Jezioro Roś – Informacje i Ciekawostki

jezioro roś
foto – Wikipedia

Jezioro Roś, znane również jako Jezioro Warszawskie, jest położone na Pojezierzu Mazurskim w województwie warmińsko-mazurskim. Ze względu na bardzo atrakcyjne położenie cieszy się dużą popularnością ze strony turystów.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat jeziora Roś.

1. Jezioro Roś znajduje się niedaleko największego polskiego jeziora Śniardwy, a także dwa kilometry od centrum miasta Pisz.

2. Jezioro Roś ma 25 kilometrów długości, 1888 hektarów powierzchni, a także szerokość przekraczającą dwa kilometry. Jego maksymalna głębokość wynosi ponad 30 metrów.

3. Jezioro to przyciąga miłośników przyrody i spokojnego wypoczynku. Na jego tafli rzadko można zaobserwować jachty, ponieważ aby się na nie dostać, trzeba przepłynąć przez Kanał Jegliński ze złożonym masztem.

4. Jezioro to zarówno ze względu na spokój, jak i na żyjące tutaj ryby, jest prawdziwym rajem dla wielbicieli wędkarstwa. W jego głębinach żyją między innymi okonie, karasie, leszcze, liny, sieje, węgorze i szczupaki.

5. Nietypowy jest kształt tego jeziora, które z lotu ptaka przypomina trzy osobne baseny, połączone ze sobą zakolami. Bardzo rozbudowane są tutaj kanały i osobne zbiorniki takie, jak Kanał Jegliński i Jezioro Seksty.

6. Przez nieregularny kształt, jezioro to wyróżnia się bardzo urozmaiconą linią brzegową. Na brzegach znajdują się podmokłe łąki albo lasy wypełnione rzadkimi gatunkami roślin i ptaków, a także przedstawicielami innych gatunków.

7. Najpłytszą częścią jeziora jest jego północne ramię, gdzie głębokość nie przekracza jednego metra. Tutejsze przybrzeżne trzciny stały się domem dla wielu gatunków ptaków wodnych takich, jak czaple, perkozy czy najróżniejsze kaczki.

8. Nazwa Roś została urzędowo ustalona w 1950 roku. Nawiązuje ona do poprzedniej niemieckiej nazwy, która brzmiała Roch See. Zamiennie można wobec tego zbiornika używać również nazw Jezioro Warszawskie oraz Warschau See.

9. Do jeziora Roś uchodzą trzy rzeki, a dokładnie Święcek, Konopka i Wilkus. Jest ono również zbiornikiem, z którego wypływa rzeka Pisa.

10. Jezioro Roś jest jeziorem polodowcowym, które powstało na przedpolu martwego lodu, z którego finalnie powstały Śniardwy. Kanał Jegliński, który do niego wpływa, jest najdłuższym kanałem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i przez Seksty łączy to jezioro z jeziorem Śniardwy.

11. Jezioro Roś ma dwie zatoki, zwane Rudzką i Bylicką, a także dwa półwyspy – Piechowski i Czarny Róg. Ta druga nazwa odnosi się również do osady w powiecie piskim, gdzie znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe dla turystów.

12. Największym miastem położonym nad Rosiem jest Pisz, który warto odwiedzić ze względu na bogatą historię i liczne zabytki. Znajdują sie tutaj między innymi pozostałości po zamku krzyżackim, neogotycki ratusz z 1900 roku, kościół św. Jana Chrzciciela z wieżą pochodzącą z XVII wieku oraz imponujące kamienice z epoki baroku.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić