Jelitkowo jest jedną z tych dzielnic Gdańska, które świetnie radzą sobie jako letniska. W jaki sposób można spędzić tu czas? Jakie miejsca warto odwiedzić podczas pobytu w tej części Wybrzeża? Oto najważniejsze informacje o dzielnicy, której podczas wakacji w Gdańsku nie można pominąć.
1. Jelitkowo i jego miejsce na mapie Trójmiasta
Jelitkowo jest dzielnicą leżącą na północnym krańcu Gdańska, w miejscu, gdzie Potok Oliwski wpada do Zatoki Gdańskiej. Jelitkowo bezpośrednio sąsiaduje z Sopotem, a dokładniej z sopockim osiedlem Karlikowo, znaną z licznych domów wypoczynkowych, sanatoriów oraz jedynej w Sopocie przystani rybackiej.
2. Jak dotrzeć do Jelitkowa?
Do Jelitkowa z centrum Gdańska można dotrzeć następującymi środkami komunikacji miejskiej:
-autobus linii 117, 143 i 227,
-tramwaj linii 2, 6 oraz 8.
3. Historia Jelitkowa
Jelitkowo zaczęło rozwijać się w XV wieku. Początkowo była to rybacka osada, nad którą pieczę sprawowali cystersi z Oliwy. W XVI wieku powstał tu pierwszy młyn, a sto lat później — kuźnica stali i papiernia. Od połowy XIX wieku Jelitkowo zaczęło jednak zmieniać swój charakter i stopniowo przekształcać w nadbałtyckie letnisko. W okresie międzywojennym urlop w tym miejscu spędzało około 50 tysięcy osób rocznie. Do dziś ta gdańska dzielnica cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów marzących o wypoczynku w spokoju i spacerach po malowniczej okolicy.
4. Reinhold Kamerke
W dziejach Jelitkowa ważną rolę odegrał Reinhold Kamerke — właściciel miejscowego młyna oraz gospody. To z jego inicjatywy w 1893 roku powstało pierwsze kąpielisko w Jelitkowie. Stworzone z myślą o osobach starszych oraz ceniących wypoczynek w kameralnym otoczeniu, zapoczątkowało wielką karierę Jelitkowa jako nadmorskiego letniska.
5. Działalność uzdrowiskowa
Jelitkowo, które już w początkach XX wieku stało się jednym z ważniejszych kąpielisk nad Bałtykiem, słynęło z czystego, nasyconego jodem powietrza. Dzięki temu powstawały tu takie obiekty, jak Park Zdrojowy, molo i Dom Zdrojowy (dziś służący jako restauracja), który swą działalność rozpoczął w 1907 roku.
6. Skąd wzięła się nazwa dzielnicy?
Skąd wzięła się nazwa dzielnicy? Najprawdopodobniej pochodzi ona od założyciela osady i jej pierwszego właściciela, noszącego nazwisko Jelitko. Nazwa ta oficjalnie ustanowiona została w marcu 1949 roku. Wcześniej miejscowość ta znana była pod innymi nazwami, m.in.: Gletkowo, Glettkaw oraz Jelatkowo.
7. Potok Oliwski
Przez Jelitkowo przepływa Potok Oliwski, w dolnym odcinku często nazywany Potokiem Jelitkowskim lub Jelitkowską Strugą. Potok ten osiąga długość 9,5 km, dzięki czemu jest jednym z najważniejszych cieków wodnych przepływających przez teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Gdańsku 🗺️
8. Park Jelitkowski
Park Jelitkowski jest pozostałością dawnego Parku Zdrojowego. Założony w 1875 roku, może się pochwalić bliskością plaży, gęstą siecią spacerowych ścieżek oraz sporą ilością wiekowych drzew. Obecnie park ten traktowany jest jako część miejskiej plaży, a dokładniej jako jej spacerowe zaplecze.
9. Molo w Jelitkowie
W początkach XX wieku Jelitkowo posiadało własne molo — niezbyt reprezentacyjne, za to z powodzeniem wykorzystywane i przez kuracjuszy, i przez statki spacerowe kursujące między Gdańskiem a Spotem.
10. Smażalnia w Jelitkowie
„Kablox – Niesłynna Historia” to pierwszy album zespołu Kury, wydany w 1995 roku. Wśród utworów zamieszczonych na tej płycie znajduje się piosenka „Smażalnia w Jelitkowie“.
11. Zaplecze gastronomiczne
Jelitkowo może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem i sporą ilością obiektów gastronomicznych. Gdzie warto się wybrać? Do takich lokali, jak:
– B13 Restaurant&Bar, w którym postawiono na regionalne przysmaki oraz na tradycyjne dania kuchni śródziemnomorskiej w nowoczesnej odsłonie;
– Chilly Willy — popularny lokal specjalizujący się w kuchni meksykańskiej;
12. Zaplecze noclegowe
Jelitkowo przyciąga sporą liczbą miejsc noclegowych, w których można wynająć pokój lub komfortowo urządzony apartament. Na liście najpopularniejszych obiektów znajdują się m.in.:
-Hotel Mercure Gdańsk z krytym basenem, saunami i udogodnieniami dla rodzin z dziećmi;
-Prawdzic Resort & Wellness z basenami oraz tężniną;
-Apartamenty Sun & Snow Neptun Park Gdańsk;
-Przystanek Jelitkowo, chętnie odwiedzany przez rodziny marzące o wakacyjnych apartamentach;
-Dom Wypoczynkowy Rzemieślnik, znajdujący się tuż przy promenadzie łączącej Gdańsk z Sopotem.
13. Jelitkowo dla aktywnych
Okolice Jelitkowa można poznawać podczas dłuższych wycieczek pieszych lub rowerowych. Jednym z ciekawszych szlaków jest przebiegająca przez Jelitkowo ścieżka rowerowa, która łączy Sopot z Brzeźnem — kolejną dzielnicą Gdańska, która świetnie sprawdza się w roli kąpieliska. Osoby aktywne mogą tu również korzystać z kąpielisk, basenów i boisk (m.in. do siatkówki).
14. Plaża w Jelitkowie
Jelitkowo jest popularnym kąpieliskiem, a tutejsza plaża jest jedną z ciekawszych na terenie Wybrzeża Gdańskiego. Chętnie spędzają tu czas rodziny z dziećmi oraz osoby starsze, dla których spokój i przyjazna atmosfera są kwestiami bardzo ważnymi.
15. Błękitna Flaga
Kąpielisko morskie w Gdańsku Jelitkowie znane jest z troski o bezpieczeństwo letników oraz wysoki standard. Poświadcza to m.in. wyróżnienie w Programie Błękitna Flaga, które Jelitkowo po raz pierwszy otrzymało w 2010 roku.