Sztutowo jest jedną z większych nadmorskich wsi położonych na terenie Żuław Wiślanych. Jest to zaciszna miejscowość usytuowana z dala od zgiełku wielkich miast.
Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to Sztutowo jako osada Książąt Pomorskich przeszło pod władanie Zakonu Krzyżackiego. Mieli tu oni, między innymi swoją własną karczmę oraz stadninę dla koni. Po I rozbiorze Polski miejscowość przejęły Prusy. Od 1920 roku opiekę nad wsią sprawowało Wolne Miasto Gdańsk. Następnie zostało wcielone do III Rzeszy. W czasie II wojny światowej działał tu niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof, który był jedną z najdłużej działających machin śmierci poza granicami Niemiec. Jego utworzenie datuje się na czas trwania kampanii wrześniowej w 1939 roku. Po wojnie wieś pozostała w granicach Polski, a do 1950 roku stacjonował w Sztutowie 10 Sztab batalionu Ochrony Pogranicza.
Obecnie miejscowość ta posiada wiele walorów przyrodniczych i może poszczycić się przepięknym krajobrazem, rozciągającym się na terenie malowniczo położonych Żuław Wiślanych. Sztutowo ograniczone jest praktycznie ze wszystkich stron naturalnymi granicami. Na jego północy znajduje się Morze Bałtyckie, na wschodzie Zalew Wiślany, na południu rzeka Skarpawa, zaś zachodnią granicę wytycza Wisła Królewiecka. Wieś oraz Gmina Sztutowo położone są na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzei Wiślanej”.
Wieś ta jest doskonałym miejscem na rodzinne wyjazdy, zapewniające wypoczynek na świeżym powietrzu. Turyści mogą spędzić tutaj aktywnie czas, wybierając się na długie spacery lub wycieczki rowerowe bądź odpocząć na plaży w gorących promieniach słońca. Wieś oferuje również możliwość nauki jazdy konnej w przeznaczonym do tego ośrodku lub wypożyczenie sprzętu żeglarskiego w ośrodku Marina Baltica. Można tutaj także skorzystać z przejażdżki kolejką wąskotorową lub uprawiać nordic walking. Poza tym, miejscowość jest gospodarzem wielu imprez sportowo- rozrywkowych, które odbywają się tutaj cyklicznie. Odwiedzający najchętniej uczestniczą w Sztutowskim Lecie czy też Pikniku Królewskim.
Oprócz owianego złą sławą obozu koncentracyjnego, w Sztutowie znajduje się między innymi Most Czterech Pancernych. Jest to popularne miejsce, znane głównie widzom serialu „Czterej pancerni i pies”, gdyż to właśnie tutaj załoga Rudego 102 odniosła sukces podczas marszu na Berlin.
Muzeum Stutthof
Muzeum w Sztutowie powstało na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady Stutthof. Utworzono je 12 marca 1962 roku uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku. Dzięki staraniom byłych więźniów obozu o założenie miejsca pamięci pomordowanej tu ludności, obiekt zaczął istnieć. Przez około 2 lata gromadzono relacje byłych więźniów, które zebrano i opisano w 27 tomach. W 1968 roku, na terenie muzeum odsłonięty został pomnik walki i męczeństwa wieńczący 23 rocznicę wyzwolenia obozu z rąk nazistów. Pionowa część pomnika symbolizuje walkę o wyzwolenie polskiego narodu, zaś pozioma – jego męczeństwo. Muzeum obejmuje również miejsce byłego polowego krematorium, które zostało upamiętnione tablicą informacyjną. Pomiędzy tymże krematorium a komorą gazową, w 1981 roku, stanął Krzyż Pamięci i Męczeństwa Chrześcijan w KL Stutthof. Upamiętnia on pierwszą odprawioną na terenie obozu mszę ku pamięci ofiar ludobójstwa. W 2018 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, muzeum została nadana nazwa Muzeum Stutthof w Sztutowie – Niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945). W zbiorach muzeum możemy obejrzeć takie obiekty, jak drewniany wózek gospodarczy z okresu II wojny światowej, deskę z napisem wykonanym przez jednego z więźniów, naszywki z obozowymi numerami oraz budynki, w tym willę komendanta obozu, komorę gazową, krematorium, wieżę wartowniczą czy też wiele baraków z wystawami.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj