10 Muzeów we Wrocławiu, które warto odwiedzić 🗺️

Panorama Racławicka
Budynek Panoramy Racławickiej / foto – Wikipedia

Wrocław to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Polsce. Cudowne Stare Miasto, pełne zabytkowych kamienic i klimatycznych kawiarni, liczne muzea oraz głośne nocne kluby i tętniące życiem centrum – to wszystko przyciąga tu podróżników z całej Europy. Wrocław to także miasto o dużym znaczeniu historycznym, w którym znajduje się wiele ważnych budynków i zabytków.

1. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to jedna z najważniejszych placówek muzealnych na terenie województwa dolnośląskiego, a także w obrębie całego kraju. W jego zbiorach znajdują się przede wszystkim dzieła sztuki – głównie polskiej i europejskiej, ale również orientalnej i starożytnej. Największa część ekspozycji poświęcona jest sztuce śląskiej, a w jej skład wchodzi wiele średniowiecznych zabytków kultury romańskiej. Łącznie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu znajduje się ponad 200 tysięcy różnych obiektów.

2. Panorama Racławicka

Panorama Racławicka uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł malarskich w całym kraju. Ogromny, panoramiczny obraz powstał pod koniec XIX wieku i jest wspólną pracą dziewięciu artystów, którym przewodniczył Wojciech Kossak i Jan Styka. Dzieło ma długość aż 114 metrów i mierzy 15 metrów wysokości, a ciekawostką jest, że do jego zagruntowania zużyto około 750 kilogramów farb. Dzieło ma charakter etapowy: przedstawia kilka (choć nie wszystkie) ważnych wydarzeń, które miały miejsce w czasie Bitwy pod Racławicami w 1794 roku, rozegranej pomiędzy wojskami Tadeusza Kościuszki i siłami rosyjskimi. Obecnie Muzeum Panoramy Racławickiej to jedna z najpopularniejszych atrakcji Wrocława, którą zwiedza się z audioprzewodnikiem, opowiadającym ciekawostki o obrazie oraz o poszczególnych wydarzeniach, ukazanych na płótnie.

3. Hydropolis – Muzeum Wody

Z pewnością jednym z najbardziej unikalnych muzeów we Wrocławiu jest Centrum Edukacji Ekologicznej “Hydropolis”, które poświęcone zostało… wodzie. Otacza ona nas z każdej strony, to dzięki niej rozwinęło się życie na Ziemi. Woda jest niezbędna do przeżycia wszystkich organizmów, bierze udział w procesach atmosferycznych oraz stanowi ogromną część masy naszej planety. W Hydropolis umiejscowiono rozległą wystawę, która podzielona została na siedem części dotyczących m.in. życia w głębinach oceanów, początków ewolucji ziemskich organizmów, inżynierii i technice wodnej oraz znaczeniu wody dla ludzkiego zdrowia i rozwoju gospodarczego. Wśród wielu atrakcji muzeum, warto wyróżnić drukarkę wodną, makiety różnych wynalazków oraz modele ryb głębinowych i rekinów.

4. Pałac Królewski

Pałac Królewski we Wrocławiu – zwany również zamkiem królów pruskich – wzniesiony został na początku XVIII wieku. Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Historycznego, w których obejrzeć można odrestaurowane komnaty, gabinety i apartamenty królewskie. Dużą część ekspozycji zajmuje specjalna, tematyczna wystawa “1000 lat Wrocławia”, na której przedstawiono kilka tysięcy zabytkowych przedmiotów, fotografii, dokumentów i dzieł sztuki, które w barwny sposób przedstawiają dzieje miasta. Dookoła Pałacu Królewskiego rozciągają się piękne, doskonale utrzymane ogrody. W muzeum odbywają się również liczne zajęcia, warsztaty, spotkania autorskie i prelekcje historyczne.

5. Arsenał Miejski

We wrocławskim Arsenale Miejskim mieszczą się dwa muzea tematyczne: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne. W Muzeum Militariów zobaczyć można cztery stałe wystawy, poświęcone m.in. broni dawnej, palnej i białej. Najstarsze zabytki pochodzą jeszcze z czasów epoki kamienia, a duża część ekspozycji poświęcona została średniowiecznemu uzbrojeniu. Ciekawą wystawę stanowi Sala im. Jacka Kijaka, w której znajduje się największa w Polsce kolekcja hełmów, kasków i hełmofonów.

Muzeum Archeologiczne kolekcjonuje zabytki z najdawniejszych czasów z rejonu całego Śląska. Najstarsze zabytki, które pozyskane zostały podczas wykopalisk archeologicznych, mogą liczyć nawet 500 tysięcy lat. Obejrzeć tu można szkielety dawno wymarłych zwierząt (np. nosorożców włochatych i mamutów, które stąpały po śląskich ziemiach podczas ostatniego zlodowacenia), prymitywne narzędzia z epoki brązu, a także ekspozycję poświęconą życiu Ślązaków w czasach średniowiecznych.

6. Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji jest oddziałem Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, który mieści się w pięknej, trzynastowiecznej kamienicy “Pod Złotym Orłem”. Kolekcja obejmuje rekonstrukcje dawnych pracowni alchemicznych – to właśnie alchemicy stanowią prekursorów dzisiejszej farmacji – oraz sale, gabinety i suszarnie, wykorzystywane kilkaset lat temu przez aptekarzy. W Muzeum Farmacji zobaczyć można dawne aparatury do przygotowywania i odmierzania porcji leków, fiolki i sekretarzyki, a także zrekonstruowaną salę sprzedażową dawnej apteki.

7. Muzeum Przyrodnicze

Wrocławskie Muzeum Przyrodnicze to bez wątpienia wspaniała atrakcja dla rodzin z dziećmi. Obejrzeć tu można ponad 3,5 tysiąca okazów zoologicznych i botanicznych, w tym ogromny, niemal całkowicie kompletny szkielet płetwala błękitnego (największego, do dziś żyjącego zwierzęcia w historii planety), wiele okazów wymarłych gatunków zwierząt oraz szkielety głębinowych ryb i stworzeń morskich. Duże wrażenie robi kolekcja owadów (w tym wyjątkowo groźnych owadów tropikalnych i kolorowych, egzotycznych motyli) oraz ekspozycja szkieletów gadów, na której zobaczyć można szczątki ogromnych węży (np. anakondy) i masywnych, groźnych krokodyli nilowych.

8. Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

Muzeum Teatru to miejsce, które zachwyci nie tylko miłośników sztuk teatralnych. Choć placówka przedstawia historię wrocławskiej sceny teatralnej, duża część ekspozycji ma charakter multimedialny. Ogromną atrakcją jest możliwość przetestowania swoich aktorskich umiejętności, zabawa głosem i mimiką, a także skorzystanie z dużej, teatralnej garderoby. Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego prowadzi także liczne warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, które łączną praktyczne umiejętności aktorskie z doskonałą zabawą i możliwością poznania wielu ciekawostek o lokalnych i krajowych artystach.

9. Muzeum Architektury

Wrocławskie Muzeum Architektury to jedyne w Polsce muzeum poświęcone różnym stylom architektonicznym. Łącznie Muzeum zebrało kolekcję przeszło 25 tysięcy zabytków, jednak na co dzień wystawianych jest “zaledwie” 500 z nich. Zobaczyć tu można plany architektoniczne, szkice, dokumenty i fotografie, które obrazują zmieniającą się stylistykę budowli na przestrzeni wieków. Ogromne wrażenie robi ekspozycja witraży, wśród których podziwiać można najstarszy polski witraż, powstały na przełomie XII i XIII wieku. W Muzeum Architektury znajdują się również części zdobień i elementy ozdobne domów i chałup śląskich z czasów średniowiecznych, kolekcja dawnego rzemiosła artystycznego oraz specjalna wystawa zmieniającej się przez lata architektury Wrocławia.

10. Muzeum Współczesne

Muzeum Współczesne we Wrocławiu stanowi jedną z najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej na terenie całego kraju. Już sam budynek muzeum robi ogromne wrażenie – placówka została umiejscowiona w dawnym schronie przeciwlotniczym, który wybudowany został w 1942 roku. Na wystawie podziwiać można wiele dzieł sztuki wybitnych, polskich artystów, takich jak Karol Radziszewski, Włodzimierz Borowski i Wanda Gołkowska. Duża część kolekcji dotyczy sztuki pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji i Węgier. We wrocławskim Muzeum Współczesnym odbywają się również ważne wydarzenia artystyczne, wernisaże młodych, lokalnych artystów, a także warsztaty i prelekcje dla dzieci, młodzieży i studentów.

4.1/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić