana została na planie wielokąta oraz posiada trzy wieże.

Po bitwie pod Grunwaldem znalazł się we władaniu polskim, choć potem wkrótce z powrotem wrócił do rąk krzyżackich. Wtedy to zniszczona została największa wieża tego zamku. Zamek wielokrotnie przechodził z rąk polskich do rąk krzyżackich i na odwrót, jak np. podczas wojny trzynastoletniej, po pokoju toruńskim. Z historią tego zamku wiążą się również oczywiście wojny ze Szwecją. W XVII w. zamek doznał więc wielu zniszczeń i grabieży, a następnie jego stan coraz bardziej się pogarszał. Po I rozbiorze Polski zamek ten trafił we władanie wojsk Pruskich. Następnie był on zmieniony, np. jedna z wież tego zamku została rozebrana. Rozebrano też m. in. budynki gospodarcze, skrzydło zachodnie, czy też część murów. Fosa, która kiedyś otaczała zamek, została osuszona i ponownie przerobiona na użytek tamtejszych władz. Na ich potrzebę, przede wszystkim przez wzgląd na potrzeby budynków dla sądu, przebudowano skrzydło, znajdujące się od strony południa. Następnie sąd przeniesiony był do skrzydła znajdującego się po stronie wschodniej.

Zainteresowanie tym zamkiem, zwłaszcza pod względem badań architektonicznych, zaczęło mieć miejsce w latach 60. XIX w. Na podstawie tych badań powstały pierwsze opracowania. W 2 poł. lat 60. XIX w. przebudowane zostało też skrzydło leżące po stronie południowej. natomiast po stronie północno-wschodniej utworzone zostały budynki dla sądu i prokuratury, a także więzienia i mieszkania dla urzędników. Od strony skrzydła, które znajdowało się po wschodniej stronie, elewacje zyskały nowe formy, a ich styl ocenia się jako neogotyk. Przełom XIX i XX w. to czas, w którym powstawały m. in. wolnostojący dom mieszkalny przeznaczony dla kierownictwa sądu i jego pracowników. W skrzydle, które znajdowało się od strony południowej natomiast, powstał przytułek dla sierot, który zainicjowany i prowadzony był przez siostry Katarzynki z miejscowości Braniewo.

Po okresie II wojny światowej na tym zamku funkcjonował sąd powiatowy, jak również prokuratura. Od lat 70. XX w. natomiast utworzono i powołano tu do działania Muzeum Powiśla, natomiast w latach 90. XX w. znajdowało się tu Sztumskie Centrum Kultury. Parę lat temu, na przełomie roku 2017 i roku 2018 zamek ten stał się siedzibą oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku.

Jest to budowla, która zalicza się do wielu zabytków architektury obronnej i stanowi świetną propozycję dla wszystkich tych, którzy lubią odwiedzać i poznawać różne aspekty tego typu budowli. Jest to dobra opcja również dla zwolenników historii, zwłaszcza tej, która powiązana jest z Zakonem Krzyżackim i jego stosunkami z Polską. To z pewnością dobra okazja do tego, by przenieść się do tych czasów, co na pewno będzie ułatwione przez charakter tej budowli, której wygląd jest bardzo typowy dla architektury tamtych lat. Można wybrać się tam samemu lub z rodziną, można zwiedzać ten zabytek samodzielnie lub też odwiedzić znajdujące się tam muzeum.

4.9/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić