Żuławy Wiślane

Żuławy Wiślane
foto – Autorstwa Bogdan Groth – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9109956

Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę to w naszym kraju oprócz nadmorskich, górskich i mazurskich miejscowości znajduje się również wiele innych cudownych miejsc, które stanowią idealne cele odwiedzin w trakcie wakacyjnych wojaży.

Jednym z takich miejsc na pewno są Żuławy Wiślane. Chociaż każdy z nas zna to określenie to nie zawsze zdajemy sobie sprawę z położenia tego regionu, a tym bardziej z jego atrakcji. Dzisiaj nadrobimy te wiedzę i zapoznamy się z tym regionem.

Na samym początku warto sobie wyjaśnić, ze Żuławy Wiślane znajdują się między Gdańskiem, Malborkiem oraz Elblągiem. Warto również zaznaczyć, ze region ten to naturalna depresja, więc tereny musza być w sposób sztuczny odwadniane za pomocą wielu rowów i kanałów melioracyjnych. Żuławy bardzo często się przez to kojarzą się z mgłami, wschodami i zachodami słońca oraz wierzbami, które uwielbiają właśnie takie tereny. Dzięki temu lokalne krajobrazy poruszają wyobraźnie.

Warto zwrócić szczególna uwagę na atrakcje, które oferowane są właśnie w tym regionie. Wymienia się tutaj bardzo często kolejkę wąskotorową oraz związany z nią most obrotowy w Rybinie, który obsługiwany jest ręcznie przez dwie osoby i stanowi unikat na skalę europejska. Warto również zastanowić się nad odwiedzeniem Pętli Żuławskiej, czyli niezwykle malowniczej trasie wodnej, którą pokonywać można między innymi houseboatem. A jeśli jesteśmy wielbicielami jazdy na rowerze, to warto rozważyć odwiedzenie tego regionu właśnie tym środkiem transportu. W tedy na pewno nie ominą nas żadne atrakcje, a teren sprzyja rowerowym wycieczkom.

Jeżeli jesteśmy miłośnikami zwiedzania ciekawych miejsc związanych z historią i lubimy odnajdywać istne perełki architektury, to Żuławy są idealnym miejscem dla nas. Praktycznie w każdej wsi znajdują się zabytkowe chaty, jak również piękne kościoły. Zdarza się, ze odwiedzając taką miejscowość czujemy się jak w żywym skansenie. Warto również w trakcie takiej wycieczki zwrócić uwagę na sposób zdobnictwa domów, ponieważ jest on zachwycający. Pojawiają się tu laubzekiny, czyli koronkowe, drewniane zdobienia wykonane piłą laubzegą. Umieszczane są głównie w okolicy dachów, na szczytach, czy na werandach lub na oknach. Zdobienia te są iście fantazyjne i możemy je znaleźć na praktycznie każdym budynku w obejściu.
Jeśli nadal zastanawiacie się jakie miejsca można odwiedzić w tym regionie, to trochę Wam podpowiemy. Na naszej liście obowiązkowej powinny się znaleźć Nowy Dwór Gdański, który jest popularnie zwany stolica tego regionu. Znajduje się tam muzeum Żuław, czyli Żuławski Park Historyczny. Warto również skorzystać z usług kolejki wąskotorowej, która jeździ z Nowego Dworu Gdańskiego na Mierzeję Wiślaną. Ciekawą atrakcja jest również miejscowość o wdzięcznej nazwie Nowy Staw, gdzie mamy dwa rynki i charakterystyczną wieżę w kształcie ołówka, wieżę dawnego kościoła ewangelickiego. Miejscowość ta może się również pochwalić smakowitymi jagodziankami.

A czy w Polsce możemy zobaczyć holenderskie wiatraki? Otóż na Żuławach i owszem! Wystarczy wybrać się do Palczewa, w którym znajduje się również urokliwy, drewniany kościółek. Budynek ten, chociaż z pozoru skromny, to w środku kryje niesamowite malowidła. Kolejną ciekawą miejscowością na mapie Żuław jest Stodolarnia w Oleśnicy. To miejsce jest oddolną inicjatywą mieszkańców wsi, którzy stworzyli przytulne wnętrza w stodole. Przeznaczyli ją na organizację wydarzeń kulturalnych, a jednocześnie zbudowali przestrzeń biblioteczną połączoną z funkcją noclegową. Innymi miejscowościami, które warto odwiedzić ze względu na niepowtarzalny charakter są również Żuławki czy Drewnica, które nazwać można żywymi skansenami ze względu na ilość zabytkowej tkanki. I tutaj warto powiedzieć również o domach podcieniowych, czyli wizytówce Żuław. Warto odwiedzić na przykład Trutnowy czy Marynowy, gdzie można zwiedzić właśnie takie obiekty. A zupełnie innym tematem są żuławskie nekropolie, które zachwycą pasjonatów tego rodzaju atrakcji.

Warto również powiedzieć, ze region ten to nie tylko zabytkowe wioski i liczne zabytki architektury ale również doskonała kuchnia. Wybierając się w te rejony na pewno nie doznamy głodu. Szczególnie warto spróbować regionalnych serów produkowanych według przedwojennych receptur.

Żuławy to przede wszystkim region mogący się pochwalić licznymi wioskami, w których z pozoru zatrzymał się czas. Miejscowości pełne zabytkowych domków i bogato zdobionych budynków z licznymi drewnianymi kościołami i wiatrakami stanowi miłą odskocznię od miejskiej codzienności. Chociaż region ten jest znany ze swojego wiejskiego i rolniczego charakteru, to warto się wybrać właśnie tam chociażby na weekend, żeby chociaż na chwilę przenieść się w czasie i móc podziwiać te piękne okolice. Warto zwrócić również uwagę, ze chyba każdy z nas znajdzie tam dla siebie coś ciekawego. W końcu każdy z nas lubi od czasu do czasu odpocząć od miejskiego zgiełku na spokojnej wsi…

 

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić