Atrakcje Gdańsk 2024 🗺️ Co warto zobaczyć ?

fotografia – Pixabay

Większość Polaków słysząc Trójmiasto jednym tchem wypowiada Gdańsk, Sopot, Gdynia. Jest to duża metropolia w północnej Polsce położona nad Zatoką Gdańską. Głównym i zarazem największym miastem jest Gdańsk. Ważny ośrodek administracyjny będący równocześnie stolicą województwa pomorskiego. Gdańsk to także jedno z najstarszych miast w Polsce. Początki zapisane zostały po łacinie w „Żywocie świętego Wojciecha” z 999 roku. Za umowną datę powstania miasta przyjmuje się rok 997 w którym to odbyła się w Gdańsku wizyta biskupa Wojciecha.
W ponad 1000 letniej historii miasto znajdowało się w obrębie wpływów różnych ośrodków państwowych i administracyjnych. Bardzo duży wpływ na rozwój miasta miały ośrodki o rodowodzie germańskim. Pomimo burzliwych dziejów i różnych wpływów miasto nigdy nie wyrzekło się wolności i zawsze z tą wolnością było i jest kojarzone.
W Gdańsku rozpoczęła się II wojna i właśnie to miasto jako pierwsze stawiło opór niemieckiej machinie wojennej w walce o wolność. Wiele lat później Gdańsk również stanął w walce o wolność, to tu powstała „Solidarność”, która w konsekwencji doprowadziła do odrodzenia się nowej Polski.

Burzliwe dzieje i mieszanie się wielu kultur sprawia, że Gdańsk jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miastem. Zachęcając do odwiedzenia portowego ośrodka z wielowiekową historią, można zapoznać się z krótkim przewodnikiem po mieście.

Co warto zobaczyć w Gdańsku podczas weekendu

1. Stare Miasto

Często mylone jest z Głównym Miastem. Ciekawe miejsce dla osób lubiących przechadzać się miejskimi ulicami. Wbrew pozorom w rejonie Starego Miasta jest mało zabytków, niewątpliwie przyczyniła się do tego ostatnia wojna. Dla chcącego nic trudnego i z pewnością każdy nawet malkontent znajdzie na starym mieście obiekty warte zobaczenia, a można do nich zaliczyć np.:

– Zbudowany pod koniec XV wieku Ratusz Starego Miasta znajduje się w nim Nadbałtyckie Centrum Kultury. Przy okazji nie sposób pominąć pomnik Jana Heweliusza stojący przed gmachem ratuszowym.

– Wielki Młyn wybudowany w okresie średniowiecza młyn wodny napędzany wodą z Kanału Raduni. Zbudowany został na sztucznej wyspie nazywanej obecnie Wyspą Młyńską. W czasach swojego powstania zaliczany był do największych budowli przemysłowych Europy. Obecnie trwają w nim prace remontowo-adaptacyjne z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Bursztynu. W tą okolicę warto wybrać się po zmierzchu, ponieważ w sąsiedztwie Młyna uruchomiono fontannę z wielobarwną iluminacją. Zastosowany system cienkiego lustra wodnego sprawia niesamowite wrażenie kiedy odbijają się w nim okoliczne budowle.

– Budynek Poczty Polskiej – historyczny obiekt zasłyną w pierwszych godzinach II wojny w nim bohaterski opór przeciw niemieckim najeźdźcom stawiała garstka polskich listonoszy i pracowników poczty. Obecnie w budynku znajduje się muzeum Poczty Polskiej.

– Bazylika św. Brygidy – słynny kościół będący świątynią pierwszej Solidarności


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Gdańsku – gdzie warto zjeść będąc w Gdańsku ?


2. Główne Miasto

To w tym obszarze Gdańska znajdują się główne zabytki , które warto odwiedzić choćby krótko przebywając w mieście Neptuna.

Bazylika Mariacka – największy na świecie kościół zbudowany z cegły, od czasu swojego powstania w XIV wieku do dziś dzierży palmę pierwszeństwa. Jak przystało na tej klasy zabytek można w nim podziwiać ołtarz główny pochodzący z XVI wieku oraz liczne rzeźby i obrazy.

– Ratusz Głównego Miasta – zabytkowa budowla pochodząca z XIII wieku, podziwiając wnętrza zwłaszcza Salę Białą i Salę Czerwoną zobaczyć można ciekawe meble i obrazy.

Dwór Artusa – jedna z najsłynniejszych kamienic miasta, dawne miejsce spotkań bogatego kupiectwa gdańskiego, dziś mieści się w jego wnętrzach oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Przed budynkiem znajduje się słynna Fontanna Neptuna.

Długi Targ – plac i zarazem reprezentacyjna ulica Gdańska tworzony wraz z przedłużeniem ulicy Długiej. Miejsce to nazywane jest także Drogą Królewską. Nazwa nie jest przypadkowa w kamienicach tworzących to miejsce zatrzymywali się królowie polscy odwiedzający Gdańsk. Charakterystyczne kamienice gdańskiego mieszczaństwa tworzą niepowtarzalny urok tego miejsca.

Żuraw – symbol miasta, ze względu na swoją architekturę i historyczną role jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. Jest największym i najstarszym dźwigiem portowy średniowiecznej Europy. Dziś spełnia już inną rolę i został zaadoptowany na muzeum. Żuraw uległ znacznemu zniszczeniu podczas działań wojennych i w najbliższym czasie czeka go gruntowny remont.

3. Westerplatte

Westerplatte to słynna placówka polskiego wojska z okresu międzywojnia. Tu przez siedem dni garstka garnizonu wojskowego stawiała opór niemieckim agresorom. Na tym skrawku ziemi dziś stoi Pomnik Obrońców Westerplatte, zobaczyć również można pozostałości po budynkach stanowiących zabudowę wojskową z okresu międzywojennego. Niestety część budynków została wyburzona, jednak w planach jest utworzenie na tym terenie muzeum upamiętniającego jego obrońców.

4. Plaże w Gdańsku

Gdańsk to nie tylko zabytki i historyczne miejsca to także nadmorska plaża. Najsłynniejsza to plaża w Jelitkowie. Charakterystyczne dla tego miejsca jest bardzo drobny złocisty piasek rozprzestrzeniony na szerokiej czystej plaży. Wzdłuż plaży biegnie trasa rowerowa oraz deptak’

Drugim równie popularnym miejscem dla stęsknionych słonecznych kąpieli w morskiej bryzie jest plaża na Stogach.

Plaże w Gdańsku zaliczane są do najpiękniejszych plaż w Polsce.

Najmłodsza historia Gdańska

Gdańsk jest miejscem nierozerwalnie związanym z walką robotników o wolność i demokrację w okresie minionego systemu politycznego. To właśnie Gdańsk był areną głównych wydarzeń grudnia 1970 i sierpnia 1980 roku. To tu toczyły się główne wydarzenia doprowadzające w konsekwencji do zmian jakie zaszły w Polsce. Wszystko to można poznać zwiedzając Europejskie Centrum Solidarności. Centrum poświęcone jest ukazaniu walki opozycyjnej wobec władzy w okresie Polski Ludowej.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (46 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić