Pałac w Sorkwitach 🗺️

foto by Bartek101 / Wikipedia

Pałac zlokalizowany jest 12 km od Mrągowa, jednego z bardziej popularnych miast wśród turystów. Dokładniej możemy znaleźć go na przesmyku między jeziorami Gielądzkim i Lampackim.

To właśnie oni włożyli wiele pracy i pieniędzy w jego rozbudowę. To właśnie oni stworzyli w miejscu wartowni piękny pałac z czerwonych cegieł, zaś w okolicy jeziora Lampackiego stworzono winnicę oraz liczne alejki ogrodowe, które nadały temu miejscu jeszcze większy urok. Duże znaczenie pałac miał również w czasie I Wojny Światowej, gdyż stacjonowały w nim wojska Rosyjskie. Niestety w tym okresie pałac został zniszczony ze względu na pożar – uszkodzone zostały wszystkie wnętrza, meble i malowidła – pozostały tylko gołe ściany budynku. Udało się jednak odbudować pałac zgodnie z pierwowzorem. Po drugiej wojnie światowej miejsce to pełniło funkcje użytkowe – stworzono tu między innymi przedszkole, obecnie zostało przejęte przez osobę prywatną, która dba o walory estetyczne tego miejsca.
Jeśli chodzi o samą architekturę to budynek został stworzony w stylu neogotyckim. Wizualnie możemy ocenić go jako wiele brył geometrycznych złożonych w jedną całość. Pałac bogato zdobiony jest różnego typu wieżami oraz sterczynami. Od strony północno-zachodniej w budynku wyróżnia się wartownia, w której obecnie mieści się restauracja. Odwiedzając to miejsca warto również odwiedzić piękny park krajobrazowy, który otacza cały kompleks budynków.
Jest to miejsce, które warto odwiedzić szczególnie w okresie wiosenno-letnim, ponieważ otaczająca je przyroda jest wtedy najbardziej urokliwa. Pałac w Sorkwitach jest świetną atrakcją dla całych rodzin, które cenią zdobycze naszej kultury, głownie te architektoniczne. Odwiedzając to miejsce mamy szansę zobaczyć naprawdę piękny budynek w stylu neogotyckim oraz poznać bliżej jego historię. Wiele osób wybierając się do wsi Sorkwity spędza miłe popołudnie w parku krajobrazowym, w którym znaleźć można wiele ciekawych gatunków drzew i roślin.
Według nas wyjeżdżając na Mazury, szczególnie w okolice Mrągowa naprawdę warto znaleźć kilka godzin na odwiedzenie wsi Sorkwity. Można spędzić tu dzień na łonie natury podziwiając przy tym piękne budowle w ciekawym stylu. Dodatkowo istnieje możliwość zjedzenia pysznego posiłku w restauracji zlokalizowane w wartowni pałacu. Możecie również zaplanować wspólny piknik w parku co będzie dodatkową atrakcją dla was i dla waszych dzieci. Warto oderwać się od pływania i plażowania, które dominuje wśród turystów odwiedzających Mazury.
Wyjeżdżając na mazury musimy pamiętać o tym jak wiele do zaoferowania ma dla nas ta okolica. Posiada ona wiele zabytków ciekawych pod względem historycznym, dlatego znajdźmy czas również na poszerzanie naszej wiedzy i podziwianie zdobyczy naszej kultury. Podróżując w okolice wsi Sorkwity warto znaleźć kilka godzin na wspólne zwiedzenie tego pałacu oraz zespołu parkowego zlokalizowanego dookoła niego.

Adres:
Zamkowa 15
11-731 Sorkwity

4.7/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić