Termy Maltańskie – 15 Ciekawostek

Termy Maltańskie
foto – Autorstwa Rzuwig – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18689872

Termy Maltańskie – kompleks sportowo-rekreacyjny, który znajduje się na północnym brzegu jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Należy do największych obiektów tego typu w Polsce.

1. Kompleks Termy Maltańskie zajmuje powierzchnię ok. 6,07 ha i dzieli się na trzy części ,rekreacyjną, sportową i wspólną, obejmującą pokoje sędziów, komisji technicznych i dziennikarzy, szatnię, salę konferencyjną i pomieszczenia administracyjne.

2. Budowa obiektu miała się rozpocząć już w 2002 r. Projekt przechodził jednak różne trudności, związane z brakiem funduszy, z uzyskaniem pozwolenia na budowę czy też z procedurami przetargowymi. Rozpoczęcie budowy ostatecznie miało miejsce 1 czerwca 2009 r. Obiekt został oddany do użytku 16 października 2011 r.

3. W kompleksie znajduje się 16 basenów. 4 spośród nich są basenami zewnętrznymi, przy czym z 2 można korzystać przez cały rok. Basen geotermalny oferuje kąpiele w wodzie geotermalnej, pochodzącej z odwiertu wykonanego dla Term Maltańskich. Termomineralny basen zewnętrzny pozwala na korzystanie z wody termomineralnej i hydromasaży zarówno latem jak i zimą.

4. Obiekt dysponuje 11 zjeżdżalniami, dostępnymi przez cały rok lub wyłącznie w sezonie letnim. Wśród nich znajduje się zjeżdżalnia multimedialna o długości 92, 5 m. W ciemnym tunelu zastosowane zostały multimedialne efekty wizualne oraz efekty dźwiękowe. Na wyróżnienie zasługuje również zjeżdżalnia pontonowa o długości 124 m. Zjeżdżalnia Turbo oferuje natomiast zjazdy z bardzo dużą prędkością.

5. Wśród zjeżdżalni należy również wspomnieć o zjeżdżalni Dzika Rzeka Zewnętrzna. Jest najdłuższą zjeżdżalnią obiektu i liczy 166 m. Długa, wijąca się rynna dostarcza wrażeń płynięcia wraz z nurtem górskiej rzeki. Analogicznym obiektem jest Dzika Rzeka Wewnętrzna, znajdująca się, jak nazwa wskazuje, w środku budynku. Jest jednak krótsza, a jej długość wynosi 64,5 m.

6. Dla dzieci przewidziany jest brodzik dziecięcy oraz wodna kraina zabawy, oferująca m. in. armatki wodne czy tunele z wodą. W strefie interaktywnej znajduje się ścianka z animacją komputerową, którą należy kontrolować przy użyciu dostępnych piłek. Na plaży zewnętrznej znajdują się dwa place zabaw, w tym jeden całkowicie wodny. Dla wygody korzystających przewidziany jest również pokój opiekuna i dziecka.

7. Na plaży zewnętrznej znajduje się ok. 600 leżaków. Plaża i bary utrzymane są w stylu hawajskim. Dodatkową atrakcja jest scena wykorzystywana w sezonie letnim przez konferansjerów, animatorów itp. oraz wodny tor przeszkód WIBIT.

8. Centrum Sportów Wodnych oferuje pełnowymiarowy olimpijski basen sportowy o długości 50 m, basen o głębokości 5 m, wieżę do skoków, siłownię i sauny. Trybuny mogą pomieścić do 4000 osób. Jest to jedyny basen w Wielkopolsce który umożliwia organizację zawodów rangi Mistrzostw Świata czy Europy.

9. W ramach Świata Saun oferowanych jest 6 saun o różnym profilu. Dla początkujących przewidziana jest sauna kamienna maximus i sauna infrared, wykorzystująca podczerwień. Pozostali mogą skorzystać z sauny ziołowej, sauny kelo, będącej sauną zewnętrzną typu fińskiego, sauny panorama z widokiem na las czy, najgorętszej ze wszystkich, sauny event.

10. Świat Saun uzupełniają 4 łaźnie. Znajduje się wśród nich łaźnia aromatyczna, łaźnia kwiatowa, wykorzystująca aromat różany, łaźnia turecka, w której panuje 100% wilgotność oraz łaźnia indyjska.

11. Na terenie kompleksu można skorzystać z wpływającej pozytywnie na drogi oddechowe tężni solnej oraz ze stymulującej układ krążenia, odporność i przemianę materii groty śnieżnej. Ścieżka Kneippa polega na brodzeniu na zmianę w ciepłej i zimnej wodzie. Mikrokosmos i zielony taras stanowią miejsca wypoczynku i relaksu.

12. SPA 1306 oferuje masaże i hydromasaże, zabiegi pielęgnacji twarzy, zabiegi i rytuały na ciało, zabiegi odmładzające i prozdrowotne czy modelowanie sylwetki. W ofercie znajdują się pakiety day SPA, przeznaczone na różne okoliczności, a także organizacja wieczorów panieńskich.

13. Aquapark czynny jest codziennie w godz. 9-23. Świat Saun czynny jest codziennie w godz. 11:30-23. SPA 1306 czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 11-21 oraz w weekendy w godz. 10-21. Baseny Sportowe czynne są od poniedziałku do soboty w godz. 6-23 oraz w niedziele w godz. 7-23. Cenniki usług są bardzo rozbudowane, a szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Term Maltańskich.

14. Do obiektu można dostać się tramwajem nr 6 i 8, do przystanku Termalna bądź autobusem linii 184, do przystanku Termy Maltańskie. Można skorzystać również z 3 parkingów. Parking A jest niestrzeżony i płatny, a parking B jest dozorowany i również płatny. Parking Spa 1306 jest niestrzeżony i bezpłatny, przy czym przeznaczony jest wyłącznie dla klientów SPA.

15. W 2015 r. w Termach Maltańskich realizowany był program rozrywkowy „Celebrity Splash!”, który emitowała telewizja Polsat. Gwiazdy wykonywały w nim skoki z akrobacjami z trampoliny bądź z wieży. Zwycięzcą został narciarz alpejski i paraolimpijczyk Andrzej Szczęsny.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić