Puck 🏖️ Atrakcje 2024 – Co Warto Zobaczyć

puck

Puck to niewielka miejscowość zamieszkiwana przez około 11 000 mieszkańców. Swą popularność zawdzięcza położeniu nad Zatoką Pucką która jest częścią Zatoki Gdańskiej. Miejscowość często mijana jest przez turystów którzy zmierzają do Władysławowa, czy też dalej, aż na Hel.

 

1. Molo w Pucku

Najbardziej charakterystyczny obiekt w Pucku. Położony obok popularnego deptaku. Na Molo znajduje się restauracja w której warto zatrzymać się choćby na kawę, aby podziwiać z niej okolice mola czyli Zieloną Plażę, Port Jachtowy i wpływające i wypływające z niego stateczki, czy też samą Zatokę Pucką.

Puck - molo
Molo w Pucku
Puck - molo
Molo w Pucku
Puck - molo
Widok z mola na Puck

2. Zatoka Pucka

To niewątpliwie to jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie całego Pucka. Owa zatoka wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i wybierając się na spacer w to właśnie miejsce, można jednocześnie podziwiać tu niezwykle piękną roślinność i obecne tam bardzo często w licznym gronie zwierzęta. Jest to również doskonałe miejsce dla wszelkich pasjonatów sportów wodnych, zarówno dla tych, co go uprawiają, jak i również dla osób uwielbiających takie wyczyny podziwiać. To bezsprzecznie miejsce, które powinien zobaczyć każdy udający się do Pucka.

zatoka pucka
Widok na Zatokę Pucką z mola w Pucku

3. Rybacki Port ze słupkiem zaślubinowym

To kolejna z tych urokliwych atrakcji, jakich można oczekiwać w Pucku. To właśnie tutaj znajduje się legendarny już wręcz słupek, który upamiętnia niezwykłą uroczystość, jaką niewątpliwie były zaślubiny Polski z morzem. Będąc tutaj czuć ten niesamowity klimat bijący od tego historycznego miejsca, ale to również doskonały punkt widokowy, na którym można podziwiać całą okolicę, co szczególne wrażenie robi tuż przy zachodzącym słońcu.

Puck - zaślubiny z morzem
Puck – zaślubiny z morzem
Puck - Pomnik zaślubin Polski z morzem
Pomnik zaślubin Polski z morzem
Puck - zaślubiny z morzem
100 lat zaślubin Polski z morzem
Puck - Port Rybacki
Puck – Port Rybacki
Puck - Port Rybacki
Puck – Port Rybacki
Puck - Port Rybacki
Informacja o reliktach portu rybackiego w Pucku

Czytaj także: Najlepsze restauracje w Puck – gdzie warto zjeść będąc w Puck ?


4. Plaża w Pucku

W zasadzie można przyjąć, że w Pucku są trzy plaże

  • Zielona plaża – znajduje się tuż obok mola
  • Plaża strzeżona – znajduje się na wschód od mola, jest to największa plaża w Pucku. Znajdują się tutaj wypożyczalnie sprzętu wodnego. Najchętniej wybierana przez turystów
  • Dzika plaża – oddalona od centrum turystycznego. Jest niewielka, mało oblegana. Jest tutaj taras widokowy.
Puck - plaża zielona
Tablica informacyjna przy Zielonej Plaża

5. Huta szkła PuckGlas

To doskonałe miejsce szczególnie dla najmłodszych. Dlaczego? Ponieważ to właśnie tam Ci najmłodsi mogą nauczyć się dmuchania szkła, jak i również mogą tam stworzyć swoje własne szklane dzieło, które co niezwykle istotne, mogą one zabrać następnie do domu na pamiątkę. Można tu również podziwiać elektryczne piece tej nowej generacji, jak i również szlifiernie obok, gdzie odbywa się proces dalszej obróbki.

6. Stary rynek z ratuszem i fontanną

To idealne miejsce, które w pełni oddaje klimat Pucka. Sam obecny tam rynek jest niezwykle stylowy pełny elegancji. Znajdująca się tam fontanna wyróżnia się faktem, że jest podświetlana i to właśnie, gdy jest ciemno, robi ona piorunujące wrażenie. Całości dopełnia zabytkowy ratusz, który zbudowano w 1865 roku w stylu neogotyckim. To właśnie w nim bardzo często organizowane są różnorakie wernisaże oraz kolekcjonerskie pokazy.

Puck - stary rynek

7. Gotycki Kościół św. Piotra i Pawła

To przepiękna budowla, która jest wręcz historyczna, gdyż wzniesiona została na przełomie czternastego i piętnastego wieku. Warto tu jednak zwrócić uwagę na niezwykły fakt, że posiada ona również relikty z wieku trzynastego. Sam kościół jest połączeniem wielu stylów, co tylko podkreśla jego fenomen i nadaje mu ogólnego niesamowitego wizualnego uroku. Każdy turysta, który przebywa na terenie Pucka, powinien odwiedzić to miejsce, by na własnej skórze przekonać się o magii tej budowli.

Puck - Kościół św. Piotra i Pawła
Kościół św. Piotra i Pawła
Puck - Kościół św. Piotra i Pawła
Kościół św. Piotra i Pawła
Puck - Kościół św. Piotra i Pawła
Kościół św. Piotra i Pawła widziany z portu rybackiego
Puck - Kościół św. Piotra i Pawła
Kościół św. Piotra i Pawła widziany od strony Portu Rybackiego

8. Muzeum Ziemi Puckiej

Wszystkie osoby, które pasjonują się wręcz historią i chcą, chociaż w małym stopniu zapoznać się z historią tego miasta, koniecznie powinni zajrzeć do tamtejszego Muzeum Ziemi Puckiej. To miejsce wielu wspaniałych eksponatów z dokładnym opisem, które ukazują te wszystkie lata, jakie upłynęły w Pucku, a także miejsce, gdzie można poznać historię rybaków i ich życie w tych dawnych czasach. Zdecydowanie trzeba sobie zarezerwować wiele wolnego czasu, gdyż odwiedzając to miejsce, szybko się go nie opuści, ponieważ zapewni ono niesamowite wrażenie i każdy poczuje się przez chwilę, jakby sam był mieszkańcem tych dawnych lat.

9. Deptak

Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich osób przebywających w Pucku jest tamtejszy deptak. Znajduje się przy nim obelisk poległych marynarzy, wspomniany wyżej pomnik zaślubin z morzem, jak i również niezwykle interesująca Kapitańska Tawerna. Fani sportu również nie będą zawiedzeni, gdyż przy deptaku znajduje się bardzo duża baza MOSIR-u.

10. Nadmorska ścieżka rowerowa

Dla fanów rowerowego spędzania swojego czasu niewątpliwą atrakcją jest znajdująca się tam nadmorska ścieżka rowerowa. To prawie 40 kilometrów trasy rowerowej wokół Zatoki Puckiej, która pełna jest magicznych widoków, które aż chce się podziwiać, pokonując tą dosyć sporą rowerową trasę.

Puck - szlaki rowerowe
szlaki rowerowe

12. Maszoperia – Smażalnia Ryb

Jeśli masz ochotę “na rybkę” zdecydowanie powinieneś zawitać tutaj. Jedna z najlepszych smażalni w całym Pucku. Do tego urokliwe urządzone wejście do tego przybytku.

Puck - smażalnia Ryb Maszoperia
Smażalnia Ryb Maszoperia

13. Park Kaszubski

Puck - Park Kaszubski
Park Kaszubski w Pucku
Puck - Park Kaszubski
Park Kaszubski w Pucku

14. Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych

W Pucku natrafić można na jeden z elementów Szlaku Historii Militarnej Kaszub Północnych.

“Puck niezdobyty jak Częstochowa w 1656 roku.”

Puck - Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych
Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych
Puck - Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych
Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych

15. Park Linowy “Koala”

To idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny. Znajduje się on w Parku Feliksa Nowowiejskiego bardzo blisko wejścia na molo. To doskonała opcja na sprawdzenie swoich umiejętności na utrzymanie równowagi, jak i również świetna opcja do przełamania swojego strachu oraz lęku wysokości. To wszystko odbywa się przy przepięknych widokach pobliskich terenów, co tylko potwierdza fakt, że zdecydowanie warto poświęcić swój czas na wizytę właśnie w tym miejscu.

16. Groty Mechowskie

To ciekawy pomnik przyrody nieożywionej, który powinien zobaczyć każdy. Znajduje się on niedaleko samego Pucka, we wsi Mechowo. Samo wejście robi niesamowite wrażenie, gdyż tworzą je ogromne filary, które przypominają stalagnaty o bajecznych wręcz kształtach. To nie tylko doskonałe miejsce dla wszystkich grotołazów, ale dla każdego turysty, gdyż owe widoki bezapelacyjnie będą im zapierać wdech w piersiach. Przez jakiś czas były one niedostępne z powodu zawalenia się części korytarzy, ale na szczęście obecnie są już w pełni dostępne dla wszystkich osób zwiedzających.

17. Rezerwat Przyrody Słone Łąki

Rezerwat Przyrody Słone Łąki znajduje się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego nad Zatoką Pucką. Istnieje od 1999 roku, chociaż z zamiarem jego stworzenia noszono się już w dwudziestoleciu międzywojennym. Jest to jedyne stanowisko jarnika solniskowego na Pomorzu Gdańskim, ale na miejscu znajduje się o wiele więcej rzadkich roślin. To miejsce, które od lat doceniają miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

18. Park Ewolucji w Sławutówku

Na powierzchni 10 hektarów zbudowano tematyczny park, w którym dominującą rolę zajmuje ukazanie czasów, kiedy po Ziemi spacerowały monstrualnych wielkości i kształtów stworzenia.
W miejscu tym połączono zabawę z przekazywaniem wiedzy o stworzeniach żyjących na ziemi miliony lat temu. W celu lepszego poznania życia tych stworzeń odtworzono je w swoich naturalnych wielkościach przyjmując skalę 1:1

19. Osada Średniowieczna Sławutowo

Na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej w okolicach Pucka znajduje się miejscowość Sławutowo a w niej Osada Średniowieczna. Jest to rekonstrukcja osady z przełomu IX-X wieku. Miejsca takie jak te ukazują nam dawne życie i to jak w tamtych czasach rozwinięte było rzemiosło. W osadzie można zwiedzać chaty w towarzystwie piekarza, zielarza, garncarza czy tkaczki. Odbywają się tam zajęcia edukacyjne zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Na terenie obiektu możliwa jest organizacja pikników czy imprez firmowych.

20. Labirynt w Polu Kukurydzy w Swarzewie

W Swarzewie niedaleko Władysławowa powstał ogromny park rozrywki w polu kukurydzy. Co roku przyciąga masę turystów zwłaszcza w okresie letnim kiedy organizowane są imprezy pt. „Nocne błądzenie w Polu Kukurydzy”. Atrakcja urozmaicona jest o dreszczyk emocji i ucharakteryzowanych ludzi, którzy mają na celu straszyć błądzących. Genialny pomysł na przyciągnięcie turystów. Na wejście dostaje się mapkę, na której zaznaczone są punkty orientacyjne. Po drodze można natrafić na samolot czy UFO.

Warto wiedzieć o Pucku

  • Puck to najstarszy słowiański port bałtycki

Podwodne stanowisko archeologiczne w zakolu Zatoki Puckiej z pozostałościami umocnień portowych i wrakami łodzi słowiańskich z VI-XIII w. obejmujące obszar ponad 12 ha należy do najważniejszych tego typu obiektów badawczych na świecie. Część wydobytych i zakonserwowanych eksponatów współtworzy ekspozycję w miejscowym Muzeum Ziemi Puckiej.

  • Puck jako miasto zostało założone aktem lokacji 16 listopada 1348 roku

Dokonał tego Wielki mistrz krzyżacki Henryk von Dusemera na podgrodziu kasztelańskiego grodu kaszubskich książąt gdańskich.

Pierwsza wzmianka w dokumencie księcia Świętopełka z 1220 r. dotyczy zamiany villa Puczk na wieś Starzyno na rzecz cystersów oliwskich

  • Puck był siedzibą krzyżackiego urzędu rybickiego

Było to pierwsze w tej części Pomorza “ministerstwo” zarządzające sprawami brzegów morskich pod względem bezpieczeństwa żeglugi ( m.in. nadzorował zapalanie latarni morskich), organizowania pomocy i dysponowania majątkiem rozbitków. Regulował również sprawy podatków od połowów ryb.

  • Puck w okresie wojny trzynastoletniej opowiedział się po stronie Rzeczypospolitej

W latach 1457-60 miasto było w zastawie wygnanego króla szwedzkiego Knutsona. W 1466 roku zostało ustanowione starostwo puckie.

  • Puck 24 lutego 1567 roku – król Zygmunt August ustanowił bazą okrętów wojennych

Funkcje komisarza Komisji Morskiej powierzył Janowi Kostce, staroście puckiemu. W latach 20. XVII w. w miejscowej stoczni budowano okręty wojenne m.in Żółty Lew, Król Dawid czy Pana Wodna.

  • Puck na przełomie XVI/XVII w. był portem królewskim kaprów

Kaprowie byli piratami w służbie królewskiej pod dowództwem trzech pokoleń Wejherów: Ernesta, Jana i Jakuba, którzy egzekwowali powinności celne i oddawanie honorów dla bandery Rzeczypospolitej wobec statków państw zaprzyjaźnionych oraz rabowali statki wrogów.

  • Puck pozostał niezdobyty w czasie “potopu szwedzkiego

Puck w dobie szwedzkiego “potopu” 1655/56 r. pozostał niezdobyty. Franciszkanin o. Grzegorz i kapitan Szczęsny Niewiarowski dowodzący obroną miasta udaremnili spisek, a ich czyn odnotowany w kronikach był inspiracja dla sztuki scenicznej wystawianej w XIX-XX w.

  • Puck w 1918 roku był jedynym polskim miastem portowym

Puck u progu odzyskania niepodległości w 1918 r. był jedynym polskim miastem portowym. Antoni Abraham, trybun ludowy zwany Królem Kaszubów, na konferencji pokojowej w Wersalu przedkładał wolę Pomorzan powrotu do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Dowódca frontu pomorskiego gen. Józef Haller Błękitny Generał dokonując objęcia garnizonu w Pucku 10 lutego 1920 r. w asyście licznych przedstawicieli władz państwowych zamanifestował powrót Rzeczypospolitej nad Bałtyk uroczystym aktem Zaślubin Polski z Morzem.

W tym dniu obradujący Sejm RP podejmował decyzje w sprawie budowy portu w Gdyni. W latach 1920-26 Puck był portem wojennym II Rzeczypospolitej i siedzibą dowództwa Marynarki Wojennej RP.

W okresie międzywojennym tutaj stacjonował Morski Dywizjon Lotniczy (powołany na infrastrukturze bazy lotnictwa niemieckiego, założonej w 1913 r.)

  • Puck od XIX w. był ważnym letniskiem…

… a połączenia statkiem parowym i koleją należały do awangardowych rozwiązań XIX/XX w.

W okresie międzywojennym odbywały się zawody kajakarskie i pływackie przy wzniesionym wówczas molu. Gen Mariusz Zaruski, kapitan promujący żeglarstwo, w latach 1927-28 był starostą morskim w Pucku. W latach 70/80 XX w. rozbudowane molo i nowoczesna marina są jednym z najatrakcyjniejszych na bałtyckim wybrzeżu miejscem uprawiania sportów wodnych z rozgrywanymi międzynarodowymi regatami Polskiego Związku Żeglarskiego.

  • Puck od lat 90. XX w. jest kuźnia siatkarzy polskiej kadry narodowej

Działalność szkoleniowa Międzyszkolnego Klubu KORAB należy do najprężniejszych w kraju. Doskonałe warunki treningowe w Pucku są wykorzystywane przez szkoleniowców różnorodnych dyscyplin sportowych, a boiska do siatkówki plażowej są najlepiej zorganizowanymi obiektami na polskim wybrzeżu.

* zdjęcie główne – Pixabay. Pozostałe zdjęcia podroztrwa.pl (kwiecień 2021)

4.2/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić