15 Ciekawostek o Baraniej Górze 🗺️

barania góra
foto – Pixabay

Barania Góra to drugi największy szczyt Beskidu Śląskiego. Znajduje się w województwie śląskim, w pobliżu Milówki i Wisły. Barania Góra jest jedną z największych atrakcji tego regionu. Okolice łagodnego wzniesienia otaczają lasy i łąki, przez które ciągną się malownicze trasy rowerowe i piesze szlaki turystyczne. W pobliżu Baraniej Góry nie brakuje atrakcji: znajdują się tu piękne, zabytkowe miasteczka, słynne uzdrowiska, a także mnóstwo punktów rozrywkowych dla całej rodziny.

1. Barania Góra ma wysokość 1220m n.p.m. Góra położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego. Jest to drugi największy szczyt tego pasma: wysokością Baranią Górę przewyższa jedynie szczyt Skrzyczne, który ma wysokość 1257m n.p.m.

2. To właśnie w tym miejscu rozpoczyna swój bieg Wisła – największa rzeka w Polsce. Dwa z trzech źródeł Wisły wypływa z zachodniego stoku Baraniej Góry i są to Biała Wisełka i Czarna Wisełka.

3. Niemal całą Baranią Górę obejmuje rezerwat przyrody o powierzchni 386 hektarów. Dodatkowo część stoków, po których spływają Biała i Czarna Wisełka podlegają ochronie rezerwatu przyrody “Wisła”, który ochrania tutejszą populację pstrągów potokowych.

4. Barania Góra jest gęsto zalesiona: pokrywają ją przede wszystkim gęste lasy jodłowe i bukowe. Zobaczyć tu można również świerki, jawory i limby. Na bardziej odkrytych fragmentach gór rosną zagrożone wyginięciem, endemiczne gatunki roślin – tojad morawski i tocja karpacka.

5. Na szczyt Baraniej Góry prowadzi 8 turystycznych szlaków pieszych, które oznaczone są różnymi kolorami. Szlaki prowadzą z takich miejscowości jak Wisła, Zwardoń, i Węgierska Górka. Na szczyt dostać się można także szlakami górskimi ze szczytu Skrzyczne oraz z Przełęczy Kubalonki.

6. W dolinie Białej i Czarnej Wisełki wytoczona została specjalna ścieżka edukacyjna, która ma długość 16 kilometrów. Wzdłuż szlaku znajduje się 25 tablic edukacyjnych, z których dowiedzieć się można informacji na temat fauny i flory regionu, topografii górskiej oraz historii powstawania skał i masywów Beskidu Śląskiego.

7. Na wysokości 900m n.p.m. położona jest polana Przysłop, gdzie funkcjonuje również schronisko PTTK. Początkowo w miejscu obecnego schroniska znajdował się myśliwski domek księcia Fryderyka Habsburga, jednak wspaniała rezydencja została zniszczona podczas I wojny światowej. Budynek odbudowano wkrótce po zakończeniu wojny, a od 1953 roku znajduje się on w rękach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W schronisku obecnie umiejscowionych jest 90 miejsc noclegowych, stołówka, bufet oraz kuchnia dostępna dla turystów.

8. Na północno-zachodnich stokach Baraniej Góry znajduje się zespół 25 wodospadów o nazwie Kaskady Rodła. Najwyższy wodospad ma wysokość 5 metrów i stanowi najwyższy wodospad w całym Beskidzie Śląskim. Do Kaskad Rodła dotrzeć można niebieskim szlakiem z Wisły.

9. Na samym szczycie Baraniej Góry umiejscowiona jest wysoka, stalowa wieża, której górne tarasy udostępnione są dla zwiedzających. Z wieży podziwiać można wspaniałą panoramę Beskidów, a także wzgórz, lasów na terenie Polski, Czech i Słowacji. Przy dobrej widoczności dostrzec można także Tatry, a w wyjątkowo pogodne, zimowe dni – także Sudety.

10. U podnóżu Baraniej Góry znajduje się studencka Chatka AKT na Pietraszonce. Miejsce znane jest przede wszystkim z odbywających się tu imprez i wydarzeń tematycznych. W Chatce organizowane są m.in. bal przebierańców Święto Chatki, coroczny rajd studentów Politechniki Śląskiej BIgoS, Łasuchalia oraz Zimowsko, któremu towarzyszą wydarzenia sportowe i kulturalne.

11. Klimat na Baraniej Górze jest górski, jednak stosunkowo łagodny. Występuje tu bardzo duża ilość opadów atmosferycznych. Lata są ciepłe i przyjemne, zimy zaś dosyć łagodne. Na Baranią Górę dysponując odpowiednim ubiorem i sprzętem z łatwością można dostać się także podczas zimowych miesięcy.

12. Zimą na Baraniej Górze udostępniony jest wyciąg narciarski oraz trasa o długości 328 metrów. Narciarze mogą także skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego, szkółki z prywatnym trenerem oraz z rozwiniętej bazy gastronomicznej.

13. W paśmie Baraniej Góry znajduje się malownicza Hala Radziechowska, która jeszcze trzydzieści lat temu stanowiła ważne miejsce wypasu owiec wśród lokalnych górali. Do dziś podziwiać tu można stada tych wspaniałych zwierząt. Na Halę Radziechowską prowadzi fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego ze szczytu Baraniej Góry do Węgierskiej Górki.

14. W okolicy Baraniej Góry położonych jest wiele miejscowości wypoczynkowych. Na terenie Beskidu Śląskiego znajdują się Ustroń, Szczyrk, Wisła i Bielsko-Biała. Warto zwiedzić również mniejsze miejscowości turystyczne: Piwniczną-Zdrój, Istebną i Brenną.

15. Podczas zwiedzania regionu z pewnością warto spróbować lokalnej kuchni. Potrawy Beskidu Śląskiego są proste, sycące i bardzo smaczne. Do regionalnych potraw należą gałuszki (kluski, przede wszystkim ziemniaczane) podawane z omastą i skwarkami, kwaśnica na bazie kiszonej kapusty, a także ryby – głównie smażone i grillowane pstrągi potokowe.

4.1/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić