🏖️Stegna • Atrakcje 2024 • Gdzie Warto Zjeść

fotografia – Pixabay

W połowie drogi pomiędzy ujściem Wisły do Zatoki Gdańskiej a Mierzeją Wiślaną znajduje się wieś Stegna. Kraina na terenie której położona jest Stegna to Żuławy Wiślane. Tak określa się obszar obejmujący lejkowate ujście Wisły. 

Stegna oddalona jest od plaży, znajdującej się nad zatoką gdańską, o około 1,5 kilometra. Jest to typowe dla miejscowości w tym regionie. Nie jest to przeszkodą dla turystów licznie odwiedzających Stegnę. Latem wieś tętni życiem od wczesnego ranka aż do późnych godzin wieczornych.

1. Plaża w Stegnie

Atrybutem każdej nadmorskiej miejscowości jest plaża. Podobnie jest i w przypadku Stegny. Aby dotrzeć na piaszczystą plażę trzeba pokonać półtorakilometrowy odcinek dzielący centrum wsi od morskiego brzegu. Plaża jest oddzielona od reszty lądu wydmami i ma 1,5 kilometra długości.

Udając się na długi spacer w kierunku zachodnim idąc morskim brzegiem dotrzeć można do ujścia Wisły.

2. Bulwar Radiowej Jedynki w Stegnie

Bulwar Radiowej Jedynki to ciekawe miejsce spacerowe uatrakcyjnione licznymi ławkami z których każda symbolizuje jakąś audycję radiową. Bywają już bulwary aktorów, sportowców, baśniowych postaci, ale tylko w Stegnie jest bulwar radiowy, drugiego takiego nie ma w Polsce

3. Muzeum Bursztynu w Stegnie

Muzeum Bursztynu – „Bursztynowa Komnata” jest prywatnym miejscem w którym prezentowane są ciekawe eksponaty związane z bursztynem i jego obróbką. Dla „wtajemniczonych” nie jest niespodzianką, że takie muzeum jest akurat w Stegnie, ponieważ rejon ten słynie z dużej ilości tego cennego jubilerskiego kamienia, które rok rocznie wyrzucają na brzeg morskie fale.

4. Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Dojazdowa to nic innego jak kolej wąskotorowa, która w sezonie letnim oferuje niezwykle efektowne przejazdy po najbliższej okolicy. Do dyspozycji turystów uruchomione są trzy trasy przejazdów wycieczkowych.

5. Przystań Rybacka w Stegnie

Stegna jest wsią rybacką dlatego na plaży jest wydzielone miejsce na które wyciągane są łodzie rybackie. Sceneria plaży z wyciągniętymi na nią łodziami rybackimi zawsze stanowi atrakcję tak dla dzieci jak i dla dorosłych.

6. Restauracje Stegna

Gdzie zjeść w Stegnie ? Wśród najpopularniejszych lokali wymieniane są:

  • Cukiernia Capri Caffe
  • Smażalnia ryb Wsioryba w Jantarze
  • Lody naturalne Miód na lód

Więcej o restauracjach w Stegnie przeczytasz tutaj

7. Muzeum Stutthof w Sztutowie

Muzeum Stutthof w Sztutowie to jedno z tych miejsc w Polsce, które stanowią trudną, ale wciąż potrzebną lekcję historii. Muzeum mieści się na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, w którym w latach 1939 – 1945 zginęło ok. 65 tysięcy więźniów. Główny element trasy turystycznej stanowią zabudowania obozu wraz z wystawami dokumentującymi jego bolesną historię. Ponadto, na terenie muzeum znajdują się liczne instalacje upamiętniające ofiary, na czele z Pomnikiem Walki i Męczeństwa, a także Forum Narodów.

8. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

We wsi brak jest zabytków. Jedynym tradycyjnym historycznym budynkiem jest kościół parafialny z XVII wieku oraz zabudowania plebani z połowy XIX wieku.

9. Park Linowy Stegna

Park Linowy Stegna – każdy komu kości i mięśnie „zastały” się od leżenia plackiem na plaży, może je rozprostować w Parku Linowym. Do dyspozycji odwiedzających to miejsce, jest przygotowanych 6 tras o różnej skali trudności. Nad bezpieczeństwem czuwają doświadczeni instruktorzy.

10. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich pozwala turystom i wczasowiczom lepiej poznać historię i specyfikę tych terenów. Umiejscowiona przy ul. Rybackiej placówka prezentuje wystawę, przybliżającą historię rybołówstwa i szkutnictwa nad Zalewem Wiślanym. Jednym z najciekawszych eksponatów jest oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy, przeniesiony z pobliskiej wsi Łaszka. Wrażenie robią także oryginalne środki żeglugi – łodzie rybackie, bojer, a także barkas, czyli jednostka o napędzie żaglowym, używana przez miejscowych rybaków jeszcze w latach 60’ ubiegłego wieku.

11. Atrakcyjne miejscowości w okolicy

Stegny ze względu na swoje położenie mogą stanowić bazę wypadową do wielu ciekawych miejsc oraz pobliskich miast. W niedalekiej odległości znajduje się Krynica Morska, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Malbork, Elbląg. W każdym z tych miast jest dużo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, przebywając na dłuższym pobycie w Stegnie.

Stegna – krótko historycznie

Żuławy Wiślane to teren na którym ślady osadnictwa sięgają kilku tysiącleci wstecz. Z badań archeologicznych wynika że już 2,5 tysiąca lat przed Chrystusem na Żuławach istniały osady ludzkie.
Bliższe czasy zawierają zapiski pochodzące z XV wieku, a dokładnie z roku 1432 informujące, że na terenie gdzie leży dzisiejsza Stegna, istniały dwie osady rybackie. W 1465 roku odbywały się tu rozmowy dotyczące zakończenia wojny trzynastoletniej.
W 1772 roku I rozbiór Polski sprawił, że Stegna znalazła się w granicach Prus i trwało to aż do zakończenia II wojny. Stegny ponownie przyłączono do Polski wiosną 1945 roku.

4.1/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić