Zielona Brama w Gdańsku

Zielona Brama w Gdańsku
foto – Autorstwa Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76010926

Gdańsk jest miastem, który posiada bogate zaplecze historyczne. Możemy znaleźć tu naprawdę wiele zabytków, które przyciągają uwagę turystów pozwalając im zapoznać się bliżej z historią i architekturą dawnej Polski. Przykładem miejsc, które warto odwiedzić w Gdańsku jest Zielona Brama. Jest to prawdopodobnie najstarsza brama wodna znajdująca się w Gdańsku. Uznawana jest również za pierwszy w Gdańsku przykład manieryzmu niderlandzkiego, który stał się stylem dość charakterystycznym dla tego miasta. Nadał on mu wyjątkowego klimatu i charakteru.
Zielona Brama zbudowana została w latach 1564-1568. Początkowo jej górne piętro było miejscem, w którym mieszkańcy urządzali różnego typu festyny i biesiady. W podziemiach stała waga portowa. Wiek XIX wiązał się ze zmianą funkcji budynku – powstała tu bowiem siedziba Towarzystwa Przyrodniczego, a w późniejszych latach powstało Muzeum Przyrodnicze. W trakcie swojej historii Zielona Brama była kilkakrotnie przebudowywana, co niestety znacznie zmieniło jej oryginalny wygląd. Nadal jednak swoim wizerunkiem zachwyca ona turystów odwiedzających Gdańsk.

Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku

Nazwa Bramy wiąże się z mostem zbudowanym w jej okolicy, ponieważ do jego budowy wykorzystano cegły z zielonego materiału. Do bramy prowadził zwodzony most z 1833 roku.
Obecnie w Zielonej Bramie znajduje się Oddział Muzeum Gdańska. Turyści mogą tu zapoznać się z wieloma ciekawymi wystawami organizowanymi przez władze muzeum. Jest to jednak jedyne miejsce, w którym Muzeum nie posiada stałych eksponatów. Warto zatem przed wybraniem się do wnętrz muzeum zapoznać się z ofertą przygotowaną dla odwiedzających. Oczywiście warto również podziwiać wygląd Zielonej Bramy od zewnątrz, ponieważ mimo zmian przeprowadzanych w przeszłości nadal posiada ona wyjątkowy klimat. Dokładna lokalizacja Bramy to Długi Targ, jest to zatem zabytek zlokalizowany w centrum Gdańska.

Spacerując po uliczkach tego nadmorskiego miasta warto z bliska zobaczyć pozostałości po naszych przodkach. Wiele budynków rozmieszczonych w centrum Gdańska może zachwycić nas swoim wyglądem. Architektura ówczesnych czasów znacznie różniła się od budynków, które widujemy dziś – nowoczesny styl znacznie odbiega od projektów dawnych twórców. Warto docenić ich pracę i zobaczyć jak wiele ciekawych i wyjątkowych rozwiązań wykorzystali oni w trakcie budowy kamienic, mostów oraz bram. Zielona Brama jest tylko jednym z przykładów pięknych tworów dawnych architektów – jesteśmy pewni, że zachwyci ona wszystkich, którzy doceniają piękno dawnego stylu architektury.

3.9/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić