Mikoszewo Atrakcje 2024 🗺️ Co można tutaj zrobić ?

mikoszewo atrakcje
foto – Autorstwa Piastu – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7669260

Mikoszewo jest to wieś położona w województwie pomorskim, niedaleko Stegny, na obszarze Żuław Wiślanych. Głównie jest to wieś rybacko- turystyczna, która położona jest po wschodniej stronie ujścia przekopu Wisły, na początku Mierzei Wiślanej. Miejscowość posiada połączenie promowe ze Świbnem, a także szlak kolei wąskotorowej z pobliskim Sztutowem i Nowym Dworem Gdańskim. Miejscowość posiada plażę strzeżoną. Do niedawna Mikoszewo było miejscowością rolniczą, jednak w ostatnich latach zauważono rozwój turystyki w tej miejscowości. Pierwsze wzmianki historyczne dotyczące Mikoszewa sięgają XIII wieku, a konkretnie 1243 roku.

Atrakcje w miejscowości Mikoszewo:

1. Mewia Łacha jest to rezerwat przyrody, który położony jest od strony Mierzei Wiślanej i obejmuje stożek ujściowy Wisły. Wał Mikoszewski to początek trasy, która prowadzi przez wał przeciwpowodziowy wzdłuż kanału Wisły. Po przejściu około 3 kilometrów naszym oczom ukaże się ptasia wyspa, do której prowadzi grobla. Na groblę nie wolno wchodzić ponieważ jest śliska i niebezpieczna. W rezerwacie występuje prawie 220 gatunków ptaków. Około 50 z nich to gatunki lęgowe. Trasa ma długość około 10 kilometrów.

2. Wiatrak Koźlak w Drewnicy to drewniany wiatrak kozłowy, który do rejestru zabytków został wpisany w 1962 roku. Zbudowany został w 1718 i stanowi na Żuławach jedyny zachowany wiatrak przemiałowy typu “koźlak”.

3. Żywy Skansen Architektury Drewnianej, obejmuje dwie wsie: Żuławki i Drewnica i Obie wsie mają w myśl zamierzeń konserwatorskich stanowić tzw. “żywy skansen”, który złożony jest z obiektów architektury drewnianej. Wokół rozpościerają się malownicze rozlewiska Leniwki. Zobaczymy tu również interesujące urządzenia hydrotechniczne. W Żuławkach zachował się zespół domów podcieniowych z pierwszej połowy XIX w oraz świątynia z 1841 r. Dla chętnych i lubiących aktywny wypoczynek warto wybrać się wałami przeciwpowodziowymi wzdłuż przekopu Wisły aby dojść do przeprawy promowej Świbno-Mikoszewo. W ten sposób dostaniemy się na Wyspę Sobieszewska – dzielnicę Gdańska.

4. Mini Zoo w Jantarze – Zoo w Jantarze powstało w 2003 roku. Jest to niewielki obiekt, w którym mamy możliwość zobaczenia między innymi: kangury, wielbłąda jednogarbnego, kozy kameruńskie, syryjskie i miniaturki, guanako, alpaki oraz wiele innych zwierząt.

5. Muzeum Stutthof, to wyjątkowe miejsce, ze względu na historię którą prezentuje. Muzeum, zostało utworzone staraniem byłych więźniów KL Stutthof. Jest to przede wszystkim miejsce pamięci, zlokalizowane na części dawnego obozu. Wśród zabytków, które turyści mają możliwość zobaczyć w byłym obozie jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Zobaczymy również rekonstrukcję krematoriów. Niedaleko znajduje się również Stos całopalny, a tam zobaczymy tablicę, postawioną dla upamiętnienia miejsce stosu całopalnego, który był wykorzystywany do spalania zwłok więźniów obozu Stutthof w czasie trwania epidemii tyfusu na przełomie 1944-1945.

6. Most Czterech Pancernych – wyjątkowy most, „celebryta” lat 60, kiedy to wystąpił w popularnym serialu „Czterej Pancerni i Pies”. To właśnie na moście w Sztutowie nakręcono sceny do jednego z odcinków gdzie załoga czołgu 102 Rudy zdobywa most zwodzony pod Berlinem. Sam most powstał w połowie lat 30. XX wieku, jest to most zwodzony nad Wisłą Królewiecką.

7. Żuławski Park Historyczny – znajduje się Nowym Dworze Gdańskim. Jest to placówka kulturalno- muzealna Siedzibą muzeum jest budynek pochodzący z 1902 roku, w którym do czasów II wojny światowej produkowano sery. Po zakończeniu wojny służył najpierw jako magazyn łupów wojennych, a następnie wykorzystywany był przez Spółdzielnię Transportu Wiejskiego i Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopska. Odwiedzając muzeum możemy liczyć na zobaczenie ciekawych ekspozycji, a wśród nich wystawy stałe: „Stolica Żuław. Delta Wisły”, która prezentuje zabytki materialne związane z historią Żuław Wiślane; „Na polskim polderze. Z dziejów mennonitów – niderlandzkiej mniejszości religijnej”, wystawa poświęcona jest mennonitom, które pochodzą z Niderlandów oraz północnych Niemiec, jest to wspólnota religijnej, która osiedliła się na terenie Żuław w XVI wieku; „Strych pełen osobliwości”, czyli kolekcja dawnych przedmiotów codziennego użytku, narzędzi rzemieślniczych, a także zabytków techniki użytkowej; oraz ostatnia wystawa stała „Magazynek strażnika wałowego” jest to rekonstrukcja dawnego pomieszczenia, służącego ochronie przeciwpowodziowej.

Mikoszewo mimo tego, że jest niedużą wsią ma do zaoferowania dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. Dzięki temu coraz częściej wybierane jest jako miejscowość turystyczna. W samym Mikoszewie jak i najbliższych okolicach znajdziemy wiele ciekawych miejsc, atrakcji turystycznych i szlaków. Wszystko to warto odwiedzić zatrzymując się na dłużej w Mikoszewie.

4.6/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić