Żarki Turystycznie – Co Warto Tutaj Zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Jerzy Opioła / Wikipedia

Żarki to urokliwe, malownicze miasteczko w województwie śląskim. Jego początki datowane są na początek XIV wieku, a wedle podań przez pewien czas istniał tu nawet obronny zamek. Historia jednak nie była zbyt łaskawa dla miasta: przez wieki zdarzały się tu liczne najazdy i pożary, a podczas II wojny światowej doszło do rozstrzelania ponad setki mieszkańców. Po wojnie Żarki na nowo zaczęły się rozwijać i dziś stanowią ciekawą miejscowość wypoczynkową.

Najważniejsze zabytki

1. Strażnica Przewodziszowice – pozostałości po strażnicy pochodzącej z XIV lub XV wieku. Historycy do dziś nie są zgodni powodu jej powstania. Została prawdopodobnie zbudowana przez Kazimierza Wielkiego jako dodatkowa obrona zamku Ostrężnik lub przez księcia Władysława Opolczyka w celu ochrony jego obszarów lennych. Skała, na której znajdują się ruiny strażnicy, przystosowana została do wspinaczki. Wytoczonych jest tutaj aż 31 tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.

2. Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej – piękny, osiemnastowieczny kościół, który powstał prawdopodobnie na miejscu drewnianej świątyni z XIV wieku. W środku znajduje się duży, bogato zdobiony i złocony ołtarz w stylu barokowym oraz liczne elementy liturgiczne.

3. Ruiny Kościoła św. Stanisława – pozostałości po barokowym kościele z XVIII wieku. Ciekawostką jest, że podczas odkryć archeologicznych znaleziono tu groby z XV stulecia. Nie znane są przyczyny zniszczenia kościoła, do dziś pozostały z niego jedynie boczne ściany. Obecnie wzgórze Laskowiec i znajdujące się na nim pozostałości po kościele są ogólnodostępne, a dookoła znajdują się tablice informacyjne i liczne ławki, na których można odpocząć po wspinaczce. Ze szczytu rozpościera się piękny widok, a szczególną popularnością cieszy się obserwacja z tego miejsca zachodzącego słońca.Pozostałe atrakcje

Ważną atrakcją miasta jest Muzeum Dawnych Rzemiosł, w którym podziwiać można dawne, oryginalne wyposażenie młyna oraz eksponaty związane z takimi rzemiosłami jak bednarstwo, kołodziejstwo i szewstwo. Ekspozycja wzbogacona jest o pokazy prezentacji multimedialnych.

W okolicach Żarek znajdziemy wiele szlaków pieszych i rowerowych, a dużą popularnością cieszy się przemierzanie niektórych z nich konno. Na terenie całej Jury leży wiele obiektów, które warto odwiedzić – przede wszystkim mnóstwo średniowiecznych zamków oraz warowni.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić