Cisna to niewielka wieś znajdująca się w województwie podkarpackim. Jest malowniczo usytuowana, bo w Bieszczadach i w dodatku w dolinie Solinki. Liczba ludności nie przekracza 460 osób.
Historyczne źródła twierdzą, że wieś została założona już w 1552 roku. W kolejnych latach wieś przechodziła z rąk do rąk. Wiemy, że w drugiej połowie XVII wieku należała do Mikołaja III Bala, ale już nieco później właścicielem był Stanisław Bełżecki. Pod koniec XVIII wieku wieś należała do Jacka Fredry, ojca słynnego komediopisarza Aleksandra. W trakcie I Wojny Światowej Cisna była miejscem wielu bitew. W latach siedemdziesiątych miejscowość uzyskała status uzdrowiska.
Co warto wiedzieć o tym miejscu i jakie atrakcje są godne polecenia? Oto kilka przydatnych informacji.
1. Szlaki turystyczne
Cisna to przede wszystkim doskonała baza wypadowa dla miłośników górskich wycieczek. Przez wieś przebiega czerwony szlak rozpoczynający się w miejscowości Smerek i kończący w Wołosaniu. Sporym zainteresowaniem cieszy się również szlak żółty, który ma swój początek właśnie w Cisnej, przebiega między innymi przez Jasło i Okrąglik.
2. Bieszczadzka Kolei Wąskotorowa
W pobliskim Majdanie znajduje się główna stacja Bieszczadzkiej Kolei Wąskotorowej. Jej historia sięga czasów międzywojennych. Dzisiaj stanowi nie lada atrakcję dla turystów z różnych stron Polski. Zwiedzanie z perspektywy kolejki jest wygodne, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Po drodze będziemy mieli okazję podziwiać wspaniałe bieszczadzkie widoki.
3. Siekierezada
Siekierezada to miejsce, w którym można napić się oraz skosztować dań kuchni polskiej. To miejsce kultowe, którego nie można pominąć, będąc w pobliżu. Ta biesowska knajpa odznacza się charakterystycznym klimatem i nietuzinkowym wnętrzem. Warto tutaj zajrzeć, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie lub po prostu rzucić okiem na dzieła lokalnych artystów.
4. Leśny Zwierzyniec
Przy ulicy Lisznej znajduje się Leśny Zwierzyniec w którym podglądać można między innymi dziki, szopy, jenoty, daniele i bażanty. Niektóre ze zwierząt można nawet samodzielnie nakarmić. To wspaniałe zaciszne miejsce, które zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Należy pamiętać, że obiekt jest czynny wyłącznie w sezonie letnim.
5. Szczebanówka
W pobliskich Żubraczach znajduje się słynna Szczebanówka. To charakterystyczna drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na Połoninę Wetlińską.
6. Park linowy Kamikaze
Nieco ponad 2 kilometry od Cisnej w kierunku wschodnio-północnym leży miejscowość Dołżyca. Znajduje się tutaj świetnie wyposażony park linowy Kamikaze. Do dyspozycji są dwie trasy zróżnicowane pod względem trudności. To idealne miejsce na chwilę relaksu dla rodziców i mnogość ekscytujących wrażeń dla dzieci.
7. Jeziorka Duszatyńskie
Warto wybrać się na wycieczkę nad słynne Jeziorka Duszatyńskie. To trzy niewielkie jeziora, które powstały w wyniku obsunięcia się zbocza Chryszczatej na początku XX wieku. Wówczas powstało więcej oczek wodnych, choć do dnia dzisiejszego przetrwała tylko ta trójka. Od lat pięćdziesiątych tereny te cieszą się statusem rezerwatu przyrody “Zwiezło”. To doskonałe miejsce dla osób, które poszukują spokojnych miejsc na wypoczynek.
8. Łowiska w Krzywe
Warto wybrać się na wycieczkę również do miejscowości Krzywe. Znajduje się raptem kilka kilometrów od Cisnej. Znajdują się tutaj dobre łowiska, co z pewnością ucieszy miłośników wędkarstwa.
9. CARPATICA
W miejscowości Krzywe znajduje się również słynna CARPATICA, czyli Bieszczadzka Stajnia Rajdowa. Miejsce powstało z miłości do koni. Właściciel organizuje fascynujące wycieczki konne i przede wszystkim zaraża swoją największą pasją, którą są najpierw konie, a dopiero potem jazda konna.
10. Kalnica
Siedem kilometrów od Cisnej znajduje się miejscowość Kalnica. Mieści się tutaj kolejny wyciąg narciarski o długości sięgającej 850 metrów. To miejsce dla zaawansowanych narciarzy oraz dla amatorów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z nartami.
11. Spacer na Korbanię
Warto również wybrać się na spacer na Korbanię. Nie bez powodu mówi się, że to jeden z ciekawszych szczytów w całych Bieszczadach Zachodnich. Turyści są zachwycani wymagającym, acz niezbyt trudnym podejściem. Na szczycie znajduje się wieża widokowa z której podziwiać można chociażby przepiękne Jezioro Solińskie.