Jednym z najmłodszych polskich miast jest Gdynia. W czasie 20 lecia międzywojennego, mała osada położona na północ od Sopotu i Gdańska w krótkim czasie przemieniła się w duży port. Budowa portu spowodowała też budowanie nowego miasta. Gdynia w szybkim czasie stała się dużym portowym miastem.
Kiedy we współczesnych czasach miasto powstaje od podstaw, trudno jest w nim szukać poważnych wielowiekowych zabytków. Choć od powstania miasta upłynęło już bez mała 100 lat to niektóre budowle śmiało można zaliczać już do zabytkowych. Jeśli w mieście nie ma zbyt wielu zabytków turyści muszą się zadowolić tym co jest. A jest w Gdyni parę miejsc zasługujących na uwagę. Bez cienia wątpliwości Kamienna Góra jest jednym z takich miejsc.
Kamienna Góra w Gdyni
Jest jedną z najmniejszych dzielnic Gdyni. Nazwa pochodzi od morenowego wzgórza na którym położona jest dzielnica. Usytuowanie terenu wpływa na niezwykłą atrakcyjność tej dzielnicy, zaliczając ją automatycznie do jednej z najbardziej prestiżowych i luksusowych dzielnic miasta. W obrębie tej dzielnicy usytuowane są największe atrakcje takie jak: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Bulwar Nadmorski, Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich, kolej linowo-terenowa i wiele innych.
Kolej Linowo Terenowa na Kamienną Górę
Najwyższym punktem Gdyni, a zarazem dzielnicy Kamienna Góra jest morenowe wzgórze wznoszące się na wysokość 52 metrów nad poziom morza.
W 2015 roku działając w ramach programu JESSICA uruchomiono kolej linowo-terenową na szczyt wzgórza. Program JESSICA obejmuje wsparcie pomocowe trwałych inwestycji w obrębie miast. Program jest Unijną inicjatywą o charakterze ciągłym, pozwalającym na finansowe wsparcie realizowanych inwestycji. Kolejka w Gdyni jest jednym z elementów tego programu realizowanego w mieście.
Kolejka gdyńska porusza się po liczącym 115 metrów długości torze. Wyposażona jest w jeden wagonik. W wagoniku może przebywać 12 pasażerów stojących. Możliwe jest także pokonanie tej trasy na siedząco, wówczas dostępnych jest 8 miejsc siedzących. Kolejka przystosowana jest do obsługi osób niepełnosprawnych. Obsługę kolejki sprawuje ochroniarz poruszający się wraz z pasażerami wewnątrz wagonika. Kolejka kursuje codziennie w godzinach 10-22.
Dolna stacja znajduje się na Placu Grunwaldzkim w okolicach Teatru Muzycznego.
Na szczycie wzgórza zbudowany został taras widokowy. Stojąc na tarasie podziwiać można widoki rozpościerające się na Zatokę Gdańską, port gdyński, Skwer Kościuszki. Znajduje się tu również bardzo charakterystyczny krzyż. Jest on często uwidaczniany na pocztówka prezentujących miasto.