Atrakcje Węgorzewo 🗺️ 17 pomysłów na Węgorzewo

fotografia Ludwig Schneider / Wikimedia

Węgorzewo to niewielkie miasto znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim. Jest jedną z ważniejszych miejscowości wypoczynkowych na Mazurach, mogąca pochwalić się piękną okolicą i dobrym zagospodarowaniem turystycznym.

Niegdyś miasto należało do terenów historycznych Prus, ale obecnie znajduje się w samym sercu Mazur, jednego z piękniejszych regionów w całej Polsce.

Co warto zobaczyć w Węgorzewie i jego okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Muzeum Kultury Ludowej

Atrakcją, którą warto wziąć pod uwagę podczas urlopu w Węgorzewie jest Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Muzeum prosperuje od 1991 roku i jest usytuowane w zabytkowym obecnie budynku w stylu podmiejskiego dworku, który został zbudowany w 1737 roku. To miejsce, w którym będziemy mogli zaczerpnąć sporo wiedzy na temat miasta i tego, jak funkcjonowali mieszkańcy przed wiekami. W skład muzeum wchodzi również skansen, który pozwoli zgłębić wiedzę o codzienności ówczesnych mieszkańców Węgorzewa.

2. Święcajty

Święcajty to jezioro znajdujące się Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Ma nieco podłużny kształt, a jego długość wynosi nieco ponad pięć kilometrów. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy – Tartarczna oraz Wyspa Kocia. Na jego wybrzeżu znajduje się miejska plaża „Mamry”. Jest również miejska plaża „Kal” znajdująca się nieco dalej. W przybrzeżnych ośrodkach można wypożyczyć kajaki, łodzie wiosłowe oraz rowery wodne.

3. Plaża Miejska „Mamry”

Plaża miejska „Mamry” to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Węgorzewa. Jest ona chętnie odwiedzana przez tych letników, którym marzy się relaks nad Mamrami – drugim pod względem wielkości jeziorem w Polsce. Dlaczego warto się tu wybrać? Bo plaża „Mamry” to zadbane kąpielisko prowadzone przez Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz opieka ratowników. To również dostęp do takiej infrastruktury, jak toalety i przebieralnie. Nie brak tu również dodatkowych atrakcji w postaci boiska do siatkówki czy ścieżek edukacyjnych: ekologicznej i ornitologicznej.

4. Muzeum Tradycji Kolejowej

Atrakcją godną zainteresowania jest także Muzeum Tradycji Kolejowej. To prawdziwa gratka dla entuzjastów kolejnictwa i nie tylko. Jest prowadzone przez Fundację Dziedzictwo Nasze i znajduje się w budynku dworca kolejowego przy ulicy Jaracza. Zbiory składają się z niezwykle interesujących artefaktów związanych z kolejnictwem Prus Wschodnich. Warto wspomnieć, że na miejscu regularnie są organizowane interesujące zajęcia dla najmłodszych.

5. Kanał Węgorzewski

Kanał Węgorzewski to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych, jakimi moze się pochwalić Węgorzewo. Choć jego długość wynosi zaledwie 920 metry, odgrywa on bardzo ważną rolę w żegludze mazurskiej. Docenią go zarówno ci turyści, którzy chcą z Węgorzewa wypłynąć na jezioro Mamry, jak i ci, którzy chcą spacerować w pięknym otoczeniu.

Wzdłuż kanału wytyczono ścieżkę spacerową, która przyciąga wielu miłośników przyrody. Przy odrobinie szczęścia można tu dojrzeć ślady obecności bobrów, można tez prowadzić ciekawe obserwacje ornitologiczne.

6. Zamek krzyżacki

Miłośnicy historii z pewnością powinni udać się na ulicę Zamkową. To właśnie tutaj znajduje się najstarszy zabytek miasta, czyli zamek krzyżacki. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w XIV wieku, a dokładnie w roku 1398. Warto wspomnieć, że w osiemnastym wieku na tym właśnie zamku przebywał król Stanisław Leszczyński. W pierwszej połowie XIX wieku zamek został strawiony przez pożar. Po odbudowie pełnił funkcję sądu.

Obecnie znajduje się tutaj Rada Miejska oraz Urząd Stanu Cywilnego. Nie można zwiedzać, ale można zajrzeć do środka i zdecydowanie warto się na to zdecydować gdyż wnętrza zachwycają.

7. Green Velo

Przez Węgorzewo przebiega najdłuższy szlak rowerowy w Polsce, tj. Green Velo. Najdłuższy i według wielu rowerzystów jeden z piękniejszych. To doskonała propozycja dla osób, które podczas urlopu nie rezygnują z aktywności fizycznej, a raczej poszukują sposobu na aktywne metody spędzania czasu. Trasa przebiega przez wyjątkowo piękne rejony miasta.

8. Mazurskie Centrum Nurkowe

W Trygorcie znajdującym się nieopodal Węgorzewa znajduje się letnia baza Mazurskie Centrum Nurkowe. To fantastyczna propozycja turystyki podwodnej, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Pod okiem wyjątkowych pasjonatów-instruktorów będzie można poznać Mazury od zupełnie innej strony. Wyjątkowa atrakcja, po którą warto sięgnąć. Satysfakcja gwarantowana!

9. Port Sztynort

Węgorzewo to jedno z tych miejsc na Mazurach, do którego chętnie zaglądają żeglarze. Czeka tu na nich wiele udogodnień, w tym Port Sztynort – największy port żeglarski na Mazurach, w którym może cumować jednocześnie aż 450 jachtów. Czeka tu również zaplecze gastronomiczne, noclegowe i sanitarne, dzięki czemu wodniacy przemierzający Szlak Wielkich Jezior mogą tu odpocząć w bardzo dobrych warunkach. To doskonałe miejsce dla doświadczonych żeglarzy oraz dla tych, którzy chcą odkryć tajniki tego sportu. Bogata oferta szkoleń przyciąga, podobnie jak malownicza okolica.

10. Rezerwat Przyrody Sztynort

Rezerwat Przyrody Sztynort to kolejne miejsce, które warto rozważyć w planach zwiedzania.  To miejsce, w którym będzie można podziwiać przepiękne okazy fauny i flory, ale przede wszystkim odetchnąć od miasta.

11. Restauracja „Córka Rybaka”

Kto trafi do tej miejscowości, ten może spróbować pysznych i świeżych ryb. Gdzie? Najlepiej w takich restauracjach, jak „Córka Rybaka”.  Położony w Sztynorcie rodzinny lokal, prowadzony jest przez córkę rybaka – Panią Sylwię. Można

W lokalu serwowane są smażone i wędzone ryby, można również odpocząć przy pysznych sałatkach, np. z tuńczykiem i owocami morza.

Serwują prawdopodobnie najlepszego Miętusa na Mazurach !

12. Mamerki Bunkry Muzeum

Bunkry w Mamerkach to jedna z najcenniejszych pamiątek z czasów II wojny światowej, jakimi mogą się pochwalić Mazury. Na terenie tego kompleksu czeka wiele atrakcji, w tym ścieżka historyczna i replika Bursztynowej Komnaty. Na terenie kwatery głównej Niemieckich Wojsk Lądowych działa też jedyne w Europie muzeum, w którym skupiono się na froncie wschodnim. Można tu zobaczyć m.in. makietę bitwy pod Kurskiem oraz zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat bitwy pod Stalingradem. Na cały kompleks fortyfikacji można popatrzeć z góry, co umożliwia wieża o wysokości prawie 40 metrów.

13. Muzeum Indian

Nieco ponad 15 kilometrów od Węgorzewa, w Spytkowie znajduje się Muzeum Indian. To prywatna inicjatywa, która weszła w życie dzięki właścicielowi Bogdanowi Zdanowiczowi. Tematem przewodnim są Indianie Północnoamerykańscy oraz wszelkie przedmioty użytku codziennego, którymi ci się posługiwali. Warto dodać, że jest to atrakcja sezonowa. Muzeum jest czynne wyłącznie od maja do września.

14. Rezerwat Przyrody Kałeckie Błota

Rezerwat Przyrody Kałeckie Błota znajduje się ok. 20 kilometrów od Węgorzewa. To faunistyczny rezerwat znajdujący się w obrębie gminy Srokowo. Na jego terenie znajdziemy sporo fantastycznych okazów roślin. Co ciekawe, tereny są również zamieszkiwane przez bobry.

15. Mazurolandia

W Gierłoży znajdującej się tuż obok Kętrzyna i zaledwie 20 kilometrów od Węgorzewa znajduje się Mazurolandia, czyli Park Miniatur Warmii i Mazur. To region przedstawiony w pigułce. Na miejscu znajduje się również fascynująca wystawa miliatariów z okresu II Wojny Światowej. Często organizowane są również historyczne rekonstrukcje. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które pragną spędzić dzień w ekscytujący sposób i przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o tym wspaniałym regionie.

16. Twierdza Boyen

Twierdza Boyen znajduje się w Giżycku, a zatem niespełna 20 kilometrów od Węgorzewa. Bez wątpienia jest to miejsce, które warto zobaczyć na własne oczy. Kształtem przypomina gwiazdę. Została wyposażona w cztery bramy wjazdowe. Jej budowa zaczęła się w pierwszej połowie XIX wieku. Dzisiaj można twierdzę zwiedzać z przewodnikami, którzy w pasjonujący sposób opowiedzą nam o historii tego miejsca.

17. Kwatera Himmlera

Miłośnicy historii powinni również wybrać się na wycieczkę w okolice wsi Pozezdrze. To właśnie tutaj mieściła się słynna obecnie kwatera Himmlera – jednego z najokrutniejszych zbrodniarzy nazistowskich. W trakcie trwania II Wojny Światowej cała kwatera otoczona była szczelnym pasem pól minowych. Była doskonale wyposażona i zapewniała bezproblemową łączność bez względu na wszystko.

Węgorzewo – krótko historycznie

Do XIII wieku rejony dzisiejszych Mazur zamieszkiwał Galindowie. W 1260 roku rozpoczęła się na te tereny ekspansja Krzyżaków. Rycerze zakonni zdobywali kolejne grody Prusów. Taka sytuacja miała również miejsce w Węgorzewie. Krzyżacy w 1312 roku zbudowali drewniany zamek w rejonie wypływu Węgorapy z jeziora Mamry. Takie były początki miasta, Które w roku 1412 otrzymało prawa miejskie.
Miasto jak większość innych na tym terenie ma burzliwą historię związaną z różnymi wydarzeniami, najczęściej wojennymi.
Miasto swój największy rozkwit przeżywało w XVIII wieku. Choć początek tegoż stulecia sprowadził do miasta dżumę która doprowadziła do znacznego wyludnienia. W latach 30 XVIII wieku na ulicach miasta wprowadzono system oświetlenia ulicznego, a w roku 1740 w mieście zbudowano wodociąg, który obsługiwał również zamek.
Kolejne ożywienie miasta było następstwem doprowadzenie linii kolejowej oraz powstanie żeglugi na mazurskich jeziorach.
Podczas II wojny o miasto stoczona została bitwa w której śmierć poniosło 1500 żołnierzy radzieckich. W wyniku działań wojennych miasto zostało w 80 procentach zniszczone. Nowa odradzająca się Polska, przejęła w swoje granice Węgorzewo w 1945 roku. Z miasta wysiedlono ludność niemiecką, a w ich miejsce sprowadzono ekspatriantów.

4.7/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić