Plaża Stogi w Gdańsku 🗺️ Informacje i Ciekawostki

plaża stogi
foto – Autorstwa Paw3el (User:Paw3el) – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1177848

Gdańsk jest ciekawie położonym nadmorskim miastem. W obrębie granic administracyjnych miasta znajduje się wyspa nazywana Wyspą Portową lub Wyspą Stogi. Granicę wyspy wyznaczają wody Zatoki Gdańskiej, Martwej Wisły oraz Wisły Śmiałej. Na terenie wyspy oprócz typowej zabudowy miejskiej połączonej z portową występuje także pas wydm nadmorskich z typową nadmorską plażą. Komunikacja z wyspą możliwa jest dzięki dwu mostom drogowym oraz jednym mostem kolejowym i tunelem drogowym.

1. Plaża Stogi jest przez wielu uważana za najpiękniejszą plażę w Gdańsku. Zaliczana jest też do najpiękniejszych plaż w Polsce.

2. Ciekawą atrakcją Plaży Stogi jest miejsce wyznaczone dla zwolenników naturyzmu. Popularni „nudyści” mają wyznaczony dla siebie teren przy osiedlu Krakowiec, pomiędzy Stogami a Górkami Zachodnimi. Na plażę można dostać się wejściem nr 23.

Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku

3. W bliskim sąsiedztwie plaży usytuowane są parkingi samochodowe, pętla tramwajowa i autobusowa.

4. Na Plażę Stogi można również dostać się w „ekologiczny” sposób korzystając z roweru. Dojazd na samą plażę umożliwiają ścieżki rowerowe. Najwygodniejsza jest ta prowadząca wzdłuż linii tramwajowej. Tuż przed wejściami prowadzącymi na plażę znajdują się liczne specjalne stojaki do parkowania rowerów.

5. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy korzystający między innymi z nowoczesnego punktu jakim jest Obiekt Służb Ratunkowych, znajdujący się w administracji Gdańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

6. Kąpielisko w sezonie letnim jest otwarte codziennie w godzinach 9.30 do 17.30. Dyżury ratowników prowadzone są z wykorzystaniem trzech wieżyczek oraz niezbędnego sprzętu ratunkowego jakim jest między innymi szybka motorowa łódź ratunkowa oraz skuter wodny.

7. Plaża Stogi od kilku lat otrzymuje zaszczytne wyróżnienie przyznawane przez Międzynarodowy Program Błękitna Flaga uwzględniający wiele aspektów związanych z bezpieczeństwem plażowiczów i czystością wody.

8. Plażowicze korzystający z uroków słonecznych i wodnych kąpieli na Plaży Stogi mają do swojej dyspozycji prysznice, toalety, boiska do gry w piłkę siatkową i nożną. Znajdujące się na plaży automaty z wodą pitną zaspokoją pragnienie każdego chętnego. Niewątpliwie ciekawe jest również to, ze plażowicze mają dostęp do bezpłatnej sieci bezprzewodowej wi-fi.

9. Tuż przy plaży znajduje się jeden z największych portów przeładunkowych na Morzu Bałtyckim – Baltic Hub Container Terminal. Obsługuje jedne z największych kontenerowców świata, więc często wizytę na Stogach można połączyć z podziwianiem pływających kolosów.

10. Przy głównym wejściu na plażę, znajduje się restauracja otwarta przez cały rok, serwująca ciepłe dania.

3.8/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić