Gdańsk Jelitkowo 🗺️ Informacje i Ciekawostki

foto by Artur Andrzej / Wikipedia

Jelitkowo to część Gdańska położona pomiędzy Brzeźnem, a Sopotem. Wyjątkowe zlokalizowanie pomiędzy dwoma najstarszymi kąpieliskami tej części wybrzeża zobowiązuje. Nic więc dziwnego, że Jelitkowo posiada podobne walory rekreacyjne i może poszczyć się pięknymi i szerokimi plażami i czystymi i relatywnie ciepłymi jak na realia bałtyckie wodami zatoki Gdańskiej. Jelitkowo zbudzało zainteresowanie letników już w drugiej połowie XIX wieku, gdy miejsce to upodobali sobie miłośnicy nadmorskiego wypoczynku i morskich kąpieli.

Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku

Jak wiemy, że ówczesnych przekazów literackich Jelitkowo w owym czasie był wioską rybacką, w której charakterystycznym był widok wychodzących na plażę ludzi, którzy oczekiwali na powrót rybackich łódek. Byli wśród nich członkowie rodzin rybaków, ale także ubodzy oczekujący na to że rybacy podzielą się swoim połowem i uda im się otrzymać posiłek. W ciągu dnia jelitkowskie plaże odwiedzali amatorzy kąpieli, które w owym czasie uchodziły za rozrywkę dla osób reprezentujących wszystkie klasy społeczne.

Pierwsze większy przypływy letników w drugiej połowie XIX wieku spowodowały rozwój osady. W 1877 roku pojawiła się tu pierwsza gospoda. Letnicy mogli zatrzymać się w pokojach wynajmowanych, najczęściej przez rybaków w ich domach.
W źródłach z początku XX wieku możemy znaleźć informację o tym, że gmina Jelitkowo słynęła z czystego i wysokonasyconego jodem powietrza. Czyniło to ją miejscem idealnym dla zlokalizowania uzdrowiska nadmorskiego. W roku 1907 przyłączono Jelitkowo do Oliwy. Był to ważny moment w historii osady, ponieważ wiązał się z intensywnym czasem inwestycji i prac na terenie gminy. W tym celu powołano nawet w urzędzie dedykowaną temu zadaniu Dyrekcję ds. kąpieliska w Jelitkowie. W wyniku podejmowanych przez nią działań faktycznie doszło do powstania profesjonalnego kąpieliska z bogatą infrastrukturą. Zbudowano także Dom Zdrojowy. To również czas kiedy Jelitkowo mogło poszczycić się posiadaniem molo. Co prawda jak wiemy ze źródeł historycznych nie było ono zbyt reprezentacyjne. Stanowiło przedłużenie obecnej ulicy Błękitnej.
Molo nawet jeśli nie było cudem architektury to pełniło ważną funckję ponieważ to właśnie do niego przybijały statki wycieczkowe kursujące na trasie z Gdańskka do Sopotu.
Uroczyste otwarcie kąpieliska w Jelitkowie odbyło się w 1909 roku. Wówczas zmienił się także profil osób odwiedzających Jelitkowo. Korzystać z niego zaczęli głównie zamożni wczasowicze. Jelitkowo uchodziło wówczas za jedno z piękniejszych miejsc do kąpieli, chwalone było także za „zdrowe położenie” – jak to określano w reklamowych prospektach z początku XX wieku. Zdaniem autorów katalogów reklamowych Jelitkowskie widoki zasługiwały na miano jednych z najpiękniejszych na świecie.

Obecnie Jelitkowo jest jedną z tych gdańskich plaż, które można uznać za idealne miejsce na wszystkich tych, którzy cenią ciszę. Mimo usytuowania w mieście jelitkowska plaża zazwyczaj zdominowana jest przez rodziny z dziećmi i seniorów. Spokojny charakter okolicy dodatkowo podkreśla znajdujący się po sąsiedzku Park Jelitkowski. Na jego centralnym skwerku spragnieni lub głodni plażowicze znajdą lokale gastronomiczne.
Pomiędzy wejściami na plaże nr 72 i 73 coś dla siebie znajdą miłośnicy sportów plażowych. Boisko do siatkówki oraz zjeżdżalnie wodne można uznać za atrakcję zarówno dla najmłodszych, jak i dla nieco starszych. W 2010 roku plaża w Jelitowie po raz pierwszy otrzymała odznaczenie Błękitnej Flagi, co potwierdza wysokie standardy bezpieczeństwa i rozbudowaną infrastrukturę.

Oblicze Jelitkowa zmienia się po zmierzchu. Wówczas rusza tu życie towarzyskie, zabawy taneczne i spotkania w pubach i restauracjach.

3.9/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić