Władysławo Atrakcje 2024 🗺️ Co Warto Zwiedzić

fotografia – Pixabay

Władysławowo to niewielkie miasto w północnej części Pomorza Gdańskiego od północy graniczy z otwartym morzem, od południa zaś z wodami Zatoki Puckiej. Udając się na wschód dotrze się do wioski Chałupy, pierwszej miejscowości na Mierzei Helskiej. Od południowej strony rozpościera się piękna kraina zwana Kaszubami.

Podobnie jak większość miast na pomorskich ziemiach, również Władysławowo może pochwalić się wielowiekową metryczką.

Spoglądając na mapę można dojść do wniosku, że Władysławowo stanowi bramę wjazdową na Mierzeję Helska, zwaną potocznie Półwyspem Helskim. I tak właściwie jest, chcąc się dostać drogą lądową na Hel, trzeba przejechać przez Władysławowo.

Najlepsze Atrakcje we Władysławowie

1. Motylarnia Port Władysławowo

Zastanawiasz się nad ciekawymi sposobami spędzania wolnego czasu podczas urlopu czy rodzinnego wyjazdu? Motylarnia Władysławowo bez wątpienia znajduje się w gronie najwspanialszych wakacyjnych atrakcji na Półwyspie Helskim.

Rozrywka, jaką oferuje największa motylarnia w Polsce, ucieszy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W tym przepięknym miejscu możesz ujrzeć prawdziwe egzotyczne motyle ze wszystkich zakątków świata, zrobić im niezapomniane zdjęcia, gdyż okazy swobodnie latają po całym obiekcie !

Więcej informacji można znaleźć na motylarnia-wladyslawowo.pl

2. Plaża we Władysławowie

Idealne miejsce na upalne dni. Władysławowo jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich. Posiada aż pięć strzeżonych plaż, które chętnie wybierane są przez rodziny z dziećmi. Dodatkowo znajdują się tam takie atrakcje jak zjeżdżalnie czy wypożyczalnie wodnych sprzętów. Znajdzie się też coś dla miłośników adrenaliny i skuterów wodnych. Nie brakuje też punktów gastronomicznych, w których po całym dniu plażowania można się posilić.

3. Port Morski

W każdym nadmorskim mieście w którym jest port, stanowi on ciekawą atrakcję dla dorosłych i dla dzieci. Podobnie jest i we Władysławowie. Port jest głównie portem rybackim z wydzielonym miejscem dla jachtów morskich i łodzi motorowych. Z nabrzeży portowych odbywa się również obsługa morskiego ruchu turystycznego. Można tu „zaokrętować się” na statek pasażerski i odbyć morską wycieczkę po wodach Bałtyku. W porcie znajduje się też morskie przejście graniczne.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje we Władysławowie – gdzie warto zjeść będąc we Władysławowie ?


4. Dom Rybaka

Budowla wzniesiona w latach 50 XX wieku. W początkowych założeniach miał on spełniać funkcję hotelową dla rybaków. Dom Rybaka wzniesiony został jako 4 kondygnacyjny z 8 Piętrową wieżą. Współcześnie znajduje się w gestii urzędu miasta. Wieża została zamieniona na widokową z dwoma tarasami z których podziwiać można miasto i najbliższą okolicę. W wieży znalazło też swoją siedzibę prywatne Muzeum Motyli.

5. Dom Generała Hallera

drewniana willa zbudowana w 1922 roku stanowiąca letnią rezydencję generała Hallera i jego rodziny. Dziś jest w nim urządzone Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii.

6. Latarnia Morska Rozewie

Kilka kilometrów w kierunku na północ od miasta, znajduje się latarnia morska Rozewie. Właściwie to są tam dwie latarnie, obie zbudowane zostały w XVIII wieku. Kiedyś, kiedy dawały świetny znak, robiły to równocześnie i wyznaczały bardzo charakterystyczny punkt nawigacyjny. Obecnie działa tylko jedna i jest ona zarazem najwyższą latarnią morską polskiego wybrzeża o największym zasięgu światła.

7. Aleja Gwiazd Sportu

Ciekawa inicjatywa polegająca na upamiętnieniu największych gwiazd polskiego sportu. Upamiętnienia są zrobione w bardzo atrakcyjny sposób, są to odlane z brązu gwiazdy z nazwiskami sportowców. Gwiazdy są osadzone w granitowych blokach. Aleja znajduje się przed ośrodkiem sportowym w Cetniewie.

8. Tor Gokartowy

Największy tego typu tor w Polsce. Do dyspozycji są różnego rodzaju bolidy np. przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, dwuosobowe dla małych dzieci i ich opiekunów. Tor jest całoroczny, również zimą można tam pojeździć na specjalnie przygotowanych lodowych trasach.

9. Lunapark Sowiński

Lunapark potocznie nazywany wesołym miasteczkiem na stałe wpisał się w krajobraz Władysławowa. Bardzo ciekawe miejsce i moc wrażeń nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych. Jedną z najciekawszych atrakcji jest „Tafjun” – klasyczna i zarazem najwyższa kolejka górska w Polsce. Nie zabraknie też ekstremalnych przeżyć. W tym celu należy się udać do takich atrakcji jak Condor, Booster i Extreme. Dla miłośników wspinaczki przygotowano park linowy a lubiący wodę mogą się wybrać na wodną przejażdżkę łabędziami.

10. Ocean Park

Ocean Park gwarantuje świetną zabawę połączoną z edukacją. Przechadzając się możemy podziwiać zwierzęta w skali 1:1 jednocześnie poznając ich podwodne życie. Najlepiej zwiedzać park z przewodnikiem, który ciekawie opowiada wplatając różnego rodzaju historyjki. Na terenie parku znajduje się też Wioska Rybacka i Papugarnia, a także największy na Pomorzu plac zabaw. Zwolenników TikToka na pewno zainteresuje cykl spotkań zatytułowany TikShow, mający na celu warsztaty z tańca i nagrywania tych popularnych filmików.

11. Park Ewolucji w Sławutówku

Na powierzchni 10 hektarów zbudowano tematyczny park, w którym dominującą rolę zajmuje ukazanie czasów, kiedy po Ziemi spacerowały monstrualnych wielkości i kształtów stworzenia.
W miejscu tym połączono zabawę z przekazywaniem wiedzy o stworzeniach żyjących na ziemi miliony lat temu. W celu lepszego poznania życia tych stworzeń odtworzono je w swoich naturalnych wielkościach przyjmując skalę 1:1

12. Groty w Mechowie

Imponująca jaskinia z piaskowca wykonana przez samą naturę i upiększona przez człowieka. Jest to jeden z cenniejszych zabytków znajdujących się na Pomorzu. Długość korytarzy wynosi 61 metrów, niestety tylko niewielka część tej jaskini udostępniona jest dla zwiedzających. Jednak wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa odwiedzających, niektóre przejścia są zagrożone zawaleniem. Można zauważyć, że w niektórych miejsca piaskowiec zabarwiony jest na czerwono, dzieje się tak dzięki rozpuszczonym związkom żelaza w wodzie.

13. Osada Średniowieczna Sławutowo

Na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej w okolicach Pucka znajduje się miejscowość Sławutowo a w niej Osada Średniowieczna. Jest to rekonstrukcja osady z przełomu IX-X wieku. Miejsca takie jak te ukazują nam dawne życie i to jak w tamtych czasach rozwinięte było rzemiosło. W osadzie można zwiedzać chaty w towarzystwie piekarza, zielarza, garncarza czy tkaczki. Odbywają się tam zajęcia edukacyjne zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Na terenie obiektu możliwa jest organizacja pikników czy imprez firmowych.

14. Labirynt w Polu Kukurydzy w Swarzewie

W Swarzewie niedaleko Władysławowa powstał ogromny park rozrywki w polu kukurydzy. Co roku przyciąga masę turystów zwłaszcza w okresie letnim kiedy organizowane są imprezy pt. „Nocne błądzenie w Polu Kukurydzy”. Atrakcja urozmaicona jest o dreszczyk emocji i ucharakteryzowanych ludzi, którzy mają na celu straszyć błądzących. Genialny pomysł na przyciągnięcie turystów. Na wejście dostaje się mapkę, na której zaznaczone są punkty orientacyjne. Po drodze można natrafić na samolot czy UFO.

15. Atrakcje w okolicy Władysławowa

W najbliższej okolicy warto wybrać się do następujących miejscowości.

Hel – warto zobaczyć Latarnię Morską oraz Fokarium.

Puck – jedną z większych atrakcji jest molo wychodzące na Zatokę Pucką.

Jastarnia – miejscowość na Mierzei Helskiej, z jednej strony otoczone morze. Z drugiej zaś, Zatoką Pucką.

Władysławowo – krótko historycznie

Pierwsze oznaki osiadłego trybu życia na tych terenach sięgają młodszej epoki kamienia czyli jakieś 4 tysiące lat p.n.e.

W czasach trochę bardziej nam bliższych, pierwsze wzmianki w różnych dokumentach potwierdzają istnienie osady rybackiej pochodzą z czasów między XIII-XIV wiekiem. W zapiskach z 1284 roku osada oznaczona jest jako Wielka Wieś, która to nazwa przetrwała aż do roku 1938 kiedy to dokonano uroczystego otwarcia nowo zbudowanego portu rybackiego nazwanego Władysławowo.

W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć że od czasu I rozbioru Polski w 1772 roku aż do 1918 roku wioska Wielka Wieś była w rękach pruskich.

Początki nowego państwa polskiego to również początek wielkiego rozwoju Wielkiej Wsi, która zapoczątkowała powstanie rybackiego miasta Władysławowo. Prawa miejskie Władysławowo otrzymało dopiero w roku 1963.

4.2/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić